Spalování hmoty

Od: Datum: 04.01.17 11:17 odpovědí: 3 změna: 04.01.17 19:51

Dobrý den, nevíte jaké hodnoty a rovnice jsou potřeba abych zjistil následující? Kolik kg slámy potřebuju na spálení 1kg brambor?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: host*
Datum: 04.01.17 12:50

Zkuste si úlohu rozdělit na dvě části. V první si zjisíte spalné teplo různých materiálů, například v článku http://www2.zf.jcu.cz/~moudry…pta/4/energeticke_byliny.html kde najdete i spalné teplo slámy (úmyslně číslo neprozradím, jistě ho najdete sám a budete mít o to větší radost a lépe si zapamatujete, kde se to číslo dá najít).

Podobně asi budete hledat údaje o možnosti spálení brambor, což je sice pěkná pitomost, protože brambory jsou plné vody, mají různý obsah vody, takže to není jednoznačné přesné číslo, ale asi od... do %, a ta se nejdříve musí vypařit a teprve pak ze suchýcb brambor se dá něco spálit. Lepší by bylo z brambor vypálit líh (etanol) a ten pak má sám o sobě pěknou výhřevnost, ale to po vás nechtějí. Učitelé mají různé poťouchlé myšlenky a nutí tak myslet i žáčky)


doplněno 04.01.17 14:22:

Asi bych se nebabral v detailech, snad by stačilo obecně vzít pojem sláma a k němu najít nějaké spalné parametry. Záleží také na tom, co je to za slámu, jestli z konopí, šťovíku, obliná sláma apod. Mělo by stačit nějaké číslo v kJ na kilogram, když je v úloze otázka po kilogramech. Například Ozdobnice čínská (viz první odkaz) má spalné teplo celých rostlin = 19,06 kJ.kg-1, konopí seté má uváděné: Sláma - spalování (spalné teplo slámy: 18,06 kJ.g-1, atd...

Kdo to chce vědecky, najde různá pojenání, například na adrese www.rescompass.org/IMG/pdf/Biomasa.pdf je článek ve formátu PDF, kde je mimo jiné, cituji:

"Spalné teplo (entalpie postaru enthalpie, neboli také latentní teplo) je fyzikální veličina označovaná písmenem H, dle normy ČSN P CEN/TS 14918 (83 8214) prozatímně písmenem Q, měřená v joulech (dále jen J) na kilogram (dále jen kg), která vyjadřuje tepelnou energii uloţenou v jednotkovém mnoţství látky (dále jen J/kg). Na její hodnotě se podílí hlavně C a H2. Chemicky je pojata jako celkové mnoţství tepla, které se vyvine při dokonalém shoření paliva na CO2, SO2, N2 a H2O, přičemţ zplodiny hoření jsou při tom ochlazeny na výchozí teplotu paliva. Fyzikálně je definována vztahem:..." konec citátu.

Zkuste si úlohu zjednodušit tak, že si zkuste vypočítat, kolik kg slámy by při spálení stačilo na uvedení 1 litru vody do varu. No a pak začnete dumat nad tím, jak spálit brambory, kolik energie by bylo zapotřebí na vypaření vody, aby zbytky vůbec hořely, možná byste to mohl zjednodušit na využití průmyslového odpadu - na slupky z brambor, tam je sušiny víc než v hlízách, ale asi máte ve škole jednoduchý příklad na jednoduché počítání, takže to asi škola chce nějak po svém.


doplněno 04.01.17 14:27:

Spalovat brambory je asi pěkná bl---st, když se z nich dá vyrobit bioplyn s vysokou výhřevností. Proč by někdo měl dávat energii na spálení brambor není jasné. Kdo si pekl brambory ve žhavém popelu ohníčku ví, že se brambory dají upéci tak, že jsou k jídlu ale také upéci na popel, tedy úplně spálit, ale výpočty pálení brambor jsou mimo logiku, ledaže by to snad chtěl vědět nějaký vědec nebo expert, který dostal takovýto záludný dotat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ddfg
Datum: 04.01.17 13:33

Děkuji za odpověď, pokud zjem zjistil spalné tepla, jak mám dále pokračovat? Předpokládám že musím znát znát obsah uhlíku, vodíku .. ale jak to potom zkombinovat abych zjistil kolik čho potřebuji?

Od: paw®
Datum: 04.01.17 19:51
Obsah uhliku a dalsich prvku znat nutne nemusis, ale musis ocitovat zdroj, kde jsi spalna tepla nasel
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.