Zdravotní sestra

Od: Datum: 04.10.16 00:15 odpovědí: 10 změna: 04.10.16 22:15
Dobrý den,
Zajímal by mne Váš názor, zda já, která nezvládá matematiku by mohla studovat zdravotního asistenta? Musim přiznat, ze i fyzika a chemie mi dělá malý problém, ale když bych se naučila, byla by to dobrá volba? Děkuji, Natálie

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.10.16 00:27
avatar

Záleží, co znamená "nezvládat matematiku". :) Znám pár lidí, co "zdravku" udělali v pohodě, s výbornými známkami; na ZŠ měli opravdu co dělat, aby dostali z matematiky/ fyziky/ chemie dvojku. Já jsem chodila na SŠ, která měla matematiku a fyziku na úrovni náročnější průmyslovky (ještě z dřívějška, kdy byl ten obor řazen mezi průmyslové) a matematika mi tam dala pořádně zabrat - ovšem zvládla jsem ji, a to nejsem žádný matematický génius. :-D Chce to snahu, potom jde všecko.


doplněno 04.10.16 00:52:

Zdravotní asistent? Nemyslím - záleží to ještě i na konkrétní škole, pochopitelně, ale celkově je tam nejdůležitější šikovnost na praxi a dobrý přístup k lidem. Např. člověk, který má na ZŠ čtyřky, by tam zřejmě neuspěl, ovšem trojkaři na tuto školu chodí normálně.


doplněno 04.10.16 00:54:

Jinak praxe je tam, co vím, opravdu hodně - ve srovnání s jinými středními školami (nemluvím o učebních oborech).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.10.16 00:32
A myslíte, ze je to nějaký extra těžký obor?
Datum: 04.10.16 08:02

Samozřejmě je škola náročná, ale hlavně na odborné předměty a praxi. Matika nebyla na takové úrovni, jako na jiných školách. Nakonec se tam vždy hlásili převážně studenti, kteří by třeba matiku na jiných školách ani nezvládli?

Volba je to určitě dobrá, zdravotníků je soustavný nedostatek, takže práci seženete vlastně vždy a všude :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.10.16 08:24
Dobrá, děkuji Vám za odpovědi
Od: alen
Datum: 04.10.16 09:35

Ale s touto školou nebudeš klasická sestra, A jsi připravena jít i na VOšku nebo na bakalářský obor, jinak totiž budeš pracovat jen s odborným dohledem, což znamená přebalovat pacienty, důchodce. Na tohle stačí jen základka + pečovatelský kurz. Což je ve výsledku stejný jako 4 roky SŠ zdravotnický asistent. Stejný peníze, stejná práce.Takže pokud chceš být opravdová sestra musíš ještě pak 3 roky studovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.10.16 10:09
Samozřejmě, že si chci pak udělat jeste VOS nebo VŠ :) Takze, když si ji udělám..Mohu byt tedy dětská zdravotní sestra?
Datum: 04.10.16 11:28

současný stav je takový, že pokud budete mít maturitu na jakékoli střední škole (nemusí to být jenom zdravotnický asistent), tak potom můžete studovat na VOŠ nebo na VŠ na všeobecnou sestrou. pokud byste chtěla být dětská sestra, musela byste si buď po vystudování bakaláře na VŠ udělat ještě magistra v tomto oboru (z VOŠ to nejde, to byste stejně nejdřív musela studovat na bakaláře) nebo při zaměstnání studovat specializační studium ošetřovatelská péče v pediatrii - tam je ke studiu podmínka mít praxi při péči o dítě, teď nevím, jestli praxe musí být minimálně rok nebo dva. na dětské oddělení vás jako všeobecnou sestru nejspíš vezmou, protože dětských sester je nedostatek (no, kdo by to byl řekl, že jo), ale většinou právě vrchní sestry tlačí na doplnění kvalifikace.

nově je v procesu schvalování zákon, který by měl začít platit tuším od příštího školního roku, že zdravotnickým asistentům by se upravil studijní plán a přejmenovali by se na praktické sestry a mohli by pak VOŠ vystudovat zrychleně (ředitelé VOŠ by jim část středoškolského studia a praxe mohli uznat a povolit jim zkrácení studia až na jeden rok). možnost zkráceného studia by se týkala i už vystudovaných zdravotnických asistentů (a myslím, že i jiných "nelékařů", jako třeba porodních asistentek nebo zdravotnických záchranářů). studium na dětskou sestru by také mělo být upravené a to tak, že by to byl bakalářský obor - tedy že by nebylo nutné nejdřív vystudovat všeobecnou sestru, a teprve poté si dělat kvalifikaci na sestru dětskou, ale bylo by možno studovat rovnou dětskou sestru. na druhou stranu nejsem právník a nevím, jak přesně studium hodlá autor zákona ošetřit, ale podle mého laického názoru tady hrozí "riziko" nekompatibilnosti s EU v tom smyslu, že u všeobecné sestry je legislativně dané automatické uznání kvalifikace pro práci ve všech členských státech EU, ale u dětských sester tomu tak není - čili kdyby se takto vystudovaná dětská sestra rozhodla pracovat v zahraničí, tak by měla ztíženou pozici pro uznávání a záleželo by na daném státě, nakolik jí vzdělání uzná nebo ne. ale tak jak jsem psala, nejsem právník, možná to nějak ošetřeno je, fakt nevím. když se v mezinárodní legislativě dají najít kličky, aby bylo možné sestru vystudovat za rok, možná tam jsou i obdobné kličky pro automatické uznání kvalifikace.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.10.16 19:13
Dekuji moc, musim tedy po SS jít na VOS nebo jít přímo ze SS na VŠ?
Datum: 04.10.16 22:15

po SŠ si můžete vybrat, jestli chcete jít na VOŠ nebo na VŠ. z VOŠ vylezete jako všeobecná sestra DiS., z VŠ jako Bc. všeobecná sestra (po novele zákona ev. dětská sestra) a můžete hned nebo v budoucnu navázat magisterským studiem, které bývá vyžadováno u vedoucích funkcí (i když myslím, že ze zákona povinné není, záleží na požadavcích zaměstnavatele).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alen
Datum: 04.10.16 10:45

Ano, potom už ano. Práce v nemocnici je víc než dost, jenže dostat se do pohodlnější denní ambulence je pak už oříšek.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.