Uzemněný vodič

Od: Datum: 07.12.16 19:39 odpovědí: 4 změna: 12.12.16 14:48

Dobrý den, potřebovala bych rychlou co nejstručnější odpověď co znamená uzemnění vodiče.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.12.16 19:47
avatar

Uzemnění vodiče znamená vodivé spojení jednoho vodiče ze soustavy se zemí. V praxi se to dělá tak, že se zatluče (zahrabe) do země kovová elektroda, na kterou se uzemňovaný vodič připojí. Proč se to dělá, se nedá jednoduše a stručně vysvětlit. To vyžaduje poměrně obsáhlejší povídání. Možná pomůže toto.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ma*
Datum: 07.12.16 20:12

Děkuju za odpověď

Od: ctenar*
Datum: 07.12.16 20:17

Uzemnění vodiče = spojení vodiče s elektrickým potenciálem Země

Ideálem je co nejmenší přechodový odpor. Toho se dosáhne velkou styčnou plochou (kolík, deska) s půdou. Půda musí mít určité vlastnosti, aby docházelo k přenosu náboje mezi ní a tyčí, proto se zakopává do hloubky (je tam vlhčeji + půda nemrzne a neroztává a tedy neodchlypuje se od tyče a nevytlačuje tyč ze země - viz sloupky na plot).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.12.16 14:48
avatar

Zemnicí vodič má smysl pro ochranu uživatele el.spotřebičů.První obvody rozvodu el.energie byly neuzemněné,tedy dva dráty z elektrárny vedly přímo ke spotřebiči.Pak dotYk jednoho z vodičů nevedl k úrazu.Ohrožen byl jen ten,kdo se dotknul obou vodičů.Izolovaných systémů je řada,kdy výkon je veden pouze dvěma dráty.Pro zvýšení pezpečnosti byl zaveden systém třetího vodiče,který je uzemněn na straně výroby a také na straně spotřebiče.

JB

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.