Objem a obsah jehlanu

Od: Datum: 10.11.16 17:02 odpovědí: 3 změna: 19.11.16 12:53

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jestli by mi někdo dokázal vysvětlit a nejlépe i prakticky ukázat příklad:

,,Vypočítej objem a povrch jehlanu, který má délku podstavné hrany 8 cm a výšku 35 cm\.

Probíráme to akorát ve škole. Tento příklad mám vypočítaný ze školy. Ale bohužel tomu nerozumím. Jelikož jsem nestíhal a příklad jsem tak jen opsal. Nevím tedy, co se počítá první a jak se počítá? Je tam i Pythagorova věta...

Jednoduše = vůbec tomu nerozumím. A zítra z toho máme i zrovna test :(

Byl bych velmi vděčný za výpočet a popasání kroku za krokem.

Mnohokrát děkuji! :)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: marti
Datum: 10.11.16 17:34

vypocitejto.cz/objem-povrch/kuzel

tady je vše potřebné

Ohodnoceno: 0x

Datum: 10.11.16 17:59

Počítat to nebudu, nemělo by to smysl. Když si to napíšeš na tahák a ve škole to opíšeš, tak se to nikdy nenaučíš, proto ti jen poradím. Předpokládám, že se jedná o čtyřboký jehlan. Abychom si rozuměli, musíme si důležité body označit. Nejprve si raději udělej náčrtek. Vrchol jehlanu bude V, střed podstavy (průsečík úhlopříček) E, bod uprostřed strany podstavy označme jako F. Nejprve tedy povrch. Povrch se skládá z čtvercové podstavy a pláště, musíme tedy sečíst jejich obsahy. Obsah podstavy je jasný, zbývá vypočítat obsah pláště, skládající se ze čtyř rovnoramenných trojúhelníků. Pro obsah trojúhelníka použijeme vzorec (z*v)/2. Délku základny známe, zbývá zjistit výšku trojúhelníka a to pomocí Pythagorovy věty. Představíme si pravoúhlý trojúhelník VEF. Známe délky úseček VF a EF (odvěsny) vypočítáme výšku trojúhelníka VE (přepona). A teď už je to snadné.; jen nezapomeň, že trojúhelníky jsou čtyři. Objem jehlanu pak vypočítáme podle vzorce

, přičemž Sp je plocha podstavy.

doplněno 10.11.16 18:05:

Vzorec pro výpočet objemu se nezobrazil, lze jej snadno zjistit.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 19.11.16 12:53

O jaký jehlan jde? Brunoexplicitně předpokládá, že jde o jehlan čtyřboký, implicitmě ještě dodal pžedpoklad, že je pravidelný (čtvercová podstava, pata výšky v jeho středu). To sice vypadá pravděpodobně, ale samozřejmé to není (asi neuvažijete osmibiký šikmý jehlan, ale proč by nemohl být trojboký, třeba?), Tak, prosím, příště věnuj pozornost úplnému zadání.

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.