Metafora - příklady

Od: Datum: 11.02.17 14:39 odpovědí: 2 změna: 11.02.17 15:32

Ahoj,
mohl by mi někdo pomoci vymyslet pár příkladů metafory? Vím, že je to obrazné pojmenování, ale prostě nejsem schopný nic vymyslet. Prosím pár příkladů, aby mě to trklo.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: wamp®
Datum: 11.02.17 15:01
Ahoj.
Tady máš nápovědu
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Metafora
"Nebe pláče,stromy šeptají,hlava rodiny,zub času."
Atd.,atd.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 11.02.17 15:32

U metafory je třeba dát pozor, abychom ji nezaměnili s metonymií (a někdy to může být docela "na hraně").

Jako příklady mě napadají např. noha židle, ručička hodinek, pata hory, moře plánů, rentgenový zrak, tvrdá kázeň, ocelové paže, štěstí se usmálo, slepá ulice, nasadit brouka do hlavy... Spousta metafor se užívá v rámci různých vědeckých výrazů (ušní bubínek, hrudní koš apod.)

Podtrhla jsem slova, která způsobují metaforičnost výrazu; je však nutné uvádět celé spojení.

Dá se toho vymyslet hodně; navíc mnohá metaforická spojení užíváme v běžné každodenní komunikaci a už si to ani neuvědomujeme. Pokuste se sám uvést nějaké vlastní příklady. :)

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.