Proč elektronegativita v rámci jedné periody

Od: Datum: 02.10.16 12:32 odpovědí: 1 změna: 02.10.16 15:52

Proč elektronegativita v rámci jedné periody stoupá se zvyšujícím se Z?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.10.16 15:52

S rostoucím nábojem jádra jsou elektrony k jádru víc přitahovány. To způsobí nejen snížení poloměru atomu, ale i větší afinitu k elektronům (ochotu přijmout další elektron, pokud to obsazení orbitalu dovolí). Do hry ještě vstupují některé, energeticky výhodné, konfigurace valenční sféry. U nepřechodných prvků je to zcela prázdné valenční sféra ( - iontové sloučeniny IA a IIA skupiny PSP) nebo zcela zaplněná osmi elektrony - oktet, tedy konfigurace vzácného plynu ViA a VIIA skupiny. Elektronegativita klesá se záporným nábojem iontu a roste s kladným nábojem atomu. Prvky mezi těmito extrémy dosahují oktetu sdílenými elektrony - kovalentní vazbou.
Výsledná elektronegativita prvku je souhrou všech těchto vlivů. Uvnitř skupiny PSP elektronegativita klesá i přes rostoucí náboj jádra. Je to důsledkem odpuzování elektronů valenční sféry vnitřními slupkami elektronového obalu. Tak elektronegativita dusíku je 3, kyslíku 3,05 a fluoru 4. Fosfor má 2,15, síra 2,6 a chlor 3.

Stačí?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.