Nerovnoramenné váhy

Od: Datum: 06.12.16 17:48 odpovědí: 4 změna: 08.12.16 16:19

Dobrý den, jak byste postupovali v následujícím příkladu?

Na perském trhu prodává prodavač zboží a váží přitom na nerovnoramenných vahách. Délku ramen vah neznáme. Prodavač zboží vyváží závažím o hmotnosti m1.

a) Na které misce je závaží a na které vážený předmět, chce-li prodavač zákazníka ošidit?

b) Prodavač dovoluje kupujícímu, aby si zboží sám jednou převážil. Jak zjistíte jedním převážením skutečnou hmotnost zboží, dovolí-li prodavač, abyste zboží umístili na druhou misku vah?

c) Jak zjistíte jedním převážením skutečnou hmotnost zboží, když prodavač trvá na tom, že zboží (např. ryby) musí zůstat na stále stejné misce vah?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.12.16 13:32

a) na misce, která je na delším rameni (k rovnováze je potřeba menší hmotnost zboží než je závaží m1)

b) + c) před vážením váhu vyvážit doplňkovým závažím (na kratším rameni). Pokud je zboží je na delším rameni, pak skutečná hmotnost zboží je: celková hodnota závaží - doplňkové závaží. Pokud je zboží na kratším rameni je jeho skutečná hmotnost rovna vyvažovacímu závaží (m1) na druhé straně.

P.S. Pokud měla znít správná odpověď jinak, rád bych se ji dověděl ;).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.12.16 21:08

Omlouvám se, ale zatím jste jediný, kdo mi odpověděl, takže vám nemám dát jakou odpověď. Ale pokud někdo odpoví něco jiného, ráda vám to napíšu :)

Datum: 08.12.16 11:51

OK, ještě jsem o tom přemýšlel a nevím jestli jsem věc nepochopil špatně. Uvedené totiž platí pro v podstatě rovnoramennou váhu, která je upravena (např. záměrně kvůli tomu uvedenému podvádění) tak, že ramena nejsou stejná (pak se jedná o váhu NErovnoramennou). Také mě zmátlo, že se v zadání píše o miskách a v tom případě se mi vybavila ta klasická rovnoramenná váha s miskami. Existují ale nerovnoramenné váhy (nejznámější tzv. decimálka), které jsou takto již záměrně konstruovány (s odlišnou, ale VŽDY ZNÁMOU délkou ramen resp. jejich známým poměrem - což mě zmátlo také - ty obvykle také žádné "misky" nemají). Pokud je myšlen tento druh váhy, odpověď bude asi jiná - musel bych se nad tím ještě zamyslet *smich*.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kusk
Datum: 08.12.16 16:19

Nebylo by od věci si přečíst úvahu tazatelky. Je to její úkol.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.