Prum rychlost a rovnomerny pohyb sos !

Od: Datum: 05.10.16 14:56 odpovědí: 1 změna: 05.10.16 18:55
Mam 2 otazky. Prvni se tyka prumerne rychlosti a druha rovnomerneho pohybu.
1. S=v×t to jiste znam, ale co nedokazu pochopit je, jak se pocitaji priklady kdyz jel nejakou dobu tolik km/h a zbyvajici dobu zase nejakou rychlosti a mam vypocist prumernou rychlost. Nebo jel nejakou cast drahy nejakou rychloszi a tbytek drahy dalsi rychlosti.
2. Otazka je na rovnomerny pohyb. Vycetl jsem ze jsou dva druhy prikladu bud se dohaneji nebo jedou proti sobe. Existuji zde ale ulohy, ktere maji zas uplne jine zadani. Treba ze plavec plave vzhedem k vode rychl 0.85m/s rychl proudu v rece je 0.40m/s sirka reky90m jaka je vysledna jeho rychl pohybuje li se kolmo atd.
Ps: logika mi vubec nejde a radsi bychbse naucil nejake vzorce, ktere by mi pomohly dane ulohy vyresitm jelikoz na to bez nich neprijdu. Prosim o pomoc s otazkama c 1 i 2. Diky mockrat

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.10.16 18:55
avatar

Všechny ty příkladym které uvádíte, jsou příklady na po částech rovnoměrný přímočarý pohyb. ty posldní jsou komplikovanější v tom, že ty pohyby nejsou v jedné přímce, tak bych to zatím nechal stranou.

Pro přímočarý rovnoměrnž pohyb pkatá základní vzores s = v t, a z toho musíte vycházet. No a druhý základní vzorec, platný pro jakákoli přímočarý pohybm je definice průměrné rychlosti. Označím-.li celkový šas jízdy T a celkovou dráhuu S, ať už jste du dráhu projel jakýmkoliv způsobem, pak průměrná rychlost Vp je rychlost, kterou vy musel mít objekt, aby danou dráhu ujel v danoém čase pči stálé (tedy průměrné) rychlosti, tedy Vp =S/T. A těchto dvou vzorečků se musíme držet Tak třeba to vaše první zadání, Když určitou danou dobu t1 jedeme rychlostí v1 a pak po dobu t2 jdeme rychlostí t2, tak spočteme dráhy: za donu t1 ujedeme s1= t1*v1, za dobu t2 ujedeme dráhu s2 = t2*v2, celkem tedy ujedeme s = s1 + s2, jedeme po dobu t= t1+t2, a průměrná rychlost bude s/t. Chcete-li vzorec, tedy Vp = (v1*t1 + v2*t2)/(t1+t2). (Obvyke to zapisujeme pomocí zlomkové čáry, to ale zdejší editor neumí a tak jsem použil lomítko a závorky.)

Jiná úloha tohoto typu bude taková: pojedeme-li po dráze s1 rychlostí v1 a pak po dráze s2 rychlostí v2, pak musíme vypočítat časy ze vzorců s1 = v1* t1, s2 = v2t2. tedy t1 = s1/v1, t2= s2/v2, celkový čas t = s1/v1 + s2/v2, průměrná rychlost bude Vp = s/t = (s1 + s2)/(s1/v1 + s2/v2)

Pokud pojedeme oba úseky stejnou dobu, případně oba úseky budou stejně dlouhé, často řešitel prohlású.¨, že průměrná rychlost bude aritmetický průměr obou rychlostí, ale pozor, to je pravda v tom prvním příkladě, ale propočteme-li ten druhý, sjistíme, že průměrná rychlost bude harmonickým průměrem obou rychlostí, což znamená, že převrázená hodnota průměrné rychlosti je aritmetickým průměrem převrácených hodnot obou rychlostí. Proto bych varoval před snahou naučit se nějaké "obecné vzorce" a potřebný vzorec doporučuji vždy odvodit z těch dvou základních.


doplněno 09.10.16 18:50:

Když ty veličiny (časy, délky ůseků) budou nestejné, do hry vstoupí vářené průměry, ale to bych tu už vůbec nerozebíral.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.