Oslovení jednatele firmy

Od: Datum: 05.01.17 13:31 odpovědí: 9 změna: 06.01.17 22:29

Dobrý den,

mohl byste mi někdo poradit, jak oslovit pána, který má příjmení Hanus. Zda mám na začátek dopisu dát: Dobrý den, pane Hanus či dobrý den, pane Hanusi? Co je gramaticky správně?

Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.01.17 13:38

No, správně je Hanusi, ale protože je stejně v hlavičce adresáta celé jméno, stačilo by použít pouhé vážený pane... již dále bez jména (vlastně příjmení).

doplněno 05.01.17 14:02:

Pan Hanus ví kdo mu píše. Opět bych volil jen Vážený pane. Na konci bych pak dal ten dobrý den, příjemný den či něco podobného. Ono moc keců na začátku nakonec posune podstatu věci do pozadí a já třeba ty dlouhý úvody vůbec nemám rád.

Ohodnoceno: 1x

Od: nicol79
Datum: 05.01.17 13:53

Omlouvám se, napsala jsem to špatně. Potřebuji napsat e-mail. Takže myslíte Dobrý den, pane Hanusi? Děkuji

Od: wamp®
Datum: 05.01.17 14:07
Já zase narozdíl od kolegy Strýce mám úvody ráda :-D
---
Máte to správně:"Dobrý den,pane Hanusi."
Ohodnoceno: 0x

Datum: 05.01.17 18:43

Nemíáte to správně, i v elektronické komunikaci (e-mailu) používejte oslovení, nepoužívejte místo oslovení pozdrav.

To, že to dělá spousta lidí, neznamená, že je to správně.

doplněno 05.01.17 19:55:

Oprava:

Nemáte...

Od: wamp®
Datum: 05.01.17 20:20
Ivzezko,promiňte,ale kde je psáno,že člověk nemá v emailu používat pozdrav?
Je to slušnost,stejně jako v dopise.
---
Nebo se snad již nalézáme v době neslušnosti,neetikety,nelidskosti a odtažitosti?
Poslední léta se s tím setkávám čím dál,tím častěji :(

Datum: 05.01.17 20:36
Taky se s tím oslovením nemůžu srovnat :( pořád píši - Dobrý den, pane řediteli... nějak mi to nejde z klávesnice bez toho dobrého dne :)

Datum: 05.01.17 17:10

Pokud je to oficiální dopis, pak jedině Vážený pane. Příjmení není nutné psát (lépe to vypadá bez něho), ale jestliže na tom trváte, je správný tvar Hanusi.

doplněno 05.01.17 20:28:

Wamp – dopis má určité náležitosti. *nevi* A e-mailový dopis je pořád dopisem, zvlášť, je-li úřední/ oficiální. Pozdrav umísťujeme na závěr (s pozdravem, s přáním pěkného dne atd.).

Datum: 05.01.17 18:40

Vážený pane Hanusi,

nebo

Vážený pane jednateli,

Za oslovením napsat čárku a další odstavec začněte malým písmenem. Oslovení prvním pádem stejně jako samotné "Vážený pane" vnímám jako neuctivé.

Podobně je tomu s pozdravem místo oslovení. Dopis i e-mail by vždy měl začínat oslovením.

V oficiální korespondenci je podle mne lepší psát osobní i přivlastňovací zájmena s velkým písmenem (Váš, Vám, Vás, Vašeho, ...). Dnes se sice již toleruje psaní malého "v", ale já dávám přednost velkému.

doplněno 05.01.17 19:58:

Na to už se sice neptáte, ale může se hodit:

Píšete-li e-maily formou prostého textu, nezapomínejte mezi odstavce vkládat jeden prázdný řádek.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 06.01.17 22:29

Nejste-li si někdy jistý, použijte neutrální "Vážený pane"

GH

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.