Maturita - mám šanci?

Od: Datum: 05.12.16 23:16 odpovědí: 13 změna: 09.12.16 03:33

Ahoj,

chtěl bych se s někým poradit o tom, jestli mám šanci nějak ve 24 letech dodělat maturitu, pokud mám pouze ZŠ... Kdysi jsem musel studium na SŠ ukončit, kvůli zdrav. komplikacím a teď po letech, když je trochu lépe, cítím, že bych to chtěl napravit a udělat maturu, abych měl pocit, že jsem něco zvládl. JENŽE - denní docházení pořád ze zdrav. důvodů nezvládnu a navíc jsem zkazil i známky v 9. třídě ZŠ - už tehdy se můj stav horšil a nebyl jsem schopný se učit a soustředit, takže jsem tak tak prošel s 3 a jednou 4... a když se to na jedné SŠ kdysi ředitěl dozvěděl, tak jen kroutil hlavou, že to by mě asi nevzali :(

Mám vůbec nějaké možnosti? Nebo jsem odsouzený žít z mizerného ID, protože se ZŠ dobrou práci nikde neseženu?... Strašně moc bych se chtěl někam posunout, mít lepší život, učit se... ale nějak ztrácím naději :(


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.12.16 23:25

No asi by bylo v první řadě si vhodné v hlavě ujasnit, co Vám maturita přinese s ohledem na profesní život a jakou práci Vám zdravotní stav (ne)dovoluje. Podle toho bych se rozhodl, protože v této době platí více než kdy více, že člověk s výčním listem je mnohem lépe uplatnitelný a mnohdy má i vyšší plat, než lidé s maturitou, ale bez dalšího vyššího vzdělání.

Pokud to chcete dělat jen pro svůj dobrý pocit, tak samozřejmě i to je možné a vůbec bych na názor ostatních nebral zřetel. Prostě se na školu přihlásíte a buď to zvládnete nebo ne. Hlásí se ke studiu i podstatně starší.

Pokud to chcete kvůli práci, pak bych být Vámi volil spíše výúční obor v nějakém žádaném odvětví.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: danny9
Datum: 05.12.16 23:57

Nikdy jsem moc zručný nebyl a manuální práci delší dobu dělat nezvládnu... to jsem zkoušel, a po 2 měsících skončil na nemocenské :( A z části je to i tak, jak píšete - pro dobrý pocit.

Maturitu určitě dodělávají i starší lidé, ale jde o to, že mě nejspíš nikde nevezmou, protože jsem měl špatné známky už na ZŠ... mám strach, že to prostě nikde nevyjde a nebudu mít šanci se nějak uplatnit, nevidím vůbec žádnou cestu jak z toho :(

Od: ctenar*
Datum: 06.12.16 00:03

Jak daleko jsi došel na SŠ? Možná by ti nová škola uznala nějaké předměty/ročníky.

V nejhorším začneš od začátku. Na SŠ se teď dělají jednotné přijímací testy (+ ředitelé mohou vypsat další svoje testy + body za prospěch), ale když uděláš dobře ty povinné testy (jsou z češtiny a matematiky učiva ZŠ, hlavně 8+9tř.), tak máš dobrou šanci být přijat.

Vyber si obor/školu. Něco jsem ti už naklikal. Některé školy umožní individuální studijní plán při denním studiu, tak si "denní" kdyžtak taky zatrhni.

V tvém případě půjde dost o zvláštní případ v rámci školy, tak až si školu/obor vybereš, tak zajdi za ředitelem a vysvětli mu, co bys potřeboval (dálkově, večerní, indiv.uč.plán), jak se věci mají (špatné známky v 9.tř. kvůli zdraví + nedokončená SŠ, teď lepší zdraví a chceš si zvýšit vzdělání) a zeptej se, jestli by to u nich na škole v tom oboru šlo.

Začni na tom pracovat už teď. Přihlášky se budou uzavírat za pár měsíců a ty utečou jako voda. Zopakuj si látku ZŠ, douč se, co jsi se kvůli nemoci nenaučil, sežeň si učebnice a knížky, udělej si cvičení a pokusné testy (vyhledej si je na Internetu), čti o oborech/školách, navštěvuj ředitele (domluv si schůzku telefonicky na sekretariátu), procházej si internetové stránky škol, ...

Můžeš si také přečíst Školský zákon.

Hodně štěstí!

Ohodnoceno: 1x
 
Od: honza7
Datum: 06.12.16 14:24

obávám se, že s uznáním předmětů to asi po tak dlouhé době nepůjde, s ročníky to bude taky problém, i kdyby měl aspoň nějaký dokončený. Je mu 24, ze základky vypadneš v 15, když je na tom blbě zdravotně tak tam asi moc dlouho nevydržel. Počítám, že do třeťáku nebo do čtvrťáku určitě nedošel, pokud má vůbec ukončený nějaký ročník na SŠ. To můžete mít nyní klidně 7, 8, u některých předmětů i 9 let staré známky. Na to si dovolím tvrdit se nedá jen tak navázat, to už bude muset začít znova. Na SŠ jsem to nikdy nemusel řešit, ale vím, že kamarádka přerušovala VŠ (pak to pochopitelně ukončila, jelikož jak se to jednou přeruší, tak je to vždycky na pytel) a pak přestupovala jinam, taky dálkově. A sdělili jí, že uznávají atestace předmětů do 5 let (někde to bylo ještě míň), starší výsledky už neberou a musí se dělat znova. Čili nechci rozdávat špatné zprávy, ale pánovi bude při zahájení školního roku v září už 25 let a v té době až 10 staré známky vám fakt už neuzná vůbec nikdo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 06.12.16 16:16

Uznává se do 10let, proto jsem to psal.

zákon

Ohodnoceno: 0x
 
Od: danny9
Datum: 07.12.16 13:49

Na technické SŠ jsem dokončil 2 ročníky ze 4. Nicméně já už dávno nepočítám, že by mi v nové škole nějaké uznali, protože žádný podobný obor bych studovat nechtěl, protože těm věcem vůbec nerozumím...

Právě, že když si tam nezaškrtnu "denní", tak skoro nic v mém kraji nezbyde.

Od: honza7
Datum: 07.12.16 14:07

Pokud máte ukončené 2 ročníky, tak by bylo skoro dobré se zabejčit a ty 2 ještě dodělat. Že uznávají až 10 let staré výsledky na SŠ mě samotného překvapilo, to bych rozhodně nečekal (na VŠ to tak dlouho není), toho zkuste využít. Příští školní rok je to totiž v tom případě poslední možnost, kdy by vám to někdo uznal, jelikož pak vám uplyne těch 10 let. Jít do školy jen na 2 roky nebo znovu na 4, případně 5 (3 učňák+2 nástavba), je strašný rozdíl. Obzvlášť pokud máte zdravotní komplikace.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 07.12.16 19:44

když si tam nezaškrtnu "denní", tak skoro nic v mém kraji nezbyde
Veřejné střední školy jsou zaměřené hlavně na denní studium dětí ze základky. Zkus si domluvit ISP (indiv.stud.plán) při denním studiu na své ideální škole snů.

Neznám nabídku ne-denního studia na soukromých SŠ. Navíc jsi psal, že penězi neoplýváš.


doplněno 08.12.16 00:01:

Tak i u soukromých škol je to pro ne-denní studium uměleckých oborů (obory 82 a 34) jedna velká NULA :(

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 06.12.16 01:31

Jenom nápad, připomínka, jak psal už Metrix, začni nějakým učilištěm, dle možností, ať máš aspoň nějaký papír mimo zš a pak pokračuj dál. Sš je dnes spíš "na obtíž", většina škol nezaručuje znalost a pracovní kvalitu studenta /učňák s maturou/, je dnes vysvědčení o tom,že jsi prošel nějakým pracovním výcvikem a zvládls maturu, tedy pokud se nejedná o renomovanou školu, které si samy nastavují parametry pro přijetí budoucích studentů a mají jasné požadavky pro "přežití" školy, ale pak pro jejich absolventy je na 99% jisté pracovní uplatnění, stačí říct: "Absolvoval jsem tuto školu". To. že jsi v zš. měl na konci 3,4 ještě neznamená, že jsi opravdu úměrný k dosaženým známkám. Výuční list si schopen získat/obhájit během jednoho roku (tj. 10 měsíců), ale ten papír ti umožní vstup na vyšší školu a více rozevřené "nůžky" k pracovním nabídkám. Mám pocit, že současní maturanti jsou hůře vědomostně vybavení, než bývalí vyučenci, nezmiňuju se o praxi a manuálních schopnostech současných...Sám víš, že tohle není akce na pár dní...Vydrž a dej vědět!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 06.12.16 02:33

Výuční list si schopen získat/obhájit během jednoho roku
To platí jen pro lidi, kteří už mají maturitu! Například strojař z maturitou průmky se může za 1 školní rok vyučit pekařem, což jinak pro děti běžně ze základky trvá 3 roky jako každý jiný učební obor.

Když už do té školy bude dálkově chodit, tak rovnou může dělat ten o rok delší maturitní obor, místo učnák + 2 roky nástavba k maturitě, zvlášť když manuálně pracovat nemůže.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: milkaa
Datum: 06.12.16 07:45

A co byste chtěl za práci?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: danny9
Datum: 07.12.16 13:53

To je právě težká otázka... nemám moc představu, jediná věc, co mě bavila je fotografie/psaní/design/grafika... jenže na to nemám v životě šanci se jen tak dostat a hlavně ani není kde :(

Asi bych potřeboval to s někým probrat osobně, tak jak se to dělá na konci ZŠ...

Datum: 09.12.16 03:33
avatar

Nevím, jestli by Vám ve Vašem věku poradili v pedagogicko psychologické poradně, ale poradit s výběrem zaměstnání by Vám měli i na úřadu práce.
Zkuste si tam zajít. Můžete se tam i zaregistrovat jako zájemce o zaměstnání (pozor! nikoliv jako uchazeč o zaměstnání). Potom Vám ÚP může i pzrostředkovat nějaký kurz.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.