Dá se to dohnat?

Od: Datum: 06.12.16 15:11 odpovědí: 4 změna: 06.12.16 17:32

Ahoj,

známá mě poprosila o doučování angličtiny pro dceru (7. třída). Anglicky umím, tak jsem řekl ano. Bohužel malá na to od první třídy kašlala a neučila se, teď jde do puberty, je vzdorovitá, s učitelem se hádá a má odpor k předmětu. Probíráme látku, kterou se zrovna učí a snažím se jí vše vysvětlit, chápe to, další hodinu dávám test na to, co jsme se učili minule - a už to neví. Třeba za dva dny už to neví. Protože si to ode mě poslechne, jak to má v hlavě čerstvé, tak si to i pamatuje, ale přijde domů a čus. Můj názor je ten, že může pochopit aktuální látku a části gramatiky, ale nemůže pobrat vše, na to už je prostě pozdě po 6 letech. Snažím se na to jít od obyčených sloves jako to be a to have got apod a přidáváme slovíčka a tvoříme věty, učíme se barvy, pojmenováváme věci, zkoušíme vazbu ,,there is/there are´´ a taky letopočty, čísla, výslovnost. To už děti v jejím věku dávno umí. Dá se to dohnat? Rád bych jí pomohl, ale když na to kašle a nemá zřejmě cit pro jazyky, půjde to těžko, a nechci dělat něco, co mi bere energii a čas a výsledek nikde. Nemáte někdo nějaký tip, jak by to mohla dohnat? Říkám, že učit se slovíčka, hlavně slovní zásobu, protože ze slov pak stvoříme pomocí gramatiky, kterou ji naučím, věty. Jenže přijde a slovíčka neumí a větu tím pádem dohromady nedá.

Díky všem


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: krtek*
Datum: 06.12.16 15:19

dneska je bohužel jiná doba...ale za mých mladých let bych dostal přes jednu z prava a druhou z leva a hned by mě vzdor přešel...:) ...nevidím problém v tom, že nemá cit na jazyky...to by nechápala ani tehdy když se to s vámi naučí...viděl bych to na problém s dlouhodobou pamětí..když krátce si to pamatuje

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ria®
Datum: 06.12.16 15:27
avatar

Ono by bylo fajn jí nějak namotivovat, aby sama chtěla mluvit a učit se anglicky.. Nevím - třeba tím, jak se jí otevře svět, když bude umět anglicky, bude moci cestovat, pracovat v zahraničí, popovídat si se svou oblíbenou zpěvačkou.. upřímně moc nevím, na co by slyšela holčina v sedmičce, ale začátek musí být v tom, že to bude chtít sama..:)..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 06.12.16 15:47

Dohnat se to určitě dá. Tohle samouk zvládne sám v prvních pár týdnech učení.

Spíše vidím problém v tom, že nemá zájem se ten jazyk naučit, že nevidí, k čemu je to dobré a k čemu by ji to mohlo pomoci. Říká se, že ten nejlepší učitel žáka nic neučí, jen vzbuzuje jeho touhu se o tom sám co nejvíce dozvědět.

Zkusil bych zjistit, co ji opravdu zajímá (zvířátko, hudební skupina, make-up, film/herec, ...) a pak našel na Youtube krátké video (~5min), kde by viděla něco, co by ji velmi zajímalo, ale nerozuměla tomu a unikali by ji tak ty mluvené detaily, které jsou pro pochopení videa klíčové.

Video a informace v něm nesmí být dostupné v češtině, aby si to nemohla vyguglovat. Musí zjistit, že ta informace je dostupná jen v angličtině a třeba jen v tom videu. Hodí se tedy proto videa popisující, jak se ta její zájmová činnost dělá v té cizí zemi nebo video s nejnovějšími novinkami, které do Evropy/ČR ještě nedorazili nebo vůbec nedorazí.

Také bych vybral vhodnou verzi angličtiny (takže třeba ne nerodilý mluvčí nebo Australan apod.)


doplněno 06.12.16 15:50:

Než jsem napsal svůj příspěvek, tak @ria napsala to samé o motivaci. Bez té se žádný člověk nic nenaučí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 06.12.16 17:32

Dohnat se to dá bez větších problémů, ale musí chtít a něco pro to udělat. Mmch. biflovat jednotlivá slovíčka je dost nesmysl, chce to celé fráze.

Ideál je když sama zjistí že angličtinu potřebuje, např. sama/ jediná anglicky mluvící na letišti, se skupinou anglických kamarádů - kdy bude sedět mezi ostatníma a nebude jim nic rozumět.

Zkus jí učit jako mimino - komunikovat jen angl. , všechno vysvětlovat, co děláš, co držíš v ruce, jak se to používá. Ber jí do anglické společnosti, na angl. filmy atd. Prostě tak aby jí to zajímalo a nebylo to "učení" Takhle to půjde samo bez biflování a zkoušení, po určité době začne rozumět a mluvit, gramatika se k tomu přidá... Dost možná zjistí že se jí to hodí a začne mít zájem sama.

Samo vysvětlovat gramatiku je třeba i česky, čiště v angl. to je pro pokročilé.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.