Nejste přihlášen/a.
Mám takový dotaz. Pořád se doma o tom přeme a nemůžem se shodnout. Když něhoho oslovuji tak se říká např. pane Tománku nebo pane Tománek?
Já myslím, že p. Tománku a syn tvrdí, že se příjmení neskloňují. Max. připustil teda, že se může použít obojí oslovení.
Co vy na to?
Oslovujeme a voláme pátým pádem, čili Tománku, Nováku, Petře...
Je pravda, že nám to nejde splavně z úst. Vzpomínám na jednoho svého toalitního vedoucího, který oslovoval pana Míka "soudruhu Mík". To bylo dosti příšerné. Jsme prostě zlajdaní i tím, jak nás oslovovali celé roky učitelé - Navrátil, k tabuli!
Běžně ho lidé neskloňují, ale je to chyba a je to poněkud nezdvořilé.
Jsou samozřejmě slova, u nichž je třeba míti se na pozoru. Třeba pan Janko by se naopak mohl urazit, kdybyste ho oslovil pane Janku. Příjmení Jonko je nesklonné a skloněvání pane Janku, vidím pana Janka patří k prvnímu pádu .
Konkrétně k tomu Tománkovi. Představte si, že se tak jmenujete vy a někdo na vás zavolá: "Tománek, šel sem". Je pravda, že zde tu nezdvořilost podtrhuje vazba!šel sem" a naopak v oslovení "pane Tománek" je zdvořilý titul pane, ale na podstatě věci to nic nemení. PANE TOMÁNEK, PANE NOVÁK — proboha ne!
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.