Vysvětlení chemické rovnováhy

Od: Datum: 04.07.16 13:36 odpovědí: 3 změna: 06.07.16 10:38
avatar

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak soustava dosáhne rovnováhy? Vím, že rychlost přímé reakce se musí rovnat rychlosti reakce zpětné, ale když mám třeba v1 = k1 * [A]a * [B]b; a v2 = k2 * [C]c, mění se v průběhu reakce i ta k? Nikde jsem pořádně nenašel, co to ta jednotlivá k jsou. Díky za vysvětlení.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.07.16 14:48
avatar

Chemická rovnováha

Chemická reakce může probíhat buď za úplného zreagování výchozích látek na produkty (např. hoření zemního plynu), nebo se mohou v reakční soustavě vyskytovat jak výchozí látky, tak produkty (např. při syntéze vodíku a dusíku se molekuly obou plynů vyskytují společně ve směsi s molekulami amoniaku). V prvním případě se jedná o nevratnou reakci a její chemická rovnováha je zcela posunuta ve prospěch produktů. V druhém případě, u vratné reakce, se ustanovuje chemická rovnováha a je možné ovlivňovat její posun související s množstvím a koncentrací jak výchozích látek, tak i produktů.

(nahoru)

1. Rovnovážná konstanta

Chemickou rovnováhu vyjadřujeme pomocí rovnovážné konstanty K. Nacházíme-li se v rovnováze, vzniká stejně množství produktů z výchozích látek, jako se jich zpětně přeměňuje na výchozí látky. Rychlost přímé reakce (mění výchozí látky na produkty) a reakce zpětné (mění produkty na výchozí látky) se musí rovnat. Budeme-li uvažovat obecnou rovnici reakce "aA + bBcC + dD" je matematické odvození rovnovážné konstanty následující:

a) Při ustavení chemické rovnováhy se rychlost přímé reakce vyrovná s rychlostí reakce zpětné:

v1 = v2

(E- Chem BOOK.EU)

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hm®
Datum: 04.07.16 14:57
avatar

Nejsem chemik a tyto rovnice mi moc neříkají, ale už podle označení ty vypadá, že "k" budou konstanty, pomocí kterých se dá vyjádřit právě ta rychlost reakce. Budou to konstanty ve chvíli, kdy rovnováha nastane a trvá (a o tom je řeč).

Podobné jevy (rovnováhy) nastávají i ve fyzice a všude v přírodě. Je nutné si uvědomit, že se jedná o *dynamickou* rovnováhu, není to statický neměnný stav, ale statistický průměrný výsledek mnoha jednotlivých reakcí nebo jevů a obvykle závisí na několika (spoustě) podmínek. Kdyby se podmínky najednou změnily, změnilo by se i "k" (možná jedno, možná obě) a soustava by postupně dospěla k jinému rovnovážnému stavu, který by byl zas charakterizován nějakými jinými novými "k", v tu chvíli (v době nové rovnováhy) ale opět konstantními.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.07.16 10:38

Rychlostní konstanty k se mění jen v závislosti na teplotě. Popisuje to Arrheniova rovnice

k = A*e^(-EA/(R*T)) kde EA je aktivační energie a A je předexponenciální faktor. Vychází z názoru, že reakce je podmíněna srážkou molekul o dostatečné energii. A protože energie molekul závisí na teplotě, je na ní závislá i rychlostní konstanta. Výklad významu předexponenciálního faktoru A je složitější, a zahrnuje řadu dalších vlivů. daných velikostí a vlastnostmi molekul, které jsou na teplotě nezávislé. Tak u složitějších molekul muže záviset uskutečnění reakce nejen na energii molekul, ale i na jejich vzájemné orientaci, možnostech vzájemného působení před okamžikem srážky a podobně.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.