Pánovi/y úkoly

Od: Datum: 31.08.16 17:50 odpovědí: 5 změna: 03.09.16 20:36

Zdravím.. vedeme doma spor.. Napsala jsem spojení "Smraďochovi úkoly" , vycházela jsem ze vzoru pán a pánovi úkoly. Druhá strana tvrdí, že smraďochovy je tvrdé. Může Nás někdo prosíkm rozsoudit?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.08.16 17:53

Uložil jsem Smraďochovi úkoly, ale Smraďochovy úkoly byly příliš těžké.

doplněno 31.08.16 17:54:

Pánovi úkoly neukládáme, pánovy úkoly plníme :)

Ohodnoceno: 7x

Datum: 31.08.16 17:55

Ty úkoly, takže y. Pánovy úkoly.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 31.08.16 18:59

Jen doplním.

Koncovka -ovi má v češtině dvojí význam.

1) Čí? (přivlastňovací přídavné jméno) - Smraďochovy úkoly, Smraďochovi psi, Smraďochovy ponožky v 1. pádě dle rodu, ve 4. pádě vždy tvrdé (viděl jsem Smraďochovy úkoly, Smraďochovy psy, Smraďochovy ponožky). Stejně tak Horákovi. Horákovi (1. pád) bydlí vedle, ale viděl jsem Horákovy (4.)

2) 3. nebo 6. pád podstatného jména - vždy -ovi. Dej to (komu čemu?) Smraďochovi. Mluvili jsme (o kom o čem?) o Smraďochovi.

Tudíž odůvodnění pro Smraďochovi úkoly nespočívá ve vzoru "pán", pánovi.

Vymyslela jsem i tabulku, dle které se dá i/y v koncovce -ovi/-ovy briskně určit a dokonce se to dle ní naučil jeden žáček, který má problém i s i/y ve vlastním jméně *placni*

doplněno 31.08.16 19:15:

jh, určitá část (nebudu usuzovat na její velikost, ať nejsem za pesimistu) dnes neumí rozeznat ti/ty ve spojeních "ti lidé" - dnes i v médiích slyšíme "ty lidé"... spolehnout se na to dlouhou dobu dalo, ale to už je pasé :(

doplněno 31.08.16 21:03:

Hehe, rozlišit životnost je taky oříšek. Životnost je kategorie gramatická, nemá nic společného s životností ve skutečnosti. Sněhuláci, ledoborci a podobně... znáte to

Ohodnoceno: 4x

Od: jh®
Datum: 31.08.16 19:06

Mně přijde nejjednodušší používat ti-ty... např. ti Smraďochovi kamarádi, ty Smraďochovy úkoly.

doplněno 31.08.16 19:27:

naufrago: jistě, lidé jsou různí, uznávám. ;)

Tak tedy jinak... pokud je to živé, bude ti (Smraďochovi kamarádi), v opačném případě bude ty (Smraďochovy úkoly). Platí za předpokladu, že je jedinec schopen rozlišit životný a neživotný rod, což se taky zaručit nedá. :-D

Od: hahaha
Datum: 03.09.16 20:36

...a jak odůvodníš: "jdu ke Smraďochovi" " ..."ty" nebo "ti" Smraďochovi/-y?

Upozornění od sys strejc 03. 09. 2016 20:44:06
Nezlobte! *stop*

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.