Student nad 26 let - jak to je?

Od: Datum: 21.09.16 13:52 odpovědí: 10 změna: 23.09.16 06:19

Ahoj, potřeboval bych poradit v následující situaci.

Nastoupím nyní do posledního ročníku Ing. studia na VŠ. Zimní semestr neřeším, zajímá mě letní semestr - letní semestr bude končit příští rok klasicky koncem srpna - resp. výuka bude asi do poloviny května, pak zkoušky a závěrečné zakončení (státnice), což bych mohl mít splněno do konce června 2017 a pak jsou prázdniny. Zápis do letního semestru bude asi v polovině února. Dál už pak studovat neplánuji.

Potíž je ta, že příští rok v březnu mi bude 26 let, takže se chci zeptat, jak to budu mít se statusem studenta a jak řešit další věci.

Jak to tedy je? Předpokládám, že po tom březnu už rodiče nebudou mít nárok na slevu na mé studium a zajímá mě také otázka placení zdravotního pojištění.

Budu si muset tedy ty zbývající měsíce doplatit zdravotní pojištění sám, i když budu studovat a dodělávat poslední semestr (a bude mě vést škola stále jako studenta, nebo jak?).

Případně je možné se pak rovnou v tom březnu zaregistrovat na úřadu práce, abych měl zaplacené alespoň to zdravotní pojištění? Je to možné, i když budu ještě studovat?

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: skolakvs
Datum: 21.09.16 14:17

doplňuji ještě, že jde o prezenční studium

Datum: 21.09.16 14:46
avatar

Status studenta můžete mít jenom do 26 let, po dovršení tohoto věku si budete muset sám hradit zdravotní pojištění, pravděpodobně budete muset zaplatit i za studium.

Vyjímkou je doktorandské studium ► tam je status studenta až do 28 let. Přesné informace získáte na studijním oddělení své školy.

V době prezenčního studia nejste uchazečem o zaměstnání. Pochybuji, že by se Vám podařilo závěr studia zorganizovat tak, abyste mohl plnit povinnosti uchazečů o zaměstnání, hledat si nové zaměstnání a poskytovat úřadu práce potřebnou součinnost.

Jestli Vám bude 26 let v březnu, budete se muset do 8. května přihlásit u své zdravotní pojišťovny a začít hradit zdravotní pojištění. Poprvé budete platit za duben, pojistné je splatné do 8. května (do 8 kalendářních dnů po skončení měsíce, za který pojistné hradíte).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: q1
Datum: 23.09.16 06:19
Placení za studium nemá s věkem nic společného, je určené odstudovanými roky. Pokud by člověk nikdy nestudoval, tak se klidně může v 50ti zapsat na VŠ a nebude muset studium platit.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.16 16:03
avatar

Při prezenčním studiu nemůžete být zaregistrován na ÚP; zdravotní si od 26 let platíte sám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.16 16:11
avatar

I při prezenčním studiu je za určitých okolností registrace na ÚP možná. Jen si nedokážu představit, že by někdo v závěru prezenčního studia zvládl plnit i povinnosti uchazeče.

Zdravotní pojištění nebude hradit hned od 26 let. Poprvé je bude hradit za měsíc následující měsíci, v němž dovrší 26 let, (pokud za něj alespoň za část měsíce neodvede zdravotní pojištění někdo jiný).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.16 16:14
avatar

Já jsem podobnou situaci také částečně řešila a na ÚP mi toto sdělili. *nevi* Jinak pokud tazatel nemá narozeniny hned 1. dne v měsíci, pojištění za březen za něho opravdu zaplatí škola, to je pravda.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.09.16 20:41
avatar

Za studenty nehradí zdravotní pojištění škola, nýbrž stát.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: skolakvs
Datum: 21.09.16 17:37

Děkuji, a můžete mi ještě přiblížit ty okolnosti, kdy by byla ta registrace na ÚP možná? V čem vidíte konkrétně problém, že není student vš nebo obecně školy schopen plnit součinnost s úřadem práce? Vím, že je nutné se tam dostavovat v dohodnutý čas a termín. V čem vidíte konkrétně tu nerealizovatelnost? Přednášky povinné nejsou, cvičení také mnohdy ne, případně nějaká absence je povolena. V tom by myslím neměl být problém. Učit se a připravovat mohu o víkendech, to se na ÚP nechodí. Navíc některé dny v týdnu bych měl volno úplně, abych si mohl zařídit ostatní věci.

Datum: 22.09.16 20:46
avatar

Úřad práce eviduje uchazeče o zaměstnání → tedy ty, kdo mohou třeba hned následují den nastoupit do zprostředkovaného zaměstnání. Vedle schůzek na ÚP byste byl povinen si aktivně sám hledat zaměstnání.

Předpokládám, že k závěrečným zkouškám a na závěrečnou písemnou práci Vám soboty a neděle stačit nebudou. Nebo byste zvládl při prezenčním studiu i zaměstnání?

Pokud jste v uplynulých dvou letech získal zaměstnáním nebo podnikáním alespoň 12 měsíců důchodového pojištění, může Vás ÚP zaevidovat jako uchazeče o zaměstnání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kuky®
Datum: 21.09.16 16:18
Pokud si budete platit zdravotko jako samoplátce bez příjmů, tak budete měsíčně platit 1337 Kč.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.