Cívka - nejdřív U pak I

Od: Datum: 07.10.16 15:06 odpovědí: 10 změna: 08.10.16 09:20

Dobrý den, prosím co znamená toto, když se řekne o cívce - nejdřív napětí , potom proud. Vysvětlit by mi to někdo prosím.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: host*
Datum: 07.10.16 15:29

Při připojení cívky ke zdroji napětí je ihned na vývodech cívky napětí, zatímco proud postupně narůstá až do mezní hodnoty. Naopak u kondenzátoru nabíjeného přes nějaký odpor nebo i jen vnitřní odpor zdroje, je zcela vybitý kondenzátor prázdný, je na něm nulové napětí asi jako v prázdném hrnci a ihned do něj zadné prudce téci proud, který se postupně zmenšuje a když je kondenzátor zcela plný, nabitý, nabíjecí proud přestané téci. To je asi tak ve zkratce všechno.

Na obrázku http://physics.mff.cuni.cz/kf…lmag/EM4_soubory/image055.jpg je vidět jak proud IC (C ozačuje, že je to proud kondenzátoru) prudce klesá, asi jako když někdo hodně žíznivý začne hltavě pít a pak zpomalí a pak už jenom lehce dopije. Graf s UC zobrazuje jak na kondenzátoru při nabíjení vzrůstá napětí. To je kondenzátor, kde se to dá jakž takže pochopit. U cívky, tedy indukčnosti je to opačně, ale představy o neviditelné indukčnosti jsou dost mlhavé.

Podívejte se na tak zvané "přechodové jevy" RC a RL, například na https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99echodov%C3%BD_jev


doplněno 08.10.16 08:01:

Bez legrace: podívejte se na téma "Přechodový jev v RC článku", například na elektrotechnika.chytrak.cz/files/dumy/16_prechod_RL.pdf (stáhne se soubor ve formátu PDF) je děj při připojení napětí k cívce docela pěkně a srozumitelně popsaný i s grafem napětí a proudu i s vysvětlením.

Citace:

. obvodem začíná procházet proud, který vytváří magnetické pole.
. procházející proud indukuje napětí v cívce, které se postupně zmenšuje, tak jak se zvětšuje proud procházející obvodem.
. proud je tím větší, čím menší je indukované napětí, které závisí na rychlosti změny proudu (změny magnetického pole cívky).
. průběhy změn jsou exponenciální a ustálí se na hodnotě
. jak se zvětšuje proud, roste i napětí na rezistoru R.

A na předcházející stránce téhoýž dokumentu je stav v čase nula, kdy se k cívce připojí napětí. Plné napětí na cívce, nejdříve je tedy napětí. Po připojení začne cívkou téci postupně se zvětšující proud, který způsobuje vznik magnetického pole kolem cívky. Indukčnost cívky proud zpočátku brzdí a po vytvoření magnetického pole už proudu nic nebrání a teče naplno, omezený pouze ohmickým odporem drátu vinutí cívky a dalším odporem v obvodu (i kdyby to byl jeno vnitřní odpor zdroje, například při připojení elektromagnetu ke zdroji). Atd, atd... to ostatní je už jenom věc neuchopitelných představ. Prostě to berte jako fakt a pomůcku uváděnou dalšími rádci jako větičku, která se šíří mezi učiteli i žáky jako všeobecně známá a používaná.

Možná to píšu nesprávně, snad se objeví nějaký učitel fyziky nebo elektrotechniky, který vám to poradí přesně i bez říkanek.


doplněno 08.10.16 08:02:

www.elektrotechnika.chytrak.cz/files/dumy/16_prechod_RL.pdf

Ohodnoceno: 3x
 
Od: ctenar*
Datum: 08.10.16 09:20

Ty sem pořád motáš přechodový jev při skokovém připojení stejnosměrného napětí.

"Napětí předchází proudu" ale popisuje ustálený stav při střídavém (periodickém, harmonickém) buzení.

(harmonické = sinusovka nebo obecně směs sinusovek, které jsou výsledkem harmonické (Fourierovy, obecně Laplacovy) transformace periodického vstupního signálu (tj. napětí) )

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 07.10.16 16:04

Když připojíš cívku na sinusový zdroj napětí, tak (sinusový) proud cívkou bude oproti (sinusovému) napětí na té cívce o 90° (čtvrt periody) opožděn.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.16 16:07
avatar

Náš fyzikář na gymplu - dej mu Pámbu nebe - nás naučil: cívka jako dívka - nejdřív napětí, potom proud. Tak snad si to takto budete umět lépe představit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 07.10.16 16:20

To jste mu to teda vysvětlila.:-D Tuhle poučku zná každý (včetně tazatele) a ví, že U předchází I, ale dost lidí (jako třeba právě tazatel) neví, co to přesně znamená.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.16 16:18

Teď jsem si vybavil jednu memotechnickou pomůcku ze střední, co nám profesorka říkavala.

S cívkou je to jako dívkou, nejdříve napětí a potom proud :D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 07.10.16 16:23

Zajímavé je, že lidi se nedokáží shodnou na tom, co ten "proud" v té poučce má jako představovat ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.16 17:19
avatar

Ono to bude nejspíš trochu přisprostlé .) napětí jestli dá, nebo nedá, no a ten proud si asi dokážete vysvětlit sám .)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 07.10.16 17:49

jestli dá, nebo nedá

Ne, to má být její napětí (viz "cívka jako dívka"), takže to znamená (prý) něco jako "očekávání", co se chystá se stát.


doplněno 07.10.16 17:52:

Na druhou stranu ona se taky může rozhodovat "jestli dá, nebo nedá", ale já měl vždy za to, že to už má rozmyšlené ("dá"). *nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.16 00:29
avatar

Na cívce jako na dívce - já na dívce jsem napřed napjatý a pak proteče proud. Předpokládám, že dívka na tom bude stejně, proudu předchází napětí. Ale ony taky někdy pěkně kecaj ... :-D :-D Pokud jste tento příměr nepochopil, je potřeba počkat na první sexuální zkušenost ;)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.