Galileův vs keplerův dalekohled

Od: Datum: 12.08.16 11:13 odpovědí: 2 změna: 12.08.16 12:46

Ahoj,

muze mi prosim nekdo poradit, jaky je rozdil v zobrazeni mezi keplerovym a galileovym dalekohledem? Vim, ze galileuv dalekohled da vzprimeny obraz a tak. Jde mi spis o vady zobrazeni. Koriguje napr. kepleruv dalekohled lip barevnou vadu apod.? Bez achromatu a podobnych srandicek, proste jen cocky jako za stary casu.

Dik za odpoved!

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.08.16 12:15

rozdíl je v optice. Galileův dalekohled má v objektivu spojku a v okuláru rozptylku, zvětšení je menší, ale obraz je správně orientovaný. Keplerův dalekohled má spojky na objektivu i okuláru. Proto má větší zvětšení, ale obraz je převrácený.

Barevná vada je totéž, co docela normální rozklad světla hranolem. Čočky ho dělají taky. Nevymyslíte čočku, aby neměla barevnou vadu. Bez achromatu a podobnych srandicek barevnou vadu neodstraníte. Jediná možnost je korekce dost složitým způsobem, kdy se za sebe poskládají čočky s rozdílným indexem lomu. Proto byly vymyšlené ty zdánlivě nesmyslně poskládané objektivy, kdy se těsně vedle sebe střídají spojky a rozptylky a proto je dobrá optika vždycky tak drahá.

Ohodnoceno: 1x

Od: lufus
Datum: 12.08.16 12:46

To vsechno vim. Asi jsem se nevyjadril uplne jasne. Uvazuju jenom dve cocky spojku a rozptylku v pripade galileova a dve spojky v pripade keplerova dalekohledu. Rad bych podobnou konstrukci pouzil pro zuzeni svet. svazku na detektor (slozitejsi konstrukce by se pro dany ucel neumerne prodrazila). . Jde mi jen o to, ktera ze dvou uvedenych moznosti je pro to vhodnejsi..anebo jsou obe vicemene rovnocenne). Jak se prip. muze negativne projevit vlozeni vzorku do takto zuzeneho svazku apod. Obraceny obraz v tomto pripade nevadi. Presto dekuji za vycerpavajici odpoved. Vic lidi jako vy a svet by byl mnohem barevnejsi i bez disperze.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.