Nejste přihlášen/a.
Zdravím, prosím o potvrzení správnosti výpočtu. Děkuji
Zadání:
Pavel jel osobním vlakem a bavil se tím, že určoval rychlost svého vlaku i vlaků na druhé souběžné koleji. K přibližnému měření použil stopky na svém mobilním telefonu. Vzdálenost mezi sloupy elektrického vedení v daném úseku byla l = 50 m, délka klasického osobního vagónu asi d = 25 m. Vlaky se v uvažovaném místě pohybují konstantní rychlostí.
a) Jak velkou rychlostí se pohyboval Pavlův vlak, jestliže Pavel za dobu t1 = = 1 min napočítal n = 18 sloupů elektrického vedení? První sloup, u kterého Pavel začal měřit čas, se přitom nepočítal.
b) Jak velkou rychlostí jel po druhé koleji opačným směrem rychlík, jestliže kolem Pavlova okna projelo za čas t2 = 5 s celkem k = 8 vagónů? Při výpočtu využijte rychlost v1 z části a).
c) Za jakou dobu t3 by kolem Pavla projelo k = 8 vagónů rychlíku na vedlejší koleji, pokud by rychlík jel rychlostí z části b), ale stejným směrem jako Pavlův vlak?
a) V pořádku.
b) Vzájemná rychlost (tj. rychlost jednoho vlaku ke druhému) ti vyšla 40 m/s. Takže rychlost druhého vlaku (rychlíku) je
v2 = (40 – 15) m/s
c) Jely by vlaky souběžně, tak rychlost rychlíku vůči Pavlova vlaku by byla v = v2 – v1, nikoli (40 – 15) m/s. 8 vagónu má délku 200 m, nikoli 275 m. Ty délky nesčítej.
.
Řešení úloh musíš doprovázet vždy takovým slovním výkladem, aby každý, kdo si tvoje řešení přečte, porozuměl tvému postupu řešení. S přiloženého obrázku tomu tak není.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.