Nejste přihlášen/a.
Zdravím,
mám ladičku viz příloha, kde délka jednoho ramene je 11 cm, měřeno od kraje ke spojnici. Mám za úkol vypočítat frekvenci ladičky. Předpokládám, že na konci je ladičky je kmitna, ve spoji uzel. Tedy vlnová délka by měla být 4*11, tedy 0,44 m. Dosadím do vztahu f = v / lambda, tedy f = 430 / 0,44 = 977 Hz. Na ladičce je však vyražena frekvence 435 Hz (tuto hodnotu jsem ověřil pomocí mikrofonu a aplikace Audacity). Kde dělám chybu?
Děkuji za odpověď
Dobrý den,není jasné co vyjadřuje ve výrazu"4*11" ona 4,je to nějaká konstanta,nebo vypočtená hodnota.Při výpočtu
vln.délky λ se musí zohlednit t.z.tuhost vazby,která vyjadřuje vlastnost materiálu ladičky,hmotnost, délku(je toto
zahrnuto v oné konstantě "4"? Pak by se to dalo řešit přes úhlovou frekvenci"omega".
Jak již bylo psáno rychlost je 340m/sec.
Nechybí v vzadání nějaký údaj?
fero
U většiny laboratorních prací s ladičkou se dělá měření hledáním rezoznance při určité vzdálenosti nad hladinou vody ve válci s použitím rychlosti šíření zvuku ve vzduchu, atd.
Ve vašem případě je hledání kmitání masy materiálu trochu složitější než třeba hledání délky dírky v píšťalce. Podívejte se například na en.wikipedia.org/...
Na webu najdete spoustu různých článků, zkuste použít klíčové slovo "tunning fork"
Najděte si na googlu odkaz na " Speed of sound in/...a tam se vám stáhne .pdf článek na 4 stránky, kde je dostatečně vysvětleno, že to není jenom jednoduchý vztah mezi délkou tyčky ladičky, ale že záleží i na dalších parametrech kmitající hmoty, uplatňuje se i Youngův modul pružnosti, měrná hmotnost materiálu, atd.
Není to jednoduchý vztah, jak by si možná škola představovala, například že f = l . k (kde f je frekvence, l je délka, k je nějaký zázračný koeficient). Jsou to tajemství hmoty, praxe a letitých zkušeností. Je záhadou, jak například zvonař dovedl navrhnut a odlít 15 tun těžký zvon Zikmund v chrámu sv. Víta, naladěný do tónu G. Taky to nepočítal nějakým jednoduchým vzorečkem, jak by si asi škola představovala.
Dobrý den,
zestručním to; vysvětlení je jednoduché. Váš výsledek 977 Hz bude více méně správně, alespoň přibližně, a to přesto že je na ladiččce vyraženo číslo 435 Hz. Hodnota 977 Hz je totiž téměř násobkem vyraženého údaje na ladičce! To je velmi klíčové! A když rozezníte ladičku, tak jste ve spektru v Audacity určitě viděl harmonické (alikvotní) frekvence, nejen Vámi uvedených 977 Hz, ale nižší a vyšší násobky (výčnělky v grafu). Jedna z těchto dalších frekvencí se určitě pohybovala kolem čísla 435 Hz. Pokud to není srozumitelné, vysvětlím to ještě tak, že výsledek frekvence je jakoby správně, ale je jen o jednu oktávu posunutý směrem nahoru, pokud bychom tyhle frekvence hráli na klavíru.
Proč to ale tedy nevyšlo naprosto stejně? Mohla nastat chyba buďto v tom, jak jste přečetl graf frekvenčního spektra v Audacity, že pro frekvenci kolem 435 Hz tam byl ve skutečnosti větší výčnělek, než jak jste si poznamenal 977 Hz... a nebo, a to si myslím, že to bude spíše toto b) ... ladička ve skutečnosti vibruje na dominantní frekvenci cca 977 Hz, ale výrobci byli neopatrní a vyrazili tam údaj, který opovídá stejnému "písmenu" tónu (konkrétně je to tón F), ale sekli se o jednu oktávu mimo. Takže tato ladička správně naladí tón F, o což asi má hlavně jít. Jen si výrobci neuvědomili, že dominantní frekvenci mají ve skutečnosti o jednu oktávu výše, než co by odpovídalo frekvenci 435 Hz.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.