Z hexanové kys. pentanovou

Od: Datum: 08.05.16 17:27 odpovědí: 6 změna: 10.06.16 19:13

Napadá vás nějaký způsob, jak z kyseliny hexanové připravit kyselinu pentanovou?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.05.16 20:25

Prodat kapronovou a valerovou koupit.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 11.05.16 14:13

Zbavit řetězec uhlíků jednoho z nich by mělo jít krakovacím procesem,řízeným katalyzátorem.Dnes se používá v palivářském průmyslu spíše kombinace nízkouhlíkových parafínů(propanu a butanu)a přidáním jednoho uhlíku získáme benzin.

JABRAKA

Od: dkasl
Datum: 11.05.16 23:07

Krakování mě sice napadlo taky, ale měl by existovat ještě nějaký, "elegantnější" způsob.

V předchozím kroce jsme třeba měli jeden uhlík přidat, což jsem se rozhodla udělat tak, že jsem kyselinu hexanovou redukovala na alkohol, OH skupinu substituovala chlorem pomocí SOCl2, a nakonec jsem z toho udělala Grignarda, a za použití CO2 a H3O+ mi z toho vyšla kyselina o uhlík delší.

To bylo docela lehké, ale nenapadá mě způsob, jak se toho jednoho uhlíku zbavit... Ale moc si vážím pomoci!

Od: mrkva
Datum: 12.05.16 18:47
Zdar,
třeba z kyseliny amid, ten redukovat LiAlH4 na hexan-1-amin, mehyljodidem z něho NNN -trimethylhexan-1-amonium, převést na hydoxid, hoffmanovou eliminací udělat hex-1-en a ten manganistanem rozborat na CO32 a kys pentanovou.
btw dají se vymyslet další složitější postupy

Od: zhfgzujklhil
Datum: 13.05.16 12:06

děkuju moc - to je přesně ono!

Od: rossie
Datum: 10.06.16 19:13

Nejprve za zvýšené teploty NaOH (čímž se zbavíš COOH), následně pak oxidace pomocí silného oxidačního činidla (např. KMnO4) a je to :)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.