Nástavba VS maturita

Od: Datum: 26.09.16 21:18 odpovědí: 6 změna: 28.01.17 19:59

Ahoj,

s mamkou se nemůžeme shodnout, jaký je rozdíl mezi nástavbovým studiem a maturitní zkouškou. Vystudovala jsem obor Obchodní akademie a chtěla bych si udělat nástavbu. Máma tvrdí, že nástavbové studium je stejné jako maturitní zkouška. Já si zase myslím, že je to něco víc než maturita. Prostě se zaměřím přímo na ten obor a budu mít papír na víc. Je to tak? Díky!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 26.09.16 21:24
avatar

Dobrý den, bylo to (a snad stále je) rozšíření vzdělání v dalším oboru - takže, jako dvě maturity a každá z jiného oboru. Zdravím!


doplněno 26.09.16 21:56:

Byla doba, kdy absolvent gymnázia (tedy, už s maturitou) mohl jít studovat nástavbu v konkrétním oboru. Zdá se, že už toto není možné, resp. otázkou je, zda se může člověk s maturitou přihlásit ke studiu nástavbovému. Možná to nyní řeší studium na vyšší odborné škole.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: romanh
Datum: 28.01.17 19:59

Ano, existuje nástavba maturity pro maturanty - čili rozšíření znalostí. Poté také máte maturitu, ale dá se říci, že maturitu vyšší. Klasická maturita má podle mezinárodní klasifikace index 3. Pokud si uděláte nástavbu získáte tak post-sekundární vzdělání s indexem 4. Ale furt máte maturitu a nikde to nerozlišují.

Další možností je VOŠ, která patří do terciálního (vysokoškolského) vzdělání, ale není to vysoká škola. Nicméně po jejím absolvování budete neakademický titul diplomovaný specialista (index 6). Součástí studia je na rozdíl od VŠ mnohem více praxe.

Poslední možností je jít na VŠ do bakalářského programu (rovněž jako VOŠ index 6)

Zde je odkaz na mnou zmiňovaný mezinárodní index se kterým do jisté míry kooperuje i české školství: https://cs.wikipedia.org/wiki/ISCED

Přeji šťastný výběr.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.09.16 21:42
avatar

Nástavbovým studiem získáte maturitu v oboru, ve kterém máte výuční list (nebo jemu příbuzném, popř. pro podnikání v tomto oboru). Vy už maturitu ve svém oboru máte - nevím tedy, jak jste to myslela s tou nástavbou. *nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.09.16 21:51

Hlavně bez výučního listu na nástavbu nemůžete ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.09.16 21:51

Nástavba je pouze pro výuční obory, kdy chce dotyčný získat maturitu. Ve výsledku jsou tedy na tom oba stejně. Jen s tím rozdílem, že běžné maturitní obory jsou na 4 roky a výuční s nástavbou na 3+2roky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.09.16 00:31
avatar

Maminka má pravdu, nástavba je ukončena maturitou. A – jak už tu některé odpovědi zmiňují – je určena absolventům tříletých učebních oborů s výučním listem.

To, co si představujete Vy, nabízejí vyšší odborné školy (VOŠ), které jsou zakončeny absolutoriem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.