Jaké byly příčiny a počátky studené války?

Od: Datum: 12.12.16 12:34 odpovědí: 27 změna: 19.12.16 21:43
avatar

Milí rádcové, prosím o zajímavé a historické informace o "příčinách a počátcích studené války". Prosím nechci odkazy na mýtus "JALTA", ale na historické události. Děkuji předem.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.12.16 12:38
avatar

To bude asi na román...

V podstatě počátky studené války budou když ne již v roce 1917, tak v průběhu II. světové války. Pak již Berlín, Karibská krize (ale to již studená válka byla v plném proudu)...atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 12.12.16 12:43
avatar

Pokud to bude delší, stačí dát odkaz. Jinak mně stačí vypíchnout zajímavou, historickou událost. Předem děkuji.


doplněno 12.12.16 12:49:

"martincakl", děkuji, ale jsou tam informace velice obecné...


doplněno 12.12.16 13:04:

"martincakl", moc děkuji a zkouknu, přečtu.

To víte, nejsem chlap a nějak jdou takové historické události mimo mně, ani nevím na co se při hledání na netu zaměřit, proto potřebuji poradit od rádců, kteří mají více vědomostí a informací a vědí, kde a co hledat na netu nebo v historické literatuře.

Datum: 12.12.16 12:46
avatar

Tady to je chronologicky...:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Studen%C3%A1_v%C3%A1lka


doplněno 12.12.16 12:57:

pt: Ale ke každé té informaci najdete samozřejmě obrovskou spoustu dalších, mnohem podrobnějších informací.

Však jen Karibská krize, to je TV dokument trvající minimálně hodinu. A ke všem dalším událostem je to dtto.


Studená válka v oblacích:


Berlínský vzdušný most:


Faktor divnoláska:


atd atd.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: mzxy*
Datum: 12.12.16 12:46

šlo jen o mocenské zájmy velmocí, o vlic, o nerosrné suroviny a o odbytiště svých výrobkl atd...

vše bylo umocněno rozdělením světa na východ a západ, na kapitalismus a socialismus v jeho různých stupních vývoje, co dávalo studené válce silně ideologický podtext

Socialistický blok se rozpadl a nejsme si jistým, co dnes vlastrně budujeme...západní kapitalismus není kapiotalismem u učebnic klasiků, dnešní "kapitalistitcké" státy silně regulují, ještě silnějií plánují a sociální dávky, které kapitalisté někdy vyplácí jsou tak štědré že stoupenci socialismu se mohou hanbou zavrtat

Dnes vede studenou válku EU, v čele s alkoholiky a retardovanými degény bez vzdělání a bez kvalifiakce pro tuto práci, vedou jí proti Rusku...

Dokud mají Rusko, dá se jakákoliv příčina jejich neúspěchu hodit na proruskou proagandu, na KGB, GRU a všemocvného Putina v pozadí...

nebýt Ruska, jejich totální neschopnost bez nepřítele by byla okamžitě odhalena

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pt®
Datum: 12.12.16 12:51
avatar

"mzxy", děkuji, jen upřesním, že mně jde o situaci po 2. sv.válce, o nějakou historickou zajímavost, třeba ne příliš známou...

Datum: 12.12.16 13:17
avatar

Mně ten článek v odkazu od Milana přijde dobrý. Sám o sobě (vedou z něj odkazy na další → já bych začala Marshalovým plánem na podporu obnovy západní Evropy ze strany USA a na podporu socialistických revolucí v Latinské Americe ze strany SSSR) i odkazy pod ním.

Odkazy pod články ve Wikipedii bývají dobré → aspoň byly zatím u všeho, co jsem na Wiki četla.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aaaaaaaaaaaa
Datum: 12.12.16 14:18

mzxy: podobnej slabomyslnej blabol (druha cast tvyho prispevku) jsem uz dlouho necetl..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.16 14:42
avatar

Nic v historii nemůže stát samo o sobě.Stejně tak druhá světová válka skončila porážkou Hitlera v Berlíně.Myslíte si snad někdo,že by se západní spojenci snažili riskovat druhou frontu bez Stalingradu?Pokud by Hitler dobyl Moskvu,Amerika by se zazdila za mořem a osud spojenců by jí byl ukraden.Teprve když hrozilo nebezpečí,že Stalin obsadí rychlým pochodem Evropu,najednou se horečně přeplavili přes La Manche.Německá armáda ke konci války spěchala ,aby se dostala vcelku do amerického zajetí.Také po smrti F.D.Roosevelta se Truman nesnažil pomáhat Rusům,ale se svými generály nasadil úplně jinou politickou strategii ,zadržování komunizmu v Evropě.V západním česku velice známý generál Patton dokonce začal shromažďovat německé zajatce,a s podporou některých vojenských kruhů hlásal,že je Rusko oslabeno válkou a byl by vhodný čas poslat nově vyzbrojené Němce na Sovětský Svaz.V obrazu těchto událostí se není čemu divit,že Stalin vyhlásil rozdělení Německa a zajištění hranic.Také se nastavila politická pravidla pro styk se Západem,včetně "plotu" na západní hranici.Pak nastaly postupně i politické tlaky na politiky západu(komunistické vlády v Italii a Francii)Pod heslem ať to stojí co to stojí zastavíme komunisty..

A roztočila se kola zbrojení.

JABRAKA

Ohodnoceno: 3x
 
Od: aaaaaaaaaaaaa
Datum: 12.12.16 15:26

jabraka: ty tvy posledni tri-ctyri vety jsou takovy nesmyslny blaboly, ze na ne ani nemam silu reagovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.16 19:58

aaaa. Proč myslíš, že to jsou bláboly? Já to vidím naprosto stejně. Dokud Hitler pouze obsazoval Evropu, tak Američani vyčkávali. Asi kdyby vyhrálo Německo, potřásli by si navzájem rukama a bylo by to. Bohužel (vlastně bohudík) to Hitler přehnal a chtěl si podrobit Rusko. To se naštvalo a hnalo ho. A jilokož Rusáci věděli, že by Němci nedali pokoj, kdyby je zahnali pouze na svoje hranice, tak je tlačili zpátky do Německa. No a to když Američani viděli, tak pochopili, že by to byl obrovský průšvih (pro ně, pro Američany) a tak se honem také zapojili. Vždycky jde pouze o mocenské zájmy a nic jiného. Kdyby šlo o dobro, tak nikdy nedošlo k Mnichovu 1938, nikdy by se Hitler nerozpínal tak, jak to dokázal. Civilizované země by se spojily a usměrnily ho. Jenže blaho lidí nekoresponduje s plány mocipánů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 12.12.16 16:11
avatar

Milí rádcové, děkuji za odpovědi. Chci jen dodat, že mně nejde o subjektivní názory ani vlevo ani v pravo. Já bych potřebovala a přivítala historická fakta, jinak se v tom nevyznám. Děkuji

Od: miro®
Datum: 12.12.16 17:22

Podívejte se také na to, kdy vzniklo NATO a kdy Vašavská smlouva.

Jinak tuším , že Trumanova doktrína "Zadržování komunismu" jak uvádí Jabraka, byla vyhlášena již v roce 1947, dva roky po válce. Z jakých důvodů si zaspekulujme každý sám.

Následně NATO vzniklo v r. 1949 , asi z jakým cílem? Waršavská smlouva až v roce 1955, z jakým cílem asi?

Podle mne jsou to nejvýzmamnější důvody vzniku studené války a železné opony Západ měl obavy z šíření se vítězného režimu, dále na západ. Proto jej bylo nutno zadržovat všemi možnými způsoby !

-miro

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.16 18:45

Studená válka vznikla vychlazením II. světové, když SSSR v jejím závěru předvedl dostatečnou vojenskou kondici a schopnost ubránit se.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 13.12.16 09:52

Tento závěr k diskutované problematice kopíruji z Wikipedie: "Trumanova doktrína byla bezesporu jedním z podnětů ke vzniku Studené války.

-miro

Ohodnoceno: 0x
 
Od: slovan
Datum: 13.12.16 11:18

Příčiny : Kombinace nenávisti a obav celého kapitalistického světa, zejména USA, aby si lidé z dalších zemí nevzali do hlavy, že chtějí mít dostupné bydlení, práci, zdravotnictví, vzdělání, atd. Kromě evidentních pomluv o vnitrostátních poměrech socialistických zemí se přidala i otevřená propaganda jak chce "Rusko zaútočit", atd. Toho se západ nepustil dodnes a vzhledem k inteligenci a přehledu průměrného američana to na lidi pořád zabírá, takže bankéři, korporace, politici i mafie má stále nerušený "klid na práci".

Počátky : Operace Unthinkable (1945), Churchillův Fultonský projev (1946), Trumanova doktrína (1947), Marshallův plán (1948), McCarthismus, Výbor pro vyšetřování neamerické činnosti, atd. Všechny tyhle pojmy si musíte zmapovat, pokud možno ne na Wikipedii ( nebo můžete, ale berte to jako jeden ze zdrojů a to ještě nejistých ), to se nedá napsat ve třech větách je toho fakt hodně...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 14.12.16 21:59
avatar

"slovan", děkuji Vám za odpověď...

Od: pt®
Datum: 13.12.16 16:55
avatar

Milí rádcové, děkuji všem za příspěvky. Na všechny odkazy se podívám a vše si přečtu, snad dojdu k historickému obrazu všech událostí.

Datum: 14.12.16 20:57
avatar

Toto stojí rozhodně za přečtení, i když je to prakticky vyvrcholení studené války a jen krůček od jaderného konfliktu:
http://technet.idnes.cz/karib…=A121012_134345_vojenstvi_vse

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 14.12.16 21:54
avatar

"jamaca", děkuji za článek, koukla jsem a je to zajímavé čtení, tak si to přečtu ještě jednou a v klidu...*klik*

Od: mp*
Datum: 14.12.16 21:15

Můj názor je, že studená válka (1946 -1989) byla proto, že obě supervelmoci vlastně nechtěly tu horkou (tudíž jadernou). USA a Sovětský Svaz vyšli ze druhé světové války velice posíleny. Co se taky dalo jiného čekat, když jí vyhráli. Každý si budoval svoje sféry vlivu (odmysleme si, že v té západní byla svoboda jednotlivce na prvním místě a v té východní šlo o zájem "celku"). Po použití jaderné zbraně bylo jasné, že každá další světová válka by vedla k sebezničení. Takže podle mě ta rovnováha sil a vzájemné odstrašení docela fungovalo. Sice osobně fandím USA, ale taky dělaly docela drsný věci. Pro nás všechny, zaplať bůh, nakonec k horké válce nedošlo. Studená válka skončila zeslábnutím a rozpadem Sovětského Svazu, za což si mohl především sám, protože nedokázal lidem zajistit jejich základní potřeby. A příčina každé války je jasná - boj o moc a území. Počátek je v tom roce 1946. Optimální je, když vládne někdo dobrý a chytrý, a hlavně silný, jinak je to stejně na nic.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 14.12.16 21:58
avatar

"mp", děkuji za Vaši odpověď...


doplněno 14.12.16 22:01:

"ivzez, jabraka, sebod, miro, ra252", děkuji všem za odpovědi...

Od: miro®
Datum: 15.12.16 10:20

pt . Děkuji Vám za sebe, za úsilí dopídit se k pravdě, vzdalující se od pravd relativních.

-miro

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.16 23:47
avatar

Pt to ukončila,jen chci dodat.Všechno se vším souvisí,pravil kdysi dávno KLASIK Myslím,že při studiu historie si člověk tuto pravdu uvědomí.Protože jsem dříve narozený a poznal jsem mnoho souvislostí,dovedu si dát dohromady 1+1=2.

JB

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: pt®
Datum: 19.12.16 10:20
avatar

"jabrako", klidně mně můžete psát příspěvky k tématu, já to jen přivítám. Řeknu Vám jen, že studovat historii je třeba z objektivních pramenů, jinak hrozí, že si většinou vždy uděláme obrázek subjektivní a myslím, že se tomu nevyhneme nikdo. Vždy se nám v našem hodnocení historie promítnou naše prožitky a naše zkušenosti, ale to je lidské.

Datum: 19.12.16 01:09

Základní příčina jakékoli války je soupeření velmocí. Před 1. světovou válkou byla největší velmocí Británie a Francie se svými impérii a Německo s rychle se rozvíjejícím průmyslem a vědou. Mezi velmocemi vždy vzniká napětí, až jednou přeskočí jiskra a vznikne válka. Anglie s Francií válčily ještě v 19. století. Německo sice první světovou válku prohrálo, ale samotné Německo bylo sice vyčerpané, ale poškozené jen málo, zato rakouská a turecká říše se rozpadly. USA v té době velmocenské ambice neměly, chtěly se starat o svoje od té rozhádané Evropy a nakonec zasáhly do 1. světové války jen proto, že je Němci chtěli znovu uvést do války s Mexikem a potopili jejich loď. Rusko mělo dost starostí s transformací z feudalismu na socialismus, do války se sice zprvu zapojilo, ale ještě před celkovým koncem války vycouvalo.

Před 2. světovou válkou bylo Německo znovu světovou technologickou jedničkou, Británie stále impériem (i když menším) Francie také. Rusko (SSSR) je sice stále zaostalé, ale díky obrovským surovinovým zásobám a kopírování technologií sílí. Krize snižila odolnost prostředí proti jiskrám, takže stačil jeden Hitler, aby znovu vyvolal válku. USA znovu plánovalo nezapojovat se pokud možno co nejdéle, ale Japonsko rozhodlo za ně.

Po druhé světové válce je Německo v troskách, vše se buduje znovu, Anglii a Francii válka vyčerpala natolik, že nedokázaly udržet svoje imperia, jedna kolonie po druhé vyhlašují samostatnost. SSSR taky hodně poškozené, ale již stojí na vlastních nohou a slibem socialismu ovlivňuje bývalé kolonie a získává v nich politický vliv. Zůstávají jen dvě velmoci USA a SSSR a znovu vzniká napětí. Nebýt jaderných zbraní a strategie MAD (jistota vzájemného zničení), zřejmě by došlo k další válce, ale naštěstí obě strany měly dost rozumu, aby ty rakety nevyslaly. Ale několik válek "v zastoupení" spolu svedly v Korei, Vietnamu, na spoustě dalších míst se vyměnily vlády a získával se politický vliv.

Až nakonec SSSR propadl do ekonomické krize, protože jeho ekonomický system prostě nebyl tak efektivní jako americký a tím studená válka na čas skončila. Ale ona začne, jen nebude dvoustranná, ale trojstranná - velmocenské ambice má také Čína a daří se jí to.

Mimochodem existuje moc pěkná desková hra "Studená válka" pro dva, který krásně ilustruje, jak studená válka fungovala.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pt®
Datum: 19.12.16 10:20
avatar

"pletiplot", děkuji za odpověď...

Datum: 19.12.16 21:43

Shodou okolností dnes byl na televizním kanálu Kino svět dokument o začátku studené války a stejně jako já začínali od té první.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.