Obvod se třemi elektrolyty

Od: Datum: 19.09.16 10:07 odpovědí: 1 změna: 19.09.16 22:11
Dobrý den, mám prosbu zda by mi někdo nemohkl pomoci s tímto příkladem, nevím jak použít faradayův zákon a celkově si prostě už nevim rady:Nakreslete schéma obvodu, ve kterém jsou sériově zapojeny 3 elektrolyt. nádoby s vodnými roztoky AgNO3, CuCl a CuSO4. Jaké množství mědi se vyloučí na katodé v druhé a třetí nádobě za dobu, za kterou se v první nádobě vyloučí 108g stříbra.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: fero®
Datum: 19.09.16 22:11

Dobrý den, s nákresem Vám bohužel nepomůžu protože mi nejde tiskárna(skenování),ale představte si klasické

zapojení tří odporú do série a analogicky podle toho nakreslete obrázek zapojení elektrolyzérů(jsou to v podstatě také

odpory zapojené v sérii).

Podstatné pro Váš školní příklad je, že při zapojení do série prochází všemí nádobamí(správně má být elektrolyzéry)

stejná intenzita proudů a tedy i stejná energie-náboj pro vylučování kovů,oxidů atd.z vodních roztoků.

Nyní z Faradayova zákona zjistíte jaký náboj musel projít prvím elektrolyzérem ,aby se vyloučilo z roztoku 108 g Sn.

F.zákon-množství vyloučené látky závisí na velikosti prošlého náboje a je mu úměrný.K vyloučení grammolu

kterékoliv látky je potřeba stejného množství energie-tz.Faradayova náboje.Velikost F.konstanty:96 5OO C(někdy

se uvádí 96 560 C) .Jeden C (Columb)= 1Ampersec.

Vypočteme gmoly(obdoba molu z chemie,nebo třeba termodynam.plynů -nejsem si nyní jist zda mám dobře

pojmenování gmol to si pojmenujte jak Vás to učí).gmol neboli chemický gramekvivalent je to množství chemicky

ekvivalentní gmolu vodíku -jde o gmol dělený mocenstvím.

1. Ag- 1 gmol= 107,87/1 gr (Ag je jednomocné)

2. Cu -1 gmol =63,54/2=31.77 gr (Cu je dvojmocné)

Již z prvého případu pro Ag je zřejmé,že elektrolyzérem prošel naboj o velikosti jednoho faradaye t.j. 96 500 C.

Pro druhý a třetí elektrolyz.platí obdobné podmínky prošlý náboj vyloučí u každého 31.77 gr celkem tedy celkem

63.54 gr.

Jen tak pro zajímavost proud 1 amperu vyloučí O,001119gr Ag,tj.1,119 mg /sec , atd.

Jinak v praxi je tento způsob nepoužitelný.

Tak hodně zdaru,snad jsem Vám poradil dobře .S pozdravem fero

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.