Nejste přihlášen/a.
Ahoj, chtěla bych se zeptat, když někdo chce učit na prvním stupni základní školy a má bakalářské vzdělání v oboru vzdělávání dospělých mlže učit na 1 stupni, nebo obecně může vlbec někde něco učit? předem děkuju za odpověď
Nemůže. Vzdělávání dospělých je na dvě věci, ale ne na učení ve škole. Musíte mít pedagogickou školu, obor pedagogika pro první stupeň ZŠ nebo speciální pedagogiku.
S tím Vaším oborem "vzdělávání dospělých" můžete tak akorát lektorovat nebo po večerech doučovat babičky a dědečky např. na PC.
Určitě není, ale raději se na vaše možnosti informujte někde na školském referátu, včetně rekvalifikace na úřadu práce.
L, inzenyrka asi měla na mysli rekvalifikaci ve smyslu na ten obor, který pro výuku na zš potřebujete.
Jinak bych si dovolil trošku doplnit a upravit odpověď samuraje.
Ano, podle zákona máte předepsané nějaké vzdělání, které musíte/byste měla splňovat.
Nicméně bych řekl, že pak závisí hlavně na řediteli/personálním oddělení té dané školy. Sice to není úplně dobře, ale není zase až tak neobvyklé, že na prvním stupni, nebo i na druhém, zš učí lidé, kteří potřebné vzdělání nemají a vystudovali něco úplně jiného.
Takže v tomto případě záleží spíše na domluvě a požadavcích ředitelství dané školy. Pokud máte zájem o práci ve školství, mohla byste snad pracovat zatím například ve školní družině (když už máte ten titul Bc. a trochu "příbuzný" obor), a podobně, a mezitím si vzdělání doplňovat (někteří zaměstnavatelé vycházejí vstříc, například ve formě volných pátků a podobně), a postupně přejít na pozici klasické učitelky.
Také záleží na tom, jakou máte vlastně specializaci toho vašeho oboru vzdělávání dospělých? Je to informatika, cizí jazyky? Na některých školách jsou pedagogové, kteří učí na prvním stupni jen tyto předměty (případně i matematiku), tak možná byste se mohla uplatnit i takto.
Je potřeba se poptat spíš na dané konkrétní škole, případně by vás tam mohli vzít i jen na "záskok", nicméně počítejte s tím, pokud budete chtít tuto práci vykonávat dlouhodoběji, budete vyzvána k tomu, abyste si potřebné vzdělání co nejdříve doplnila.
No vida, tak v tom případě některé školy porušují zákon.
To, co říkáte platilo dříve. Dle nového školského zákona již člověk, který chce vykonávat funkci učitele (učitelky), musí mít potřebné, odpovídající vzdělání.
Existuje pouze výjimka z požadavku odborné kvalifikace pro osoby, které ke dni 1. ledna 2015 dosáhly alespoň 55 let věku a které vykonávaly přímou pedagogickou činnost na příslušném druhu školy nebo školského zařízení nejméně po dobu 20 let.
Nejlépe to ví aktuální znění zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, učitelé kde jsou základní požadavky v §3 a §4 a pro učitele ZŠ §7 a §8. Tam je to vypsané úplně jasně, taxativně i s určitou volností. Pedagogové, nebo zájemci o vyučovaní jistě rozumí i určitému názvosloví, formulacím, nebo si je dovedou najít a pochopit. Například pro laiky podivné věty jako je například "vzděláním v programu celoživotního vzdělávání uskutečňovaném vysokou školou a zaměřeném na speciální pedagogiku, nebo...".
viz msmt.cz/...
Pokud máte vzdělání na vzdělávání dospělých, máte široké pole působnosti, třeba i ve vlastím firemním vzdělávání, vedení a řízení různých kurzů, atd.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.