Záludný příklad z elipsy

Od: Datum: 22.06.16 21:07 odpovědí: 4 změna: 24.06.16 08:41
Hezky vecer, pomohl by mi nekdo prosim s timto prikladem? Nejak jsem se do toho zamotala a nevim reseni :( predem dekuju :) rce paraboly, osa rovnoběžná s x a prochází body A[2,4] B[1,-7] C[1,3]
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: elipsa
Datum: 22.06.16 22:33

Pokud je hlavní osa rovnoběžná s osou x:

(x−m)²/a²+(y−n)²/b²=1

není jasná zmíňka o parabole

Ohodnoceno: 0x

Datum: 23.06.16 13:10

To je rovnice elipsy, jejíž osy jsou rovnoběžné s osami souřadnic, a není podmínkou, aby s x byla rovnoběžná právě hlavní osa. Ovšem v odpovědi není příklad řešen – asi jste chtěl úmlsně jen dát návon, a příslušná rovnice obsahuje 4 hledané parametry, při čemž máme k disposici jen tři body. Patrně nejasnost parabolaxelipsa bude způsobeba chybou v názvu otázky, prosím tazatelku o upřesnění a taky o to, oč jí jde, tedy zda nezná rovnici nebo neví, jak ji řešit; v prvním případě by mohla tu rovnici tak, jak ji zná, sem napsat a případně napsat, v čem je pro ni zádrhel.

Od: elipsa
Datum: 23.06.16 23:10

No vzorec by měl platit pro hlavní osu rovnoběžnou s "x". Z nejasného zadání mi připadlo, že se jedná právě o tento případ.

Jistě máme čtyři neznámé, ale jen tři parametry. Proto taky jsem nepokračoval.

doplněno 23.06.16 23:18:

Pro hlavní osu rovnoběžnou s "y" by jsme museli prohodit poloosy, pokud uvažujeme že "a" je poloosa na hlavní ose.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 24.06.16 08:41

Máte samozřejmě pravdu.pokud trváme na tom, že hlanví poloosa se musí jmenovat a.

To je, pravda, zvyklost, ale nkoli povinnost. Kdyby třeba ze zadání (jiného, než je v dotazu, z takového , které by mělo řešení,) vyšlo a menší než b, tak by vám vlastně výpočet sám "prohodil a a b". Ale to jsou celkem hlouposti, podstatné je to, že tazatelka nereaguje. Víte, já osobně si stále myslím, že zadání je dobře a špatný je název otázky, mimo jiné také proto, že tazatelka mluví o ose a ne o osách, a že tedy má řešit rovnici

(y−n)²=2p(x−m)

která, mimochodem, obsahuje jen tři parametry; ale ani já nebudu pokračovat, dokud se tazatelka neozve.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.