Vodič - slovo mnohoznační nebo homonymum?

Od: Datum: 06.10.16 14:15 odpovědí: 1 změna: 06.10.16 14:52

Dobrý den,

dneska jsme psali test ve škole. A v testu bylo slovo vodič - měli jsme uvést 2 významy toho slova a rozlišit jestli je to slovo mnohoznačné nebo homonymum.

Já jsem napsal: vodič - vodivý materiál (ve fyzice)

- vodič závodu (ten co ten závod vede)

Sám za sebe jsem napsal, že to je homonymum, ale učitelka tvrdí, že je to slovo mnohoznačné. Jak to teda je?

Děkuji moc

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.10.16 14:52
Zdravím,
pokud si dobře pamatuji, tak homonyma jsou slova, která mají stejnou podobu, ale významově jsou zcela odlišná. Např. rys (šelma) × rys (nákres) × rys (znak, vlastnost), kolej (dráha) × kolej (ubytovna), los (zvíře) × los (tiket) atd.
Slova mnohoznačná nesou věcnou souvislost/podobnost. Př. houba (hřib, školní houba, vzhledová podobnost), orgán (vnitřnost těla, státní instituce, sdíli funkci, dohlíží).
Čili i "vodič" je mnohoznačný. Ve více významech sdílí tutéž vlastnost: něco nebo někoho někam navádí, převádí, z bodu A do bodu B.
Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.