Jak zvládnout reparát

Od: Datum: 15.08.16 12:04 odpovědí: 3 změna: 15.08.16 14:32

Ahoj,

Mám problém. Nezvládla jsem matematiku. Jsem jedna z pěti žáků,co budou z matiky dělat opravky. Nechápu to. Teda, je to moje vina a sama bych se nenechala projít, ale jde o to, že všechny látky co jsme tam brali, chápu. Dokážu spočítat všechno co jsme dělali, umím postupy, vím proč to tak je a co se jak dělá. Jenže pomalu.

Všechny testy se skládaly za tří příkladů, na které máme 15 minut. Věděla jsem přesně, jak je vypočítat. Dělám chyby jenom (opravdu vážně) jen ve věcích jako je třeba "68+57=95"

Chyby z nepozornosti. Občas se na ten test podívám a nevím, jak jsem na to přišla. Postupy se u nás nebodují. Bodují se jen správná čísla, takže když je špatně výsledek, mám smůlu.

Když jsem příklad pak počítala zvlášť ještě sama, k výsledku jsem se dostala. Ale třeba až na potřetí-nejen že při testu ten příklad nestihnu zkontrolovat, skoro ho nestihnu ani dopsat.

Učitelka mi říkala, že když se budu soustředit, napíšu reparát na dvojku.

Ale dělá, jako kdybych se přesně o to za celé pololetí nesnažila. Měla jsem deprese, byla jsem vystresovaná, protože rodiče mi dávali tresty a řvali na mě. Ani tu pětku jsem v žádným případě neměla dostat..a taky se mi to nakonec "nepovedlo".

Jak se mám učit na reparát? Jak to mám zvládnout? Příklady z učebnice a ze sešitů vypočítám všechny, ale to proto, že jsem je počítala několikrát.Při časovým limitu to nezvládnu. Nejsem nervozní, nejsem mimo, není chyba v učiteli, ani v příkladech ani v ničem jiným. Jen v tom, že nezvládnu počítat rychle a zároveň správně. Ostatní spolužáci, co neuspěli se mnou, vyloženě nechápu matematiku a jak se při čem postupuje. Mají doučování, které jim vysvětluje co a jak. Taky za mnou jedna přišla doučovatelka (máma mě donutila si nějakou sehnat, když jsem propadala)

Po hodině matiky mamce řekla, že doučuje čtverkaře, kteří tomu nerozumí a nechápe,jak já můžu propadat, že matematiku zvládám na úrovni. Máma si teda stále stojí pouze za tím, že jsem úplně blbá.

Slyšela jsem o něčem jako je diskalkulik, a takový ty podobný poruchy, který někteří mají. Teoreticky bych mohla zajít do nějaké té poradny, ale máma tyhle lidi neuznává. Od malička mi říká, že lidi s "dis" poruchami jsou hloupí, ale doktoři na to mají diagnostiku a píšou jim na to papíry, aby se tak hloupí cítit nemuseli. Akorát by mě seřvala, že se snažím na něco vymluvit a že když nejsem schopná matiku udělat, tak budu každý den jen sedět u stolu s učebnicí.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.08.16 12:52

Nevím, kolik Ti je, ale vypadá to přesně na nějakou tu dysfunkci. Jenom se divím, že si toho třeba ve škole nikdo nevšiml už dřív. Pokud s Tebou rodiče nikam nechtějí jit, zajdi ve škole za výchovnou poradkyní, třeba se vám společnými silami podaří rodiče přesvědčit. Maminka by si měla uvědomit, že právě pokud bys měla potvrzení na podobnou poruchu, nemusela bys teď dělat reperát. Tady nejde o to, že je člověk hloupý, ale právě o to, že některé věci může přehlédnout a celkově potřebuje více času - potom to zvládne.

Ohodnoceno: 0x

Od: uska®
Datum: 15.08.16 13:02

U nějaké poruchy dys.. bys potíže neměla jen v matematice.

Datum: 15.08.16 14:32

Ahoj, ano, vypadá to, že na kvalitní výkon a správný potřebuješ více času.

Sezení nad učebnicí Ti v tomto případě nepomůže.

Nejprve, měla bys s někým z rodiny probrat a zjistit, zda jsi například v dětství neprodělala nějakou nemoc, ke které by to nahrávalo, jistě to s tím může mít souvislost. Takové věci by neměl být problém dohledat ve Tvé kartě u Tvého praktického/dětského lékaře.

Jak už radili ostatní, zkus probrat tuto věc ne s mamkou, ale s někým jiným, kdo má Tvoji podporu, například s babičkou. Musíš částečně chápat i postup mamky, každý chce mít zdravé dítě a nechce, aby si na něj pak společnost ukazovala jako na "toho nemocného, co má všelijaké výhody", ale když za to sama nemůžeš a je to tak, tak to budou muset překousnout. Proč se neporadíš s tatínkem, a řešíš všechno jen s mamkou?

Ve škole byste měli mít nějakou výchovnou poradkyni, jak už radí ostatní, zkus se poptat třídní učitelky a celou situaci postupně proberte.

K tomu, aby se něco prokázalo, budeš ale muset pak absolvovat psychologicko - pedagogické vyšetření ( kompletní může trvat i 6 hodin), kde se právě Tvé pomalejší reakce prokážou a budeš na to mít zároveň nějaký "papír". Některé věci se ukáží až později, a nemusíš mít tedy i nějakou předešlou nemoc. Škola pak může k tomuto přihlédnout a poskytnout Ti právě mimo jiné více času na přípravu.

S matematikou nebo obecně s počítáním bývá potíž, u ostatních předmětů to ještě můžeš vcelku zvládat, ale u matematiky až tak ne, ta je specifická.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.