Počet částic - prvek?

Od: Datum: 10.05.16 17:02 odpovědí: 4 změna: 11.05.16 14:03
Podle počtu kterých částic určíme, o jaký prvek se jedná? Můj typ jsou neutrony.
Díky

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: rv
Datum: 10.05.16 17:16

Občas typování vyjde, občas ne. Prvky se liší chemickými vlastnostmi. O chemických vlastnostech rozhodují jejich elektrony. Prvky se tedy liší počtem elektronů. Atom je normálně elektricky neutrální. Tedy kolik elektronů, tolik protonů. Tedy jsou to protony.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.05.16 17:28
avatar

Obvykle se setkáme s názvem protonové číslo,nebo atomové číslo.To vyjadřuje počet protonů v jádře,obvykle,pokud se nejedná o izotopy.Pak je možno zjistit,i o který izotop stejného prvku se jedná.Počet neutronů je většinou stejný jako protonů(kromě izotopů.)

Všechny prvky jsou pak seřazeny v tabulce prvků právě podle protonového čísla.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 10.05.16 20:37

Rozhodující jsou protony.

Atom může elektrony relativně lehce ztratit (vznikne ion(t) ), může mít i různý počet neutronů (izotopy), ale roztrhnout seskupení protonů, tedy překonat tu sílu, která je drží pohromadě, je obtížné (nukleární reakce).

Nezapomeň, že protony mají stejný náboj a normálně se odpuzují a přesto je tato jaderná síla schopná je v pohodě udržet u sebe. Tak obrovská je.

Atomová bomba je jen slabý náznak toho, jaká energie (síla) drží jádro (protony) pohromadě. Vodíková bomba (a zář hvězd) dává lepší představu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.05.16 14:03
avatar

Protony se u sebe nedokáží udržet bez neutronů.Obě základní částice se dále,podle teorií,skládají z kvarků.Ty umožňují při určení jejich aktuálních vlastností slabé,či silné nebo elmagnetické interakce.Elektrony v orbitech jsou seřazeny podle přesných zákonitostí,.Chemickou afinitu vyjadřují elektrony ve vnějších slupkách (orbitálních.)Zbavit jádro elektronů,znamená vynaložit obrovskou energii.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.