Hodím se na střední stavební prům. školu?

Od: Datum: 15.11.12 21:33 odpovědí: 18 změna: 19.11.12 20:17

Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli není nějaký test, jestli se hodím na střední průmyslovou stavební školu. Prostorové vidění mám myslím si že dost dobré (také jsou ze mě všichni paf jak kreslím), z matematiky jsem podle učitelky nejlepší ze třídy a fyziku se naučit dokážu. Také mě zajímají názory studentů, kteří na ní chodí. Jestli je dost náročná oproti gymnáziu, na co se připravit apod. Budu rád za odpovědi. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.11.12 21:44
avatar

zkuste si stahnout pro zacatek AutoCad...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mowla*
Datum: 15.11.12 22:05

Spíš si ujasni, co chceš dělat dál - s tím, co píšeš, bys mohl pomýšlet i na VŠ - architektura, design... A k tomu ti dá lepší průpravu gyml - k přijímačkám na VŠ potřebuješ spíše všeobecný přehled, než hluboké odborné znalosti v jednom oboru...

doplněno 15.11.12 22:14:

No jo - jenže se SŠ stavební taky můžeš skončit jako stavební dozorovatel nebo projektant - kreslič v kanclu...

:-D

doplněno 15.11.12 22:38:

Jo - je fakt, že ten prodavač by byl ještě méně záživný...

*smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: 951753
Datum: 15.11.12 22:10

No, o gymnáziu jsem přemýšlel, jenže věci jako Chemie, Dějepis, Přírodopis mě prostě nebaví. Jsem líný se je učit. A na gymnáziu je toho plno. Předměty jako je fyzika se klidně naučím (matiku se ani neučím, pochopím to z hodin a stačí mi to), i ostatní odborné předměty, protože mě to láká a chtěl bych to stavebnictví dělat. Jenže když půjdu na gymnázium, tak mě třeba na VŠ nevezmou a co pak? Možná dělat za pultem prodavače. A co jsem slyšel, tak na nějaké technické stavební VŠ se hodí více ta stavební střední škola.

Datum: 16.11.12 01:36
avatar

K poslední větě (jde o často opakovaný omyl): Náskok který získáte v odbornosti, gymnazisti doženou velice rychle. Absolventi průmyslovek dohánějí chybějící vědomosti ze všeobecných předmětů (matematika, fyzika, ...) mnohem déle.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 16.11.12 04:47
Na VS v podstate vysvetli celou stredni odbornou skolu pres vysokoskolskou matematiku za par mesicu. Gymnaziste tuto abstraktnejsi matematiku mnohem lepe a rychleji pochopi. Za par mesicu jsou znalosti vyrovne a pak uz uhaneji gymnaziste stejne rychle ve znalostech dopredu a prumyslovaci, kteri nepochopili abstrakty, se jen z povzdali koukaji, jak se jim gymnaziste vzdaluji.

Vyse uvedene plati pro typickeho gymnazistu a typickeho prumyslovaka. Samozrejme se najdou "blbejsi" gymnazisti a chytrejsi prumyslovaci a videl jsem i chytreho kluka z ucnaku, co se poctive ucil, byl na stejne urovni jako nejlepsi gymnaziste a patril k tem nejlepsim v danem rocniku na vejsce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 16.11.12 04:51
Na druhou stranu jsem videl cloveka z ucnaku, ktery se ve vysokoskolske matematice ztratil uz snad druhy tyden v prvnim semestru :( Neprosel zkouskovym obdobim zimniho semestru a skoncil.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: 951753
Datum: 16.11.12 06:49

Kámarád byl na nějaké letecké střední škole a nyní má vystudované ČVUT.

Od: luke237
Datum: 16.11.12 11:26

Ze svych zkusenosti mohu rict, ze prumyslovaci si na vejsce vybiraji spise praktictejsi obory, prave proto, ze k tomu maji nejaky vztah uz ze stredni a neni tam potreba rozvijet a siroce uplatnovat znalosti vyssi matematiky. Staci jim tedy "prezit" ty prvni 2 roky a pak uz tu nejhustci teorii maji za sebou.

Gymnaziste si troufnou i na ciste teoreticke nebo vypocetne narocne obory. Na stavarne to asi nejaky obor pro statiky (ti, co pocitaji staticke a dynamicke vlastnosti struktur a jednotlivych casti).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: 951753
Datum: 16.11.12 06:56

Jinak je to podle mě u každého jinak. Co jsem slyšel od lidí, co chodili na stavební stř. školu a teď jsou na nějaké technické VŠ, tak gymnazisté jsou prý více zvyklí se učit, ale většina z nich nemá to logické myšlení, že ty odborné předměty jim právě že dělají větší problém. Nevím, říkají to lidé, co na tu vysokou školu chodí a byli předtím na stavebce. Jak říkám, je to u každého jinak si myslím.

Od: 951753
Datum: 15.11.12 22:36

No tak asi pořád lepší než ten prodavač ne? :D

Od: ladaadal*
Datum: 16.11.12 07:35

Asi před 5 lety bývaly na pracovních úřadech specialisté, kteří s tebou udělali písemný a ústní test asi na 2,5 hodiny a z něj ji vyšlo, jestli ti líp půjde technika, všeobecné předměty nebo třeba humanistické a fungovalo to docela dobře. Kamarádka tam měla dceru, co chtěla jít na gympl a na jejich popud šla holčina na strojárnu. Po čase zjistila, že na gymplu by možná ani neprolezla a na strojárně byla jedna z nejlepších a už je na vysoký. Ale nevím, zda to ještě funguje, nebo jestli to už není zpoplatněný. A neboj, stejný nebo podobný problém řeší takových 90% lidiček ve tvém věku (předpokládám, že jsi deváťák).

Když to vezmeš z druhé strany - když uděláš Gympl a nebudeš chtít nebo moct na vejšku, tak jsi v podstatě absolutně k ničemu a můžeš dělat tak maximálně obchoďáka, když uděláš Stavebku a nepůjdeš na vejšku, můžeš dělat od zedníka po stavbyvedoucího nebo něco v projekční kanceláři, prostě mnohem víc možností uplatnění. Taky zaměstnavatelé víc koukají po odbornosti než po všeobecných znalostech.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lerak*
Datum: 18.11.12 09:24

Absolvovat střední školu a udělat maturitu je zejména o tom naučit se studovat. Nemá smysl proto chodit do školy, kde se vyučují předměty, které vás nebaví. Pokud se dostanete na vysokou a bude tam předmět, který vás nebaví, ale budete vědět, že ho budete potřebovat ve vybraném povolání tak se ho mnohem snáz naučíte. Při maturitě si vyzkoušíte jaké to je prokázat naučené znalosti, což se vám bude hodit při zkouškách, protože každá zkouška je taková malá maturita. Pokud se vám povede udělat maturitu, protože se nad vámi někdo z komise smiloval, tak u zkoušky to nebude.
Přeji Vám úspěch při výběru školy i při studiu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.11.12 00:33

Stavební průmku znám jako své boty včetně přechodu na VŠ. Nebudu zde opakovat to co již bylo napsáno. Dle toho co jsi napsal se na stavárnu relativně hodíš, ale jelikož tě vůbec neznám, tak se mohu mýlit. Pokud budeš mít zájem rád ti pomohu a zodpovím tvoje (pokud možno konkrétní) otázky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: 951753
Datum: 19.11.12 13:12

Díky, no tak samozřejmě mě zajímá hlavně ten přechod na vysokou školu. Jak moc je znát a hlavně uplatnění se, kdybych třeba náhodou tu vysokou neudělal.

 

Datum: 19.11.12 13:16
avatar

No, podívejte...Pokud věříte, že krize ve stavebnictví pomine do doby než uděláte školu...hurá do toho.

Osobně tomu moc nevěřím..a stavebnictví je za posledních 22 let v největšm průšvihu v jakém kdy bylo.

Pokud bych byl Vaším rodičem, určitě bych Vám v této době Vaši volbu vymlouval...takto Vám jen mohu poradit..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.11.12 18:34

Přechod na VŠ je těžký a to jak pro gympláky tak průmyslováky. Průmyslováci mají pocit, že matematika je sci-fi. Gympláci nevědí jaké pojivo je cement. Bohužel tento nápor ustojí spíše gympláci, protože jsou zvyklí učit se něco co je nebaví a co nedává smyl. Jejich přístup ke stavebnictví je ale velmi nezodpovědný a ten kdo ho nezmění, nemá šanci ze všech zkoušek jen tak vybruslit. Jde prostě o to, jestli chceš vsadit spíše na jistotu nebo trochu zariskovat. Průmka je větší jistota - pokud se na VŠ nedostaneš nebo budeš mít po maturitě finanční nebo rodinné problémy, které ti studium neumožní, pak ti ty 4 roky na gymplu bylu úplně k ničemu a jsi člověk s obyčejným všeobecným vzdělání bez jakéhokoli zaměření. Se 4 roky na průmce se s tebe stává stavební technik, který může pracovat jako projektant, stavbyvedoucí, kontrolor, atp. Po 5 letech praxe můžeš získat živnost a začít ve stavebnictví podnikat jako OSVČ ve vázané živnosti. Pokud půjdeš na VŠ s průmkou riskuješ, že nezvládneš prudký přechod do matematiky a fyziky. Po dokončení bakal. studia na VŠ potřebuješ opět 5 let praxe ve stavebnictví. Po dokončení magisteského studia ti už stačí pouze 3 roky praxe.

Mnohem více důležitější je zápal. Mnoho lidí si touto kariérou prošli prostě jen tak, bez toho aniž by je alespoň něco bavilo. To sice jde, ale podle mě musejí docela trpět. Mě taky nebaví všechno - některá témata nesnáším, některá hltám. Musíš se zajímat třeba o různé stavební dokumenty, které občas běží v TV nebo se dají stáhnout jako jsou například "Obří mosty" nebo "Proč budovy padají" nebo" Železnice na střechu světa" nebo "Americké dálnice" atd. - je toho spousta.

Pokud se chceš na trhu práce uplatnit, pak je velmi důležité se ideálně již v době SŠ zkontaktovat s nějakým stavařem projektantem a pracovat formou brigády - nějaké jednoduché překreslování výkresů (od příšího roku by se mohla rozběhnou Zelená úsporám - to je ideální. V průběhu VŠ se nechat zaměstnat třeba na částečný úvazek. Věc se má totiž tak, že po dokončení školy je možná hezké, že jsi Ing., ale támhle vedle stojí dalších tisíc nových Ing. Firmy chtějí praxi a jedna z mála možností jak těmto firmám vyhovět je začít pomaloučku pracovat již během školy, tak aby si v životopisu měl již nějaké pracovní zkušenosti. Bohužel praxe získaná během školy se nezapočítává do praxe pro získání autorizace a následného živnostenského listu.

Pokud tě ještě něco zajímá - klidně se ptej.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.11.12 19:03
avatar

"Bohužel praxe získaná během školy se nezapočítává do praxe pro získání autorizace a následného živnostenského listu."

Nikoliv bohužel, ale bohudík...(tedy bohudík pro stavebnictví).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.11.12 20:17

Je něco špatného na tom chodit na HPP do práce 8 hodin denně a přitom ještě dálkově studovat?

Mimochodem většina zákonu ČR se dá snadno poobejít. Praxi si lze odpracovat jako OSVČ hned po škole - stačí mít odborného zástupce.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.