Ročníková práce - odpady a obaly - výzkum

Od: Datum: 11.11.16 17:32 odpovědí: 19 změna: 17.11.16 08:23

Dobrý večer,

rozhodla jsem se ve své ročníkovce zabývat odpady a obaly. S teoretickou částí problém nemám, jen nevím, na co se zaměřit v praktické části. Nenapadá Vás, co bych mohla zkoumat? Může to být cokoli, co se týká odpadu a obalu, jen by to chtělo něco konkrétnějšího.
Díky za tipy


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ctenar*
Datum: 12.11.16 04:52

Recyklace jednorázových "papírových" kelímků (např. na horké kafe z krámu). 99% jich prý končí na skládce, protože jdou těžko recyklovat - mají nalisovanou umělohmotnou fólii na vnitřní straně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ka
Datum: 14.11.16 19:41

To zní zajímavě! Zvažovala jsem, že bych se zaměřila na výrobky tvářící se jako "znovu recyklovatelné", ale nemám představu, jak postupovat při výzkumu :(

Od: ctenar*
Datum: 14.11.16 20:39

Mě třeba vadí "recyklace" bílých triček. Rozstříhají se a prodávají se jako hadry na utření špíny (a následné vyhození). Nejde tedy o recyklaci jako spíše o jeden krok odložené typické vyhození na skládku.*bum*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.11.16 20:08
avatar

Ty proklaté vlhčené ubrousky.Dřív to byla vzácnost a dnes si tím utírají zadek nejen miminka ale i dospělí.A ty potory se v přírodě nerozkládají*bum*a jsou všude.Čím je nahradit,dát lidem jinou variantu...protože lidé si myslí,že je to jen papír,ale to bohužel není.


doplněno 15.11.16 07:22:

bidet dobrý nápad,ale kolik lidí má v paneláku místo na druhou mísu.Jasně jsou i "bidetové"sprchy co jsou u mísy,ale pochybuju,že lidé si tohle pořídí,když můžou mít za 20cku kapesníky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 14.11.16 20:28

V Anglii už také zjistili, kolik je ucpané kanalizace těmito ubrousky stojí.

Nahradit je u dospělých bidety?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 14.11.16 20:33

kanalizaci a česla v čistírnách odpadních vod také ucpávají latexové kondomy, tuk vylévaný z kuchyní domácností i restaurací, nebo i nestrávený tuk v trusu... nebo jak to nazvat, nebo také menstruační vložky a další pomalu rozkládané nebo spíš vodou nerozložitelné odpady dnešní civilizace.


doplněno 15.11.16 10:10:

Citace z knihy Haruki Murakami, Norské dřevo, scéna kdy student Tóru stojí se svojí dívkou Midori před dívčí vysokoškolskou kolejí pod velkým dubem, vedle kterého stoupal bílý kouř, Tóru se divil, co je to za kouř a Midori mu odpovídá: "To pálej menstruační vložky".. "Vložky, tampony a tak.. Na záchodech se vyhazují do speciálních nádob a pak je jeden děda vybírá a pálí v peci. A z tý právě jde ten kouř ... Na tu školu chodí asi tisíc žákyň od dvanácto do osmnácti let ... z toho tak pětina má právě menstuaci. To dělá nějakejch stoosmdesát holek. Stoosmdesát holek denně zahodí do kontajneru svoje menstruační vložky"... konec citace.

Problémy s vložkami znají údržbáři i evropských škol, hotelů, nemocnic, bytových domů,, apod., kde se tento nerozložitelný materiál někde v odpadovém potrubí zachytí, nahromadí, udělá nerozpustný, neprošťouchnutelný špunt a odpad ucpe. Takže i tento odpad je problém, který se nějak musí řešit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 14.11.16 20:47

... neboli stejné věci, které ji ucpávali už před 20, 30, 50 lety. Osvěta zjevně nefunguje.:( Sám jsem navrhoval nainstalovat na začátek kanaliz.odbočky nějaké sítko, ať si lidi nejdříve sami ucpou vlastní přípojku a zaplatí její vyčištění, aby se naučili, co do kanalizace patří a nepatří.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.11.16 07:31
avatar

ctenar-přesně tak,nevím proč ta osvěta tak málo funguje.V dnešní době je tolik vymožeností a lidé pořád sviní kolem sebe.

Já si koupila menstruační kalíšek.Úžasná věc jen se vylije a používá dál.Ten počet tamponů byl strašný,nejen pro přírodu,ale i pro peněženku.Dětem utírám zadek vlhkým hadříkem,stejně pereme pleny,tak pár hadříků navíc se do pračky vejde.Jestli za rok koupím cca 5 pet lahví,tak to je moc a většinou jen kvůli lahvi,ať mám v čem nosit pití.Na kafe do automatu chodím často a třeba v práci jsme měli volbu "bez kelímku",ale to jsem už nikde jinde neviděla.I když jdu s kočárkem ven,mám malou petku(od kafe na kafe) tam to kafe přelívám,kdyby měly automaty volbu bez kelímku,byla bych radši,takhle ten kelímek letí zbytečně do koše.

Možnosti jsou jen nevím jak to lidi naučit,to je na nobelovku*smich*


doplněno 15.11.16 12:30:

ctenář-jo,jo denně kafe nekupuju v automatu,dělám si do petky doma,ale někdy mám třeba chuť na to automatové a bylo by jednodušší,kdyby mi nateklo rovnou do flašky nebo bych šla s termohrnkem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 15.11.16 09:49

Při takové spotřebě kafe by se vám vyplatilo koupit si malou (0,5-1 litr) termosku a dělat si kafe doma z vlastního velkého balení na celý den. Jak by to chutnalo, nevím. Kafe z automatu musí být dražší, nejisté kvality a pořád je tam ten problém, co s papírovým (viz 1.příspěvek) nebo dokonce polystyrenovým kelímkem.

Použití toal.papíru je OK. Je navržen se ve vodě rozkládat. Můžete kupovat větší role (pro sanitární firmy starající se veřejné záchody) nebo větší balení - tam je šance, že budou nabízeny i v papírovém obalu a odpadne pocit viny s vyhozením plastového obalu do koše.

Kalíšek není pro každého. Tampony/vložky by snad měly být OK také. Je to snad hlavně buničina ("papír"). Hlavně dávat do koše/popelnice a ne splachovat do záchodu. Problém je, že netříděný domovní odpad se vyváží čím dál tím méně častěji (i jednou za několik týdnů) s tím, jak se tlačí na potlačení objemu skládkového odpadu. Možná zavést svozy "biologického" odpadu stejně často jako toho organického (jídlo, zeleň)?

Zkoušela jste googlovat Zero Waste Life?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 15.11.16 11:15

Japonci to mají vymakané. Jenže to je také úplně jiná mentalita jedince a jeho zodpovědnosti a povinnostem vůči společnosti a životnímu prostředí.

Ten problém u nás je dán i kulturou Čechů ve vztahu k záchodkům - stručně řečeno jsme celkově v průměru prasata. Říká se, že podle kvality záchodů pozná člověk kulturní úrovně národa. S pýchou můžeme oznámit, že tady začíná východní Evropa a Asie.:(

Ve svém dřívějším příspěvku jsem navrhoval častější sběr hygienických potřeb a koukám, že Japonci došli ke stejnému závěru a navíc ho dovedli k úspěšné realizaci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.11.16 20:12

Zaměřila bych se na použité dětské pleny. Netřídí se a ničí filtry a šneky v čističkách.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 14.11.16 20:18

Zkuste s pomocí spolužaček a spolužáků (ať je to také trochu i týmová práce, což se někdy také cení) předvést rozdíl mezi nesešlapanými a sešlapanými PET lahvemi od nápojů. Naházejte halabala do čisté popelnice různé PET lahve a přitom je počítejte, kolik se jich tam vejde. Můžete pokus opakovat několikrát a vypočítat průměrný počet.

Potom povolte víčko (aby z petky při sešlápnutí mohl uniknout vzduch) a PET láhev normálně sešlápněte a víčko zase dotáhněte, aby se už znovu nenafukovala. Opět je naházejte do stejné popelnice a spočítejte, kolik se jich do stejného objemu vejde teď. Výsledek můžete nechat prostě početní, nebo můžete vypočítat o kolik procent víc se jich do stejné popelnice vejde.

POZOR: bezpečnost práce - ať nikoho ani nenapadne zkoušet dupnout, nebo skočit na zavřenou PET láhev. Nepraskne, ale naopak je tuhá a chová se jako kluzký váleček a noha po válečku sjede a dupající po láhvi uklouzne, spadne a natluče si. Takže dupat pouze na otevřenou a prázdnou láhev!

Pokud ráda počítáte, můžete vypočítat nebo jinak změřit objem popelnice a udělat i další výpočty, jak velký objem sypaných PET nádob mají sešlápnuté a nesešlápnuté PET láhve.

Případně můžete vyzkoušet důkladné sešlapání i s ohnutím a novým sešlápnutím tak, že už to víc nejde, nebo můžete udělat tentýž pokus s nějakým ručním nebo nožním pákovým lisem na PET láhve. Popelnice je jenom ukázkový příklad nádoby na odpad, které se používají doma, aby bylo vidět, že se pak spoustu místa v popelnici tvoří vzduch v PET láhvích a tak se na vyvezení stejného počtu odpadu musí použít víc popelnic nebo kontajnerů a víc litrů nafty a víc jízd svozových aut.

Nebo si můžete třeba i změřit čas na sešlapání sta PET láhví, podělt stem a zjistit, jak krátkou dobu stačí na sešlápnutí PET láhve a tím i šetření životního prostředí.

Separaci odpadu můžete ještě vylepšit odšroubováním víček a vhozením do jiné nádoby na odpad. Ne pro nějaký výkup víček na počet, že se vydělá hodně peněz, to je pověra, protože to je na váhu pouze PVC, ale pro první oddělení PET a PVC, aby pro další recyklaci byly oba materiály oddělené a v drtičce se nesmíchaly.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ctenar*
Datum: 14.11.16 20:33

*palec*za sešlápnutí + odstranění víčka.

Teď ještě co správně jednoduše udělat s tím kroužkem na hrdle lahve, co tam po víčku zůstane.*ee**nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.16 20:39

Víčka nejsou z PVC.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ka
Datum: 15.11.16 19:25

Moc díky za tipy a názory, jsem fakt ráda, že jste se do diskuze zapojili!*palec* Líbí se mi obě varianty! Mohla bych tam uvést jak "(ne)recyklovatelné" odpady, tak i počítání s PET lahvema, tohle se mi fakt líbí Každé další návrhy uvítám

 

Od: host*
Datum: 15.11.16 20:24

Někdo PET lahve vyhazuje tak jak jsou a pak je kontajner na plasty ihned plný (mimo jiné vzduchu v PET lahvích) a tak se vyváží sice plný kontajner, ale sešlapaných by se vešlo mnohem, mnohem víc.

Někde zase lidi (děti i dospěl) sešlapávání petek úplně baví, například na chodbě v práci je velká papírová krabice plná vždy sešlápnutých petek a do vedle visící velké pětilitrové PET láhve lidé házejí víčka a mají radost, jak to přibývá. Totéž je nejmenovaném penzionu v Krkonoších, totéž v některých lázních a dalších ubytovacích zařízeních.

Když lidé mohou a mají kam plastové PET láhve vyhodit a někdo jim ukáže, že sešlápnuté zaberou méně místa, berou to jako hru a v odpadkových koších pro běžný odpad už plasty nejsou. I když na druhou stranu spousta lidí vyhazuje PET láhve i nedopité, například ve školách, kde děti vyhodí nedopitou láhev prostě proto, že už celou velkou kolu nedopijí a nemají ji kam dát, ale to je už mimo téma.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.16 20:21

Obávám se, že veškerá recyklace je pouze tunel. V Praze se po léta letoucí všechny ty tříděné kontejnery vyvážely na jednu skládku, dnes nejspíš do jedné spalovny. Za výzkum by to jistě stálo. Možná by bylo vhodné i zhodnotit poškozování životního prostředí "zelenými" nápady ..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ka
Datum: 16.11.16 22:24

Co prosím myslíte tím znečišťováním živ. prostředí zelenými nápady? *nevi* Podle mě o tunel nejde. Tříděné odpady se na jednu skládku určitě nevyváží, protože v tom hrají velkou roli peníze. Kdyby to vyváželi na skládku, prodělávali by.

Datum: 17.11.16 08:23

Nepochybně je to dotované. Samotný odpad má cenu zanedbatelnou, u nápojových krabic spíš zápornou. A veškerý "tříděný" odpad se nepochybně musí znovu ručně třídit. S tím, co tak lidé nacpou by jinak nešlo udělat nic jiného, než spálit nebo vysypat na skládku. Cena odpadu těžko zaplatí kontejnery, speciální náklaďáky, jejich obsluhu, třídicí linky a jejich obsluhu.
Leda, že by cena za skládkování byla tak vysoká, že i tenhle cirkus je levnější.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.