Normy pracnosti

Od: Datum: 17.12.16 20:53 odpovědí: 1 změna: 01.01.17 18:46

Dobrý den,

dokázal by mi někdo vysvětlit rozdíl mezi veličinami "tk" - kapacitní norma pracnosti a "t" - norma pracnosti na nějakém reálném příkladu (třeba u výroby aut, či jiného produktu)?

v rámci vzorců Qp = Tp / tk kdy tk = t / (k1 * k2),

kde k1 a k2 jsou koeficienty progrese a plnění norem; Tp je využitelný/efektivní čas. fond a Qp je výrobní kapacita ...

Díky moc za ochotu

Lucie


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.01.17 18:46

Dobrý den, Lucie,

Norma pracnosti (t) Vám udává kolik času je potřeba na jeden výrobek (přesněji spotřeba času na výrobní jednici).

Tedy př. norma pracnosti (t) jednoho auta = 1 Nh (normohodina) znamená, že na výrobu 1 auta je potřeba jedna normohodina.

Firmy ovšem při kapacitním plánování musejí zohledňovat skutečnost, že se budou postupně zdokonolavot (budou používat lepší technologie, lépe organizovat práci, optimalizovat apod.). Tedy počítají s tím, že v budoucnu budou schopni dané auto vyrobit rychleji. Proto do svých výrobních plánů tuto skutečnost musejí zohlednit (jinak by jim jednou zůstávali nevyužité kapacity). Pro tyto potřeby se využívá kapacitní norma pracnosti (kt), která se, jak píšete, vypočítá jako t / (k1xK2), kde k1 je koeficient plnění normy a k2 je koeficient progrese (pokud k2 = 1 - firma nepředpokládá, že se "zlepší", pokud k2> 1 - firma předpokládá že se zlepší). Logicky je proto kt zpravidla menší než t (firma očekává, že bude umět vyrábět rychleji než vyrábí aktuálně).

Pokračování příkladu: Firma při plánování předpokládá, že norma bude nadále plněny na 90% (k1 = 1) ale firma přijde s technologií, která umožní vyrobit automobil o 30% rychleji (k2 = 1,3). Potom kt = 1/(1x1,3) = 0,77. Tedy pro kapacitní plánování výroby (do budoucna) bude firma předpokládat, že auto vyrobí na 0,77 hodiny (tedy rychleji o 0,23 hod než nyní).

Good luck =))

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.