Nejste přihlášen/a.
Ahoj,
chtěla bych poprosit o vysvětlení tohoto příkladu:
V elektrické pračce se ohřívá voda o hmotnosti 30 kg. Jaké teplo voda přijme, zvýší-li se její teplota z 15 °C na 90 °C, Jak dlouho trvá ohřívání vody, je-li příkon topného tělesa pračky 2,5 kW? Účinnost pračky při ohřívání vody je 90 %.
Děkuji
Ve škole vám asi říkali, že Q = c.m.(delta t), kde delta t je rozdíl teplot t2 - t1, takže vzoreček vypadá Q=c.m.(t2-t1).
Nebo jednodušeji, že 1 kcal, tedy jedna kilokalorie je definovaná jako ohřátí 1 kg vody (což je asi 1 litr) o 1 °C. Takže můžete vypočítat kolik kilokalorií se musí vodě dodat aby se ohřála o rozdíl teploty z původní na tu vyšší.
A pak si najdete přepočet kilokalorií na joule, což je také taková podivná, normálně neměřitelná hodnota.
A pak si najdete přepočet, že 1 joule je vlastně 1 wattsekunda, psáno 1 J = 1 Ws.
Také jistě umíte wattsekundy převést na watthodiny, případně kilowatthodiny. Vy máte zadaný příkon 2,5 kW a jistě umíte převést kW na W, se znalostí že k je kilo, tedy 1000. No a pak vám ještě stačí z kilowatthodin nebo watthodin ze znalosti wattů vypočítat požadovaný čas T.
Samozřejmě bude třeba uvažovat i účiinost, protože se ohřívá nejen voda, ale i buben pračky a ten se nepočítá, chcete mít pouze teplotu vody, takže budete muset spočítat celých 100%.
To je příklad z gymnázia, nebo průmyslovky, nebo jiné školy?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.