Tvar přídavného jména

Od: Datum: 12.02.17 18:26 odpovědí: 11 změna: 13.02.17 18:27
Dobrý den,
chtěl bych požádat o radu, jaký by měl být tvar přídavného jména v daném sousloví (v 7.p.; č.mn.):
1. verze: "s oběma milými dívkami"
2. verze: "s oběma milýma dívkami"
Osobně se přikláním k 1. verzi, ale v jednom testu jsem viděl i 2. verzi jako správnou. Kde je tedy pravopisná pravda?
Děkuji za odpověď.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.02.17 18:27

1. verze je správně, jestli jste někde viděl druhou, tak tam mají chybu.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 12.02.17 18:34

1. verze: "s oběma milými dívkami"

Ohodnoceno: 1x

Datum: 12.02.17 20:28

[ Obsah příspěvku byl skryt moderátorem @kapkanadeje z důvodu porušení pravidel poradny. ]

Ohodnoceno: 0x

Datum: 12.02.17 21:16

Zajímal by mne odkaz na test s druhou variantou (nebylo tam něco jiného, nepřehlédl/a jste se?). Správná je 1. varianta.

Datum: 12.02.17 23:06

Nevím, jestli se tazatel nepřehlédl, ale to, že někdo udělá v testu (v zadání) chybu, nepovažuji za nepravděpodobné. Viz. testové otázky z pátečních LN, určené pro přípravu k přijímacím zkouškám na SŠ. Skutečně dnes může kdokoliv dělat cokoliv!

Doufám, že to bude čitelné.

doplněno 12.02.17 23:42:

@ildika: Já budu mít asi do smrti problémy. Opět jsem nepochopil zadání. A upřímně řečeno, ani manželka a dcera. Domnívali jsme se (vzhledem k volbě slov v zadání), že máme určit, kde jsou slova vyjmenovaná a kde pouze slova k vyjmenovaným příbuzná. Jak vidno, vhodnou volbou slova se z toho dá udělat pěknej chyták. A já to sežral i s návnadou. Díky za vyvedení z omylu. Tvůrcům testu se omouvám, ale určitě šlo zadání formulovat lépe.

Datum: 13.02.17 00:09

To nic, takové věci se občas stávají. :) Ovšem co se týče tzv. vyjmenovaných slov: je nutné si uvědomit, že ten "seznam", co dostávají děti na ZŠ, aby se ho naučily, je pochopitelně neúplný (autoři různých učebnic pokládají za důležité různé výrazy, a některé jiné naopak odsouvají). Já jsem končila ZŠ v r. 2003 a moje sestra o tři roky později; obě jsme se učily trochu jiný seznam vyjmenovaných slov, ačkoli se pravopis samozřejmě nezměnil. Tedy slova příbuzná k vyjmenovaným jsou též vyjmenovaná (a bylo by nesmyslné na něčem takovém zakládat zadání testu; je to pouze jistá školská pomůcka, aby se žáci už v útlém věku nemuseli učit etymologii).

Datum: 12.02.17 22:45

Když píšete o tom testu, byl tam opravdu uveden přímo tento příklad? Pokud se totiž shodné přívlastky vztahují k podstatným jménům oči, uši, ruce, nohy, přebírají podle nich v 7. pádě duálovou koncovku -ma.

Čili oběma hlubokýma černýma očima, všema našima ochotnýma rukama apod. je správně; oběma milýma dívkami je špatně (a oběma milýma dívkama je nespisovně).

doplněno 12.02.17 23:00:

Zapomněla jsem na výjimku, a tou je vztažné zájmeno jenž – to duálový tvar nezískává, ani když se vztahuje k výše uvedeným podstatným jménům: oběma očima, jimiž (ne *jimaž) se dívala na nebe. Zájmeno který, ač má analogickou funkci, však tomuto pravidlu normálně podléhá: oběma očima, kterýma se dívala na nebe.

doplněno 12.02.17 23:16:

Ampére, a v čem je problém? Já vidím, že to mají správně – nebo jsem něco přehlédla? V prvních třech variantách jsou všechna slova příbuzná (někoho by mohla zmást pýchavka, ale toto slovo odkazuje na původní význam slova pyšný – totiž nafouknutý, naducaný). V poslední variantě je nepříbuzné slovo povyk, tedy to mají opět správně.

Od: qwer
Datum: 13.02.17 06:47
Zadání otázky:
Na kterém řádku je spojení číslovky, přídavného jména a počítaného předmětu spisovné?
Možné odpovědi:
a) s oběma milýma dívkama
b) s oběmi milými dívkami
c) s oběma milýma dívkami
d) s oběma milými dívkami
Podle klíče správná varianta c).
Datum: 13.02.17 11:50

Můžu se zeptat, co je to za příručku/ učebnici?

Jinak jde pravděpodobně o překlep – jaksi nepředpokládám, že by autoři na tom byli "až tak špatně"... Samozřejmě, překlepy, zejména pak natolik závažné, nemají v učebnicích co dělat!

Tedy nejen v učebnicích – minimálně ještě celá "krásná" literatura by měla člověka vzělávat po pravopisné a celkově jazykové stránce. Ovšem nyní znovu po letech pročítám tzv. Chodskou trilogii J. Š Baara... a nestačím se divit, kolik je v jednotlivých knihách pravopisných chyb. Především v oblasti i/ y (např. mlýt, ale nejen to). Jedná se o 5. vydání z r. 1929, takže nevím, zda nejde o původní mylný pravopis autora, ovšem žádný vydavatel by toto neměl dopustit (v krajním případě by taková slova měl označit hvězdičkami a vysvětlivkami).

doplněno 13.02.17 14:35:

Myslím, že uděláte nejlépe, když autorovi příručky osobně napíšete. Měl by být ředitelem této školy. Slušně bych ho upozornila, že v jeho publikaci je chyba – aby k tomu vydal nějaké prohlášení a upozornění.

Od: qwer
Datum: 13.02.17 13:54
FOLTIN, Karel. Příprava k přijímacím zkouškám na střední školy: český jazyk. Olomouc: Rubico, 2016. Škola (Rubico). ISBN 978-80-7346-193-5.
Jedná se o test číslo 9 (číslovky) a 9. otázku.
Datum: 13.02.17 18:27

V tom přepsaném zadání je správně varianta d) → s oběma milými dívkami. Jinak souhlasím s Ildikou – i podle mne půjde o překlep v klíči k testům.

Souhlasím i s tím, že takové překlepy nemají v učebnicích co dělat. Ale bohužel jsem ještě "nepotkala" žádnou učebnici bez překlepů.

Podle mne to souvisí s "úsporami na nesprávných místech". Nakladatelství se stále více spoléhají na opravy chyb v různých programech, které samozřejmě nezvládnou všechno. Lidi – korektory podle mne ještě hodně dlouho žádný software nenahradí.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.