Výsledná vztlaková síla resp. hmotnost

Od: Datum: 01.12.16 12:13 odpovědí: 3 změna: 01.12.16 15:39

Chtěl bych požádat o radu ... pokus: mám kelímek např. s pískem, položím ho na váhu, má určitou hmotnost danou součtem hmotností kelímku a jeho obsahu, celková síla tedy (m1 + m2)/9,81 ... pokud do kelímku vložím gumový balónek, nafouknu ho heliem a poté zasypu stejným množstvím písku, jako v případě prvním tj. bez balonku, jak se změní celková hmotnost? Gravitační síla se sníží o sílu vztlakovou a výsledná hmotnost (hodnota na váze) se tedy sníží? Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.12.16 12:44
avatar

Hmotnost soustavy vzroste, protože se bude skládat z hmotností kelímku + písku + balónku + hélia.

ALE

váha ukáže méně, protože balónek je ve vzduchu nadlehčovaný. To však neznamená, že jeho hmotnost je nulová nebo dokonce záporná.

Defacto je ve vzduchu nadlehčovaný i ten písek, ve vakuu by váha ukázala o maličko víc, než když je kolem vzduch.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hm®
Datum: 01.12.16 12:51
avatar

1) Není tíhová síla Fg = m * g? (místo tvého m/g)

2) Abych se vyhnul slovíčkaření, tak napíšu, že k původnímu kalímku s pískem prostě přivážeš balónek s heliem. Takže je zřejmé, že balónek bude na kelímek působit nějakou silou směrem vzhůru a váha tedy ukáže méně. A když bude balónek dostatečně veliký, kelímek (i s balónkem a pískem) odletí a váha neukáže nic.

(Kdybych měl slovíčkařit, tak bych řekl, že: Přidáním balónku s heliem se celková hmotnost zvýší - právě o ten balónek a helium. Gravitační síla závisí na hmotnosti, proto se zvýší také. Zároveň se ale zvýší (a to výrazně víc) i vztlakové síla, která působí opačným směrem. Změní se tedy výsledná síla, kterou působí myšlená soustava (kelímek s pískem a balónkem) na váhu a kterou ta běžná váha ukazuje.)


doplněno 01.12.16 16:05:

divous: Je jedno, jakým způsobem balónek ke kelímku připevníš, jestli provázkem, nebo víčkem, nebo zasypáním. Při zasypání ten balónek působí na písek a nadlehčuje ho, takže váha ukáže zase méně. Základní okolností je to, že balónek s heliem (pokud ho moc nestlačíš) přinese do soustavy nepatrné zvýšení hmotnosti, ale výrazné zvýšení vztlakové síly.

A jen pro pořádek opakuji, že přidáním balónku se celková hmotnost (ve fyzikálním pojetí) nesníží. Sníží se jen výsledná síla tlačící na váhu.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: divous
Datum: 01.12.16 15:39

Ještě se zeptám, pokud by byl balónek vložen do kelímku tj. nebyl by pevně spojen s kelímkem, v kelímku poté zasypán pískem ale tak, že by nebyl schopen písek vytlačit a vyletět směrem vzhůru, i tak by byla hmotnost celé soustavy menší, než kelímek + stejný objem písku bez balónku?

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.