Maturita - četba

Od: Datum: 19.11.16 22:23 odpovědí: 13 změna: 21.11.16 10:52
Ahoj,
pomalu, ale jistě se blížím k maturitě (8. leté všeobecné gymnázium). A nějak mám strach z češtiny. Už od druhého stupně (nižší gymnázium) to byl můj asi nejslabší článek. Nějak jsem to vždycky ale na jedničku dotáhl. Každopádně víc než didaktického testu se bojím literatury. Knížky nečtu, nebaví mě to a do postele se po tréninku vždy sotva doplazím, takže knížka nepřipadá v úvahu. A protože nečtu, tak vůbec nevím, co jsi vybrat. Proto se ptám vás. V příloze je seznam knih, ze kterých musím vybrat 20 děl a z každé "kapitoly" je minimum děl napsáno. Rád bych se vyhnul (co nejvíce) poezii. Taky bych nerad dlouhá a rozsáhlá díla. Ale nejvíc mi jde o to, aby se ta kniha dala dobře rozebírat a abych tam po pár minutách pořád měl co říkat. Neporadil by mi někdo, co si vybrat? Předem děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.11.16 00:08
avatar

Seznam je velice obsáhlý, takže musíte počítat s tím, že každý vám zřejmě poradí něco jiného. ;) Mimochodem, opravdu jste z toho nic nečetl? To by mě trochu překvapovalo... Jsou to totiž všechno knihy, které byste měl více méně znát (většinu z nich byste měl mít přečtenou). Malá rada: pokud nemáte v oblibě poezii, vybírejte si spíše tu epickou.

Každopádně, já bych si (v souladu s vašimi požadavky) vybrala třeba takto:

česká + svět. lit. do konce 18. stol.: Shakespeare: Romeo a Julie, Moliere: Lakomec (2 knihy)

česká + svět. lit. 19. stol.: Arbes: Svatý Xaverius, Erben: Kytice, Gogol: Revizor, Neruda: Povídky malostranské, Mrštíkové: Maryša, Němcová: Divá Bára, Puškin: Evžen Oněgin (7 knih)

světová lit. 20.-21. stol.: Bulgakov: Psí srdce, Exupéry: Malý princ, Orwell: Farma zvířat, Rolland: Petr a Lucie (4 knihy)

česká lit. 20.-21. stol.: Hrabal: Ostře sledované vlaky, Jirotka: Saturnin, Lustig: Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou, Otčenášek: Romeo, Julie a tma, O. Pavel: Smrt krásných srnců, Seifert: Maminka, Švandrlík: Černí baroni (7 knih)

_________________

Próza: Svatý Xaverius, Divá Bára, Neruda: povídky malostranské, Psí srdce, Malý princ, Farma zvířat, Petr a Lucie, Ostře sledované vlaky, Saturnin, Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou, Romeo, Julie a tma, Smrt krásných srnců, Černí baroni

-

Poezie: Kytice, Evžen Oněgin (román ve verších), Maminka

-

Dramata: Romeo a Julie, Lakomec, Revizor, Maryša


doplněno 20.11.16 19:12:

Mimochodem, jak to vlastně je? Je dán určitý seznam knih a maturanti si povinně vybírají jen z něho – nic vlastního tam být nesmí? Mně se státní maturita ještě vyhnula (i když i nám jí už hrozili) a knížky jsme si vybírali sami. Jedinou podmínkou bylo, že to musí být kvalitní literatura, žádný brak.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.11.16 00:30

Hodně lidí nečte, proto máte na seznamu řadu titulů, které byly zfilmovány ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.11.16 01:55
Pro středoškoláky se hodí i třeba Hamlet - to bylo jediné divadelní představení, co se mi tehdy na střední líbilo. Pak určitě Proměna od Kafky - to je krátký text, ale skvěle se o něm dá mluvit.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.11.16 00:56
avatar

Xavere, tudy cesta nepovede. Měl byste se přemoci a začít číst → cokoliv, nejen literaturu ze seznamu k maturitě. Jen tak poznáte, co Vás zaujme, ke kterým autorům se časem budete rád vracet.

Přečíst něco jenom proto, že to potřebujete k maturitě, je podle mne k ničemu, protože stejně nebudete vědět, co jste četl, nic si nezapamatujete a stejně u maturity nebudete mít o čem mluvit.

Začněte od toho, co Vás zajímá, postupně přibírejte další oblasti.

A vzhledem k tomu, že jde o otázku na češtinu: Zvratné zájmeno si se nepíše s j na začátku. Jsi = 2. osoba slovesa být.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: patronkaa
Datum: 20.11.16 03:10

Můžu jen tiše závidět, jeden skvost vedle druhého. Patřím ke generaci, které se i Čapka snažili zatajit... ;)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: host*
Datum: 20.11.16 09:48

Nechci se ptát a divit, proč studujete gymnázium, když nejste schopen se přinutit přečíst pár knížek, když už vás nebaví, třeba jste talent na matematiku a fyziku, nebo jiné předměty, ale dost o tom.

Škola vám umožňuje si z velice pestrého seznamu vybrat a nenutí vás, abyste si přidali díla z vlastního výběru a usnadňuje vám tak volbu děl, jejichž znalost můžete prokázat u maturity.

Začněme poezií: v seznamu máte pár lahůdek, které se lehce čtou, Mácha Máj, Borovský Král Lávra, Seifert Maminka, Christian Morgenstern, Bezruč Slezké písně.. kruci, to máte tak málo času, abyste něco z toho nepřečetl, nebo jste to během těch osmi let na gymnáziu fakt ignoroval? Zkuste si přidat něco vlastního, Jiří Suchý, Jiří Žáček, Svatopluk Čech (Písně otroka jste snad brali, ne?), atd. Erbenovu Kytici jste také ignoroval?

Další díla jsou čtivá a učitelé je laskavě přijmou, například Jan Ámos Komenský Labyrint světa a ráj srdce (a kdybyste mohl, zkuste si přidat Erasma Rotterdamského Chvála bláznivosti). Romea a Julii jistě znáte, možná i Goldoniho Poprask na laguně, možná ho znáte z televize.

Oliver Twist se také dobře čte a najdete tam i postavu Uriáše Hepa (Uriah Heep není jen skupina, ale postava z románu), Revizora znáte možná z divadla (snad jako maturant také chodíte do divadla?) nebo z televize, totéž Divá Bára, film jste viděl?, totéž Noc na Karlštejně, jen si přečtěte originál od Vrchlického. Sienkiewiczův román Quo vadis? vás zaujme tak, že ho shltnete za tři večery.

Bulgakov Psí srdce je také zajímavé, je běžně v knihkupectí, nemusíte ho snáhět. Také byste si mohl přečíst a v duchu prožít i Deník Anny Frankové. V seznamu máte dva Kafky, možná by vás zaujal Zámek, který v seznamu sice nemáte, ale je to hodně zajímavé a absurdní čtení, pokud pojedete do Prahy, můžete se se spoustou dalších turistů z celého světa podívat na stanici metra Želivského podívat ke Kafkovu hrobu a pocítíte, že je to skutečně světový autor.

Haruki Murakami napsal víc knížek, Norské dřevo vám ve škole vybrali záměrně, je to pro vás čtivé. Kóbo Abe Písečná žena je hodně absurdní a fantaskní příběh, ale byl přeložený do mnoha jazyků a také zfilmovaný, ale kniha je kniha.

Patrik Ryan Jak jsem vyhrál válku je dobrá humoristická kniha i když pojednává o druhé světové válce a když si člověk odmyslí válku, může se smát dosyta.

Drda Němá barikáda je také kus historie, most Barikádníků už nestojí, ale historie se vymazat nedá, škola ví, proč vám to dává do doporučené četby, stojí to za přečtení, nebo možná znáte film.

Pokud máte rád jemný humor, jistě znáte Jirotkova Saturnina, mj. pěkně zfilmovaného. Atd. atd.. ten seznam je fantastický, brát jednu knihu za druhou a číst a číst, samé lahůdky, Smoljak Záskok, nic vám to neříká? Poláček Bylo nás pět také neznáte? Švandrlík Černí baroni (také film, stojí za přečtení), atd. atd. atd... když chcete být maturant tak čtěte a nevymlouvejte se na tréning.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 20.11.16 11:30

proč studuje gymnázium?

pologramotní gymnazisti, to mě vždycky mohlo nas.. )
no ale vím, jak to chodilo za nás, v 80. letech, na sportovním gymplu, že se našim spolužákům, sportovcům, odpustilo hodně...skoro vše
pořád ale nevím proč mají takoví lidi mít stejnou maturitu jako skutečný gymplák. Já se taky nevydávám za sportovce, mistra republiky, bez tréningu a výkonů, tak proč oni se vydávají za absolventy gymnázia...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 20.11.16 13:41

Asi nikomu nesednou na gymplu všechny předměty. To neznamená, že třeba bez dobré znalosti organické chemie by nemohl být člověk dobrý strojní inženýr nebo ekonom.

Osobně si o povinné četbě myslím to, že většinu těch děl nemůže mladý člověk vzhledem k nedostatku životních zkušeností stejně plně pochopit.

Na druhou stranu jsou v tomto seznamu velice čtivé knihy. I kdyby to měl jen přečíst kvůli příběhu, převyprávět to a říct na to svůj názor bez hlubšího historického bádání, za jakých časů bylo dílo napsáno a o situaci v době, kdy se děj odehrává, tak se tam takových 15 knížek určitě dá lehce vybrat.

Takovou Farmu zvířat přečte člověk za večer (tenká knížka, čtivý příběh) klidně i v originále, ale pak o tom bude týdny přemýšlet a v nejhorším případě skončí stočený do klubíčka někde v potemnělé místnosti s hlubokou depkou. Stejně tak ten Kafka, Annie Frank, Remarque atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xaver
Datum: 20.11.16 16:44
Děkuji všem za odpovědi
Abych se vrátil k tomu, proč jsem na gymplu. Na základce jsem byl nadprůměrný žák, takže mi každý doporučil jít na gymnázium. Proč taky ne, když se kouknete, co za exempláře chodí do devítek na základkách (fetování, alkohol, cigarety, drogy...). Jinak já jsem na matiku, tam prostě vynikám. Fyzika mi jde levou zadní a chemie je taky v pohodě (oba rodiče dokonce ji i vystudovali na VŠ). Obecně humanitní předměty nemám rád. ZSV mě nebaví vůbec, dějepis taky nemusím... Ale rozhodně nejsem úplně nečtenář, akorát čtu nová díla, ale přiznám se, že jen zřídka. A jestli se divíte, že existuje někdo jako já, tak například u nás ve třídě je třetina takových žáků (dnes letí PC a TV). Navíc já to kloubím ještě ze sportem, na který odjíždím i hodinu (+hodina zpět, 4x týdně) a o víkendech zápasy.
Co se týče té četby, tak mám jedno dílo - Kulička. Saturnina jsem viděl snad 10x (tátů nejoblíbenější film), takže toho bych si rád vzal. Dále jsem viděl i Noc na Karlštejně.
Od: host*
Datum: 20.11.16 17:23

Jistě si dovedete efektivně vybrat dílka, která už znáte (Záskok - Smoljak - vám asi moc neříká ale Jára da Cimrman už jo, že? takže ho taky asi znáte), možná jste viděl Revizora s Miroslavem Donutilem, nebo ho najdete na jutubku, ale je to přes hodinu koukání, ale stojí za to. Básničky nejsou dlouhé, jsou to útlé knížečky ale učitelé asi chtějí nějaké citace zpaměti, takže vybírejte citlivě, možná něco, co se nečte tak často, z Borovského nejen Krále Lávru, ale jistě vám v hlavě uvízne pár epigramů nebo veršíků třeba z Tyrolských elegií apod.

I když jste dobrý na mat-fyz, budiž vám příkladem třeba Robert Oppenheimer a jeho vztah k Bhagavadgítě, matfyzáci nejsou suchaři a každá znalost nějaké literatury je také zdobí. A jak praví klasik "i skladník ve šroubárně si může přečíst Vergilia v originále..". Haruki Murakami je dobrá četba, mezi učiteli není tak profláknutá jako klasika a šekspír, takže je bude zajímat váš názor, možná i Bulgakov Psí srdce. Když se začtete do Sienkiewicze do Qua Vadis? pochopíte něco z dějin ranného křesťanství a historie a možná i dějinné souvislosti až do dnešních dob. Samozřejmě byste k tomu kouknul na další jeho díla (Křižáci - zfilmováno) nebo Pouští a pralesem pro děti a zase pochopíte něco z dějepisu severu Afriky. Vybírejte citlivě, asi umíte efektivně využívat váš cenný čas a jistě si najdete něco nejen z povinnosti, ale i to, co vás bude bavit a nějakým způsobem obohatí. Zkuste klidně i pár Sonetů od Shakespeara v nádherném překladu pana Hilského a možná najdete jakési vyjímačné sonety (najdete je na webu) 130 a 66 a možná najdete ze těch 154 i jiné zajímavé, kterými můžete učitelku překvapit.

Patrik Ryan - podobně jako Haškův Švejk je z válečného období a také humoristický, dokonce i s pěknými ilustracemi - oba dva romány. Za dlouhých zimních večerů se vám bude dobře číst, hlavně si z toho nedělejte bubáka a najděte si chvilku pro četbu třeba s hrnkem teplého čaje.


doplněno 20.11.16 17:34:

Sonety se hledají rychle, například Sonet 130 http://jinxjaneh.blog.cz/0802…william-shakespeare-sonet-130 a jistě najdete i několik jiných zajímavých překladů, například http://www.saspi.cz/dila/2549-w-shakespeare-sonet-130

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xaver
Datum: 20.11.16 18:57
Díky moc, určitě dám na vaše rady
Od: mp*
Datum: 21.11.16 02:00

Já jsem si pro Vás už včera vypsal doporučení (nakonec to člověk dělá kvůli sobě, zavzpomínal jsem si, jak jsme sami opovrhovali doporučenou četbou (sš 1980-1984)). Ale máte tady dost dobrých odpovědí. My jsme naštěstí měli docela osvíceného profesora, tak nám i v této tajemné době občas něco naznačil. Nakonec stejně jsem pochopil (nebo si to alespoň myslím) některé klasiky až mnohem později, či až dnes (51 let). Nemyslím si, že je důležité něco vědět. Nejdůležitější je něco umět.


doplněno 21.11.16 02:05:

Jinak bych osobně vybíral podle filmů. Film dáte za cca 2 hoďky a víte o co jde. A dost těchto knih jsou předlohami filmů. A času k maturitě není nazbyt. Osobně bych to dal, protože já čtu stylem 1 kniha za den (Kmotr teda tak den a půl). bohužel dnes už jen na dovolené).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: milaa
Datum: 21.11.16 10:52

Co jsem se bavila s maturanty, tak většinou, čeho se nejvíc báli tak to v pohodě dali, protože to nepodcenili. Naopak čeho se vůbec nebáli tak to podcenili, protože se dostatečně nepřipravili. Například dcera se bála také knížek, nakonec je všechny do posledního slova stihla přečíst. Naopak didakták neřešila, prý ho dělají ve škole furt a má z něj vždycky dvojku. takže se nepřipravovala a u maturity vyletěla. Určitě to dáš a když ne , tak je ještě podzimní termín? No a co, svět se nezboří.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.