Sběrna vajec

Od: Datum: 16.05.16 18:04 odpovědí: 3 změna: 17.05.16 20:02

Dobrý den,

rád bych udělal na dějepis referát na sběrny vajec v komunismu, jelikož jsme našli staré plakáty na toto téma. Bohužel jsem nikde nenašel žádné informace a ani mi to nemůže nikdo vyprávět. Jestli někdo ví alespoň nějakou informaci tak mi ji prosím napište.

děkuji Kouba


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 16.05.16 18:40
avatar

Dobrý den, tak, pozor na termíny - jistě Vám zde i další napíší, že komunismus ani nebyl (což je pravda). Byl to socialismus a plánované (státem určené a regulované) hospodářství.

Doba byla taková, že zásobování vázlo, kolektivní hospodářství "nestíhalo" (ani velkovýrobny vajec, tak je známe dnes nebyly), tak se vykupovalo od drobných chovatelů, Možná by bylo lepší používat termín výkup vajec. Takže, vejce dodávala JZD a zbytek do plánu se musel vykoupit od občanů. Představte si to jako každou jinou provozovnu - např. výkup jablek či hlemýžďů. Něco by se našlo v kronikách obcí (viz Google a pojem "výkup vajec za socialismu"), ale jsou to jen útržky.

Zdravím!

Příklad: Hostinec Jednota:
25.června 1956 převzala vedení místního hostince Brádlová Jaroslava čp.69, když dosavadní vedoucí Bekrová Helena rezignovala. S hostincem převzala i výkup vajec.

doplněno 16.05.16 18:53:

Nemáte zač. Ještě doplním, že v té době nemohl občan prodávat své výrobky či výpěstky přímo v nějaké prodejně, tak je stát vykoupil a na trh je dodal ve své provozovně. Výjimkou byl snad jen trh (to, co dnes známe pod pojmem farmářské trhy). Ovšem, také doba socialismu nebyla stále stejná, resp. ten výkup ztratil význam později, kdy se dařilo již lépe zásobovat.

doplněno 17.05.16 20:29:

zmatenka - nerozumím, v čem nemám pravdu. Možná jste to nečetla pozorně nebo Vám něco uniklo či to nebylo pochopeno. Ta Jednota nebyl soukromník (snad nějaké družstvo), vykupovalo se od drobných chovatelů (občanů) a obratem prodávalo (družstvo pod kontrolou státu či stát někde jiným způsobem). Takže, myslím, že nic objevného a nového jste nenapsala.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 16.05.16 18:44
Děkuji
Datum: 17.05.16 20:02
avatar

Bene, nemáte tak úplně pravdu. Na vesnici, kde žili moji prarodiče, chovali téměř v každé chalupě slepice a přebytky produkce vajec mohl chovatel odevzávat (prodávat) v Jednotě. Bylo to zřejmě nějakým způsobem zaevidováno, chovatel dostal za vejce nějakou částku, vejce byla orazítkována přímo v prodejně a pak si je mohl nějaký jiný zákazník (zřejmě za vyšší cenu) koupit. Nevím, jestli to bylo pouze v nějakém časovém období a třeba jen lokálně, ale dobře si to pamatuju, protože jsem nejednou vejce od babiččiných slepic do Jednoty odnášela.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.