Šikana ze strany učitele

Od: Datum: 24.04.16 16:33 odpovědí: 23 změna: 19.06.16 09:10
avatar

Dobrý den, chtěla bych se s vámi podělit o svou zkušenost a zároveň bych si ráda přečetla vaše rady a názory ohledně následující situace.

Je mi 16 let a chodím do druhého ročníku na odborné učiliště. Už jsem se setkala s reakcemi jako přoč jsem si nevybrala nějakou "lepší" školu a upřímně? Nevím. Nejspíše jsem byla lenivá se zúčastnit poměrně důležitého rozhodnutí v životě. Co se týče školy, tak mě dost baví literatura a učení nových jazyků. Tady na učilišti je to však jenom opakování, přesto mi to nevadí. Tím více to oživuje můj zájem hledat informace jinde.

Ale abych přešla k tomu, o čem jsem se zmínila v titulce. Jde o to, že máme týden školu, týden praxi a dokola. No a na té praxi máme mistrovou, která je na mě velice často jízlivá až přehnaně přísná. Chápu, pokud někdo poruší nějaké pravidlo, tak si za to zaslouží nějaké ty poučky, ale jde o to, že ona často zneužívá různých banalit, aby se do mě mohla opřít.

Např.: Míchám maso na guláš a ona příjde s tím, že si mám přinést hrnek s vodou na podlití. No, tak udělám to, co mi řekla a zmiňovaný hrnek si přinesla. Najednou na mě začala křičet (až jsem se jí lekla), že snad nejsem normální, ať s tím hrnkem táhnu do háje, že jsem měla přinést hrneC a že jí to snad dělám naschvál a jestli jsem opravdu tak hloupá a nebo se bavím tím, co provádím. Já nejsem zvyklá na to, že je na mě někdo neurvalý, všechny problémy řeším s klidem, proto jsem se rozbrečela a mezi vzlyky ji říkala, že OPRAVDU nic nehraji a že mi OPRAVDU říkala, ať ji přinesu hrnek s vodou. Už se kolem začalo sbíhat pár kluků, tak mi řekla, ať jdu s ní "do kanclu" a tam mi beze svědků říkala, že to není normální, že jsem tak klidná, že něco skrývám, že proti ní něco kuju a že jsem rozmazlená a ulhaná.
Vím, možná jsou to blbiny oproti tomu, co jiní řeší, ale já fakt nemám náladu už takové věci poslouchat a ani před spolužáky pořád fňukat.

A aby toho nebylo málo, minulý týden se konaly třídní schůzky a rodiče přišli jako spráskaní psi. Z toho, co mi řekli, to vypadalo, jako bych v té škole dělala nějaký vyrvál a úmyslně kazila všechno, na co sáhnu. Ovšem na druhou stranu si řekli, že není normální, protože jim prý přede všemi rodiči vykládala i nějaké věci, co jsem MINULÝ ROK v prváku omylem provedla (myslím, že to byly zapomenuté houby na plotně).

Už před nějakou dobou jsem si řekla, že toho mám dost. S nikým nebudu vést válku a ani ji nebudu nikde udávat, protože i kdyby si s ní nadřízení promluvili, tak ona by to pochopitelně popřela a začalo by peklo.
Takže jsem rodičům řekla, že půjdu na jinou školu a dokonce jsem přemlouvala vedení škol v okolí, aby mě vzali. Rodiče se vším souhlasili, ale najednou obrátili a počítají s tím, že je to "všude stejné" a že tu školu dodělám TAM.

Ach jo! Zítra je praxe. První setkání po třídních schůzkách. Už toho mám dost. A spolužačky věčně držkaté nikdy neslízly ani naštvaný pohled. Opravdu si nic nevymýšlím! Opravdu chci pryč! Co mám dělat?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.04.16 16:45
avatar

Zdravím, mistrová se ta chová ke všem, nebo jen k "vybraným" žákům? Není možné, že sis ji nečím znepřátelila? Paní učitelce bych v klidu - jak ty to umíš - řekla, že je mi její chování nepříjemné a že opravdu nevím, v čem je problém. Myslím, že učitel nemá právo někde v kanclu žákovi říkat, jak je rozmazelný a ulhaný, to mi přijde už přes čáru. U nás jedna profesorka nesnášela hezkou spolužačku, která fotila modeling, prostě jí asi záviděla.

Rodiče nemají pusu, bo co? Oni na rodičáku neumějí říct, že se snad řeší letošní rok, ne loňský? Nebo aby konkrétní prohřešky řešila soukromě, ne přede všemi?

Školu máš ještě na rok, ne? Zkus zatnout, on se fakt blbec najde všude. Učitelku bych bez fňukání požádala, aby mě neurážela a pokud je tedy nějaký problém, že jsem připravená ho řešit s vedením školy - tím jí možná zavřeš pusu. Ale zkus popřemýšlet, v čem je problém, jádro problému. Přece tě jen tak ze dne na den nezačala buzerovat.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.04.16 17:08
avatar

Dobrý den, děkuji za tak rychlou odezvu. Co se týče toho chování, tak ho pozoruji opravdu jenom u sebe. Ona jako by mi tehdy v tom "kanclu" četla myšlenky, tak mi řekla, že neví, o co mi jde, že se chová ke všem stejně. Takže je jí vlastně moc dobře jasné, že to přehání, jenže si to chce v duchu svést na mě, že já jsem ten viník a že ona je ta bezchybná. Ohledně jejího chování už jsem jí řekla, že ji OPRAVDU nedělám nic naschvál a nechápu její reakce. Takže jak jsem se zmínila, vše je jí jasné, přesto toho nenechá.
Ano, na školu mám ještě něco přes rok, jenže já jsem takový cíťa, že už chci pryč! Klidně na stejný obor, ale pryč. moc dobře vím, že mi u blížících se zkoušek bude dělat problémy...

Od: jh®
Datum: 24.04.16 17:17
avatar

Možná se tak mistrová chová právě proto, že ví, že jsi "cíťa" a neudržíš slzy. Nebo jak jsi psala, že jsi klidná, jestli nejsi zároveň i moc pomalá... v kuchyni se musíš otáčet a mistrová může mít dojem, že ji šnečím tempem provokuješ.

Pokud budeš na zkoušky dobře připravena, nikdo nebude mít důvod dělat problémy. Navíc u závěrečných zkoušek nebude hodnocení jenom na mistrové, ne?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.04.16 16:45
avatar

Ale no tak! Píšeš moc hezky, navíc bez chyb. Nejsi úplně blbá! Možná, že bys neměla být taklaxní a lhostejná. Možná, že bys měla začít mít ráda to, co děláš. Možná, že bys měla u toho, co děláš, přemýšlet. Chápej, jestli jsi míchala několik kilo masa a přinesla jsi poloprazdný hrnek na podlití, pak mistrovou i chápu! ;) Prdíš na to! V tom to je!


doplněno 24.04.16 17:17:

To, co píšeš, mi opravdu signalizuje chytré děvče. Když v praxi ukážeš snahu a taky trošku života, nebude tě muset mistrová budit a třást tebou nějakými řečmi! *hej*Blázníš?! Opravdu chceš před prvním neúspěchem někam utíkat? Někam, kde to neznáš a mohou být na tebe 100x hnusnější + protivná děcka. Odnikud nikdy neutíkej! Nikdy! Vždycky se problému postav! Vždycky! *hej*Utíkej jen před alkoholikem nebo před závislákem.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 24.04.16 17:11
avatar

Dobrý den. Co se týče praxe v kuchyni, tak mi to až tak nevadí. Sice mě ta škola až tak úplně nenaplňuje, přesto nejsem otravná a nedávám to najevo. Je možné, že jsem laxní, přesto tady nešlo jenom o maso. Ona si najde záminku i kvůli toho, že jsem šla dobrovolně do myčky po výdeji obědu strávníkům. Jí se prostě nikdo nezavděčí a já už nemám ty svoje slabé nervy na to, abych si dávala pozor na jakýkoli pohyb, který přesto dopadne špatně. A ne vždy šlo o nějaké jídlo. Opravdu jsou i situace, kdy jsem v tom nevinně.

Datum: 24.04.16 16:45
avatar

Dobrý den. Já bych zatnula zuby a školu bych dokončila tam, kde jsem. Člověk totiž nikdy neví jestli si jinde ještě nepohorší. Snažte se soustředit na práci a nezavdávat mistrové příčinu k tomu, aby se po Vás vozila. Vím, že když bude chtít tak si důvod vždycky najde. Ale přesto - zkuste se zamyslet nad tím, čím ji tolik popuzujete, že je na Vás tolik vysazená a dávat si na to pozor. Mluvte o problémech především se svými rodiči. Třeba dojdou k názoru, že je to opravdu vážné a je třeba to začít řešit. Jinak zatněte zuby a držte se!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.04.16 17:14
avatar

Dobrý den, no právě, že ona si tu záminku vždy najde! Nejde jenom o jídlo, jde i o věci, kdy jsem nic neprovedla! Jí dokonce připadá podivné i to, že se někam dobrovolně přihlásím. To se nikdy neobejde bez poznámky. Opravdu nevím, čím bych jí mohla štvát. Ona mě vlastně nikdy něměla moc v lásce, ale nedávala to tak najevo do doby, kdy jsem se na konci 1. ročníku vrátila z restaurace na praxi do školy. To mi pak zazlívala i to, co jsem neprovedla.
No kéž by! Nejraději bych odtamaď odešla! Fakt nejsem zvědavá na nějakou čůzu, která se mi rozhodla znepříjemňovat život! I když jak vidím, tak s rodiči ani nehnu. I přesto, že mě v tom přestupu utvrzovali, tak najednou nic...

Datum: 24.04.16 16:47
avatar

Od toho jste v učení, abyste se něco naučila /nebo něco zapoměla, nepochopila/ a na chyby máte právo. Mistrová zřejmě nezvládá a neměla by učně ponižovat a řvát.

Ona je tam od toho, aby Vám vše vysvětlila a vedla procesem vaření. Ne si pomáhat urážkami a výsměchem.

Vysvětlit rodičům a oni se Vás mají zastat, pokud to tak je, jak jste popsala. Měli by dojít do školy a probrat toto chování mistrové k Vám. Nehledat chybu jenom u Vás.

Dobře to napsala Martinaa.

Já jsem vyučená servírka úpřed 40ti lety/ a musím říci, že v tomto oboru jsem natrefila převážně na ne moc hodné lidi. I když i ty hodné a vstřícné jsem potkala, ale bylo jich méně, a zůstali mě hluboko v paměti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.04.16 17:23
avatar

Dobrý den, děkuji za Vaši odpověď. Zcela s Vámi souhlasím až na to s tím dotazem k mistrové. Po schůzkách mi řekli, že s ní měchtějí nic mít, aby si na mě "nezasadla". Ale já mám pocit, že bych raději měla opravdu odejít, protože opravdu nejsem typ, se kterým by se dalo pohádat a vlastně už ani nemám chuť s ní cokoli řešit. Ona nikoho nepustí ke slovu a neustále si "jede" tu svou pravdu. Je to opravdu složitý a odporný člověk.

Datum: 24.04.16 19:10
avatar

Ať je mistrová jaká chce, ty, když se budeš šprajcovat nebo utíkat, nemůžeš vyhrát! Nemůžeš! *hej*Zasnaž se, konec školy je už vidět.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.04.16 11:41
avatar

Působíš vážně chytře na svůj věk. Jestli to nebude příčina toho, proč je na tebe vysazená...? Třeba je to ten typ, co si vždycky musí najít někoho, do koho se bude navážet, aby si něco dokazovala. Nevim...každopádně bych ti radila změnit školu, protože život je krátkej na to, abys rok strávila někde, kde tě ponižujou. ;) (pokud teda budeš mít možnost přestoupit)

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 26.05.16 16:32
avatar

Dobrý den, omlouvám se za velké zpoždění s mou odezvou. Máte pravdu. Život je krátký a čas vzácný na to, abych někde takhle válčila, když jde od toho odejít. Situace se zatím nezlepšila, i když jsem svůj námět psala snad před měsícem. Mimochodem, mamka mi říkala, že bych přestoupit mohla pod podmínkou, že si to sama vyřídím. - To mi nečiní žádné potíže. Ale zároveň mi řekla, že je to všude stejné. S čímž nesouhlasím...

Od: lucky*
Datum: 25.04.16 11:45

Zdravím, nemáte ve škole nějakého psychologa? Nebo si zajdi za obvodní lékařkou, tam jí tyto případy popiš, napíše ti doporučení na psychologické vyšetření. Stěžujte si na mistrovou řediteli školy, když to nepomůže, tak je tu školní inspekce, na tu můžeš poslat dopis nebo mejl, kde jim tyhle případy vypíšeš, třeba každý den, co ti něco mistrová provede, řekne... A pokud budeš mít v ruce zprávu od psychologa, že tě mistrová ničí (samozřejmě to popíše trochu odborněji), tak inspekce zasáhne.

Rozhodně jsem pro přestup, a pokud si tvoji rodiče myslí, že je to všude stejné, pak se tragicky mýlí. Musí si uvědomit, že takhle ti ta ženská zničí život a bude to i s nechtěnou pomocí tvých rodičů, že proti tomu nic neudělají a ještě tě budou nutit pro zůstání ve škole. Vím, co píšu, mám pár známých, kteří to neřešili a pak se jim děti pokusili o sebevraždu, jak už se učitele báli. Jakmile se začneš bát dopředu výuky, je to moc špatné. Jsi mladá a chytrá, byla by tě velká škoda.

Zajdi k lékaři, nejlépe psychologovi, vyslechne tě, pochopí a rodičům vysvětlí, že takhle opravdu ne. Dostaneš od něj zprávu, s tou můžete argumentovat na inspekci, zvlášť, když tam bude napsáno, že za to může mistrová a doktor to určitě napíše, pokud to tak je.

Přeji hodně štěstí a aby se vydařil přestup do jiné školy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.05.16 16:37
avatar

Dobrý den Lucky, předem se omlouvám za veliké zpoždění s mou odpovědí. Doufám, že Vás sem třeba vítr zavane a tuto odpověď si třeba přečtete...
Ano, to by taky nemuselo být špatné, svěřit se nějakému odborníkovu a ulevit tak své duši, jenže na druhou stranu ty další kroky mi příjdou docela komplikované. Já mám totiž za to, že pokud bych si někde stěžovala, tak ona by klidně mohla dostat kázeňský postih, ale stejně si nemyslím, že by se její chování vůči mě nějak změnilo. - Třeba by si dávala více pozor na "nežádoucí svědky" a nebo by měsíc sekala latinu.
Ano, s tím zcela souhlasím. Je bláznivé házet všechny školy do jednoho pytle, když ani není s čím srovnávat. Také souhlasím s tím, že i když se to zdá jako maličkost, tak tahle ženská mi opravdu kazí náladu a ovlivňují mé chování.
Opravdu si vážím nejen vaší odpovědi, a jsem ráda, že jsme se takto shodly. Pokud nebudete proti, poslala bych Vám zprávu do vnitřní pošty.
Děkuji

Od: pt®
Datum: 25.04.16 12:25
avatar

Vidím to, jako Pohanka a Kléra, pokud je to tak, jak to píšeš. Pravopis máš bez chyb, takto píše málo mladých, budeš chytrá a učení ti jistě jde dobře. Víš, nikdy nikoho nepředěláš, ani mistrovou. Je možné, že má sama nějaký problém a neumí ho řešit, tak si ho kompenzuje na tobě. Jestli k vůli tomu v noci nespíš, zvracíš a máš z psychiky fyzické problémy, nechalo by to na tvém zdraví újmu. Potom bych odešla na jinou školu.

Ale víš, v životě až budeš v zaměstnání a v denním styku s mnoha lidmi na pracovišti, tak jistě zase narazíš na někoho, kdo na tebe bude útočit, protože si to dovolí pro tvoji mírnost a s takovými lidmi se budeš potkávat po celý život. Možná se životem otrkáš a naučíš se s těmito lidmi nějak vycházet nebo je ignorovat, což ve škole k mistrové nejde, to je jasné.

Možná, jsou rodiče podobného ražení a spíše mírní a raději se kontaktu s takovou osobou chtějí vyhnout, ale ty potřebuješ jejich oporu. Pokud se to nesrovná a měla bys zdravotní problémy, tak raději dodělej školu na jiném učilišti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.05.16 16:40
avatar

Dobrý den, omlouvám se za zpožděnou odpověď. Zcela s Vámi souhlasím ohledně změny školy. Proč bych se měla bát a pořád si říkat, že "za chvíli to bude dobré", nebo "už jenom rok". Život se má žít a ne přežívat. Proto se v pátek zajdu optat na jiné školy, zda-li by měli volno.
Ano, rodiče jsou mírní a já to mám zřejmě po nich. Nic jim nezazlívám, přesto bych byla možná trochu šťastnější, pokud by mi ten přestup umožnili s plným souhlasem a ne, že teda jo...

Od: jirka3
Datum: 30.05.16 16:15

Taky jsem ze strany učitele zažil pěknou šikanu s jednou učitelkou která už mě šikanovala z poznávačky na 30 kytek když jsem napsal 25 z 30 dobře a jenom pět jsem měl špatnětak mě dala pětku a taky jsem přešel raději do jiné třídy taky kvůli tomu že všechno brala jako výmluvu a neustále mě ponižovala před spolužáky a ujížděla mě s textem na projektoru a přitom se vymlouvala že jsme pozadu z hodinama a já už jsem pak s toho nemohl a i jsem měl už deprese a úzkosté stavy když ani paní učitelce ani panu řediteli jsme to nedokázali a potom řekla ale mamka dost že mě nebude paní učitelka takhle ubližovat na zdraví tak jsem šel do jiné třídy abych už tu bestii nevyděl.*uf*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.06.16 09:47

Promluv si v klidu s rodiči - klidně s každým zvlášť.Řekni jim o způsobu,jakým s Tebou mistrová mluví,o tom,co Ti řekla v kanceláři.V klidu jim řekni o tom,jak se bojíš jít do školy...sama si můžeš najít vhodnou školu a domluvit si přijetí .Nemusíš vysvětlovat důvody/nikdo nemá rád problémové studenty/,prostě půjdeš na jinou školu,protože Tě to tam bude víc bavit a bude to pro Tebe to pravé studium. Je závěr roku,pokud Ti jinde přislíbí přijetí,můžeš zůstat doma .Rodiče s tím seznam,ať ti pomůžou..když uvidí,jak se trápíš,jistě budou za Tebou stát!Jednejte hned,konec škol.roku je tady.Samozřejmě si můžeš na mobil nahrát některé situace - pokud to půjde nenápadně,rodičům ukázat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.16 15:21
avatar

Dobrý den, děkuji za odpověď.
Nakonec mi nezbylo nic jiného, než opravdu požádat o přijetí na jinou školu. Naštěstí mě přijali. Zrovna dneska jsem byla na pohovoru a říkali, že se na mě těší. Dokonce jsem se tam seznámila s novými lidmi. Takže se cítím opravdu dobře.
Ale celkově na mě ta nová škola působí opravdu jinak. Asi to bude tím, že ta škola je jaksi "lepší" a jde to vidět. Už z toho přístupu ke studentům, ke kterým nemluví jako k pakům, ale jako k rozumným lidem.
Co se týče toho abych zůstala doma, tak to bych nebyla proti. Teď by jenom zbývalo prosadit tento nápad doma.
Naštěstí jsou prázdniny za dveřmi a já jsem tedy přijatá, takže už v žádné problémy nevěřím.

 

Od: pt®
Datum: 10.06.16 23:43
avatar

Tak to je dobrá zpráva a přeji Vám to...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: balzerka
Datum: 02.06.16 00:13

Na škole musí fungovat výchovný poradce. Bývá jím jeden z učitelů. Domluvila bych si s ním schůzku a klidně bych vysvětlila svůj záměr odejít kvůli pocitu, že po Tobě mistrová vozí. Chtěj od výchovného poradce radu, jak svou situaci řešit. Ono totiž najít stejnou školu, kde by byla stejná náplň učiva, podobný plán, podobné požadavky, praxe, abys mohla plynule pokračovat, je těžké. Jseš si jista, že tuhle mistrovou budete mít i v příštím roce? Má ji i sousední, paralelní třída? Že bys změnila jen třídu. Nebo jestli víc věříš svojí třídní, jdi se stejným za ní.Možná ani neví, co Tě trápí a znát by to měla. A jelikož všechno zlé je k něčemu dobré, tak aspoň budeš vědět, s jakými lidmi se lze setkat na jednom pracovišti a co kolikrát v životě člověk musí skousnout. Taky přemýšlej, nebo se zeptej nějaké důvěryhodné spolužačky, čím podle ní asi tuto mistrovou provokuješ.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.06.16 23:11
avatar

Ach jo, připomnělo mi to moje vlastní zkušenosti. Chodila jsem na střední odbornou školu (zahradnickou), kde sice bylo praxe mnohem méně než na učilištích, ale přece jen tam byla. Prázdninové praxe byly nejdelší, podle ročníku trvaly 2-4 týdny a trávili jsme je většinou v různých podnicích - a právě zaměstnanci, kteří nás tam měli na starosti, se k nám často (dokonce ve většině případů) chovali velmi podobným způsobem, jak popisuješ. Nesmyslné požadavky a následné řvaní, neustálé a bezdůvodné ponižování, udělování špatných známek kvůli banalitám (např. první den na určitém pracovišti jsem neuměla otevírat jedny skleníkové dveře se složitým západem a slušně jsem poprosila dotyčnou zaměstnankyni, aby mi to ukázala - byl oheň na střeše a zároveň to byl hlavní důvod, proč jsem z té praxe dostala trojku). Špatnými známkami se trestala i snaha a zájem o obor ("neptej se, máš to vědět sám/ sama; nic na tom, že jsi teprve v prváku"). Nevím, čím to je, ale mám dojem, že někteří lidé mají prostě potřebu někoho ponižovat - a to nejlépe někoho, kdo má omezené možnosti se účinně bránit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.06.16 09:10
avatar

Děvčata, hlavně si to pamatujte a až budete dohlížet na praktikantky vy, chovejte se jinak! *palec*

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.