Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Žebřík - příklad

Od: anonymus165 odpovědí: 20 změna:

žebrík o delce 3metry a hmotnosti 12kg je opren jednim koncem o podlahu a druhym o svislou stenu, s níž svírá uhel 20 stupnu.vyška težište nad podlahou je 1,2 metru.Jak velkou silou pusobici v polovine zebriku, odklonime horni konec žebriku od steny?

 

 

20 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

michala*
hodnocení

2x

Koukám, že x příspěvků na téma řešení domácích úkolů nepomohlo*bzum* Co třeba například POPROSIT o pomoc při řešení domácího úkolu? *zed*

Proč? Kolega třeba nechce pomoci, jen se chlubí, jaké dostávají DU. Vždyť ani nenapsal žádný požadavek.

michala*

To je pravda, doma se zřejmě s DÚ pochlubit nechce, tak se chlubí aspoň tady :D

annyn0
:) omlouvám se, mohl by mi s tim nekdo pomoci?
annyn0
:) omlouvám se, mohl by mi s tim nekdo pomoci? prosim

 

hodnocení

0x
avatar kartaginec

Striktně vzato, ta úloha je nepřesně zadána, záleží nejen na velikosti té síly, ale také na směru. Kdybych napříkald táhl ten žebřík dolů silou s ním rovnoběžnou, tak by se jen zarýval do země, nebo kdybych v tomto směru tlačil vzhůru, do stěny . Předpokládejme tedy, že hledáme sílu, směřující kolmo k žebříku, což mi připadá jako rozumné zadání. (Ono by to mohlo být taky tak, že hledáme sílu vodorovnou). Pak je to rozklad sil: váhu žebříku (která púsobí svisle v těžišti a je dána joho hmotností) rozložíma do směry žebříku (ten je dán tou odchylkou od svislé stěny) a do směru k žebříku kolmého. Potřebujeme ted vyjádřit sílu z hmotnosti (kg je hmotnost, převedeme ji na Newtony) a trochu počítání s goniometrickými funkcemi. To zkus sám.

A podívej se, jestli jsi zadání opsal úplně přesně.

anony*
ta síla je vodorovna se zemí:) mohl bych poprosit o trošičku podrobnější radu? ja zkoušel neco vykutit sám ale vylezly mi silene cisla...
jirbar*

Síla daná váhou jejiž skalár je znám a vektor vychází z těžiště se rozkládá na 2 síly. Jedna ve směru žebříku a druhá kolmo na zeď. Moment této síly musíme překonat momentem působení síly opačného směru ve středu žebříku.

Snad to tak nějak stačí.

 

jirbar*
hodnocení

0x

Jen tak pro zajímavost střed žebříku je 1,41 metrů nad zemí.

annyn
jen tak pro zajímavost jak jste na to prisel?
jirbar*

Ty snad nepotřebuješ pomoci s příkladem, ale snad naučit i elementární goniometrické počty.

doplněno 21.02.10 18:48:

A pravda taky je, že definice příkladu není úplná. Síla má dvě složky. Skalární a vektorovou. Tu skalární máme spočítat ale ten vektor není určen. Lze jen hádat zda vektor má být kolmý na zeď, nebo na žebřík a pochopitelně tím "správným" směrem.

 

hodnocení

0x
avatar kartaginec

Jirbar má pravdu v té výšce poloviny žebříku a i v tom, že musíme počítat nejen s rozkladem sil, ale pak i s jejich momenty (počítáte s momentem síly? Asi ano.). Já při tom náčrtku na tohle moc nekoukal, šlo mi o hint. Bez momentů bychm se obešli v případě, že těžiště žebříku by bylo v jeho středu.

Na druhou stranu je to nějaké divné; samozřejmě je možné, aby těžiště nebylo ve středu, ale znamená to, že ten žebřík je nějaký nesymetrický. Ale nakonec proč ne, třeba má vylomenou šprušli anebo nějaké kování či čo.

A podrobnější návod? Pokud nestačí to, co jsem napsal já a jirbar, bude to asi chtít obrázek., a propočet, abych mohl posoudit,co za čísla má vycházet. Já si to spočtu a posléze uvidím, jak se to dá zpracovat do podrobnéjšího návodu, případně pošlu scan obrázku. Ale ne obratem.

Nemáš možnost naskenovat ty tvoje pokusy a hodit je sem?

annyn
síla kterou hledáme je vodorovna se zemí, kolma na zed, jinak za ten obr s přepočtybych byl moc vděčný opravdu nevim co s tim... výsledek je 36N a takový nejaky vzorecék je 2mghtgalfa lomeno lcosalfa :)

 

hodnocení

0x
avatar kartaginec

Jen pro upřesnění, kdo se vlastné ptá? Mně se zdá, že tazatel používá aspoň tři niky, de o jednu osobu, nebo více?

anny5
jeden tazatel, ps. nechci nijak tlačit, jsem rad za jakoukoliv pomoc, ale muzu poprosit zda by jste byl tak laskav a dal jsem ten obr jeste dnes?:)
jirbar*

Tak jsem to narychlo spočítal (bez záruky) a snad 3,72 kp což v dnešních jednotkách je 36,47 N.

doplněno 21.02.10 23:22:

výška středu žebříku = (3 * cos(20))/2

váha kolmá na zeď = 12 * tg(20)

momenty jsou stejné

1,2 * váha kolmá na zeď = výška středu žebříku * X

Výsledek X je v kilopondech

 

Sicew termín "váha kolmá na zeď" se mi nelíbí, zdůvodnil bych to trohu jinak, (viz náčrtek, nebo bych mluvil o složce kolmé na zeď, a uvedl bych, že druhá složka je do směru žebříku, ale nicméně souhlasím, dávám bodíka.

jirbar*

No budiž já tam měl nejdřív slovo "síla" a přepsal na váha jen proto, že mi je pořád milejší počítat v kilopondech a nechtěl jsem ho mást. Holt síla by měla být v Newtonech jk vyžaduje soustava SI.

Tady je začTo mi přijde ako dost podrobný návod, zkus to dopočítat. Když tak později sem dám pro kontrolu konec,

Žebřík - příklad

A tady je konec

Žebřík - příklad #2

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]