Trojfázová soustava

Od: Datum: 20.04.16 18:03 odpovědí: 6 změna: 20.04.16 22:20

Dobrý den, chtěla bych se zaptat, jaké stroje zapojujeme do hvězdy a jaké do trojúhelníku. Stačí pár příkladů.
Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.04.16 18:16
avatar

Zpravidla jsou to motory a transformátory, případně ještě topná tělesa. U motorů které jsou velkých výkonů, nebo jsou v trvalé zátěži se využívá přepínání, kdy se stojící motor rozjíždí na hvězdu a pracuje v trojúhelníku. Trafa mají ještě lomenou hvězdu, tohle zapojení rozkládá nerovnoměrně zatížené fáze (zpravidla sekundár) mezi ostatní (zpravidla na primáru).

Ohodnoceno: 2x
 
Od: barb®
Datum: 20.04.16 20:57

Děkuji za pomoc.

Od: radarbrdy*
Datum: 20.04.16 19:58

Třifázová soustava je zde pro to, aby přenesla větší výkon než dva vodiče.

Pro provoz malých spotřebičů stačí dva vodiče (jedna fáze a jeden nulový vodič), např. vysavač, lednice, TV, atd.

Pro provoz velkých spotřebičů je výhodné mít čtyři vodiče (tři fáze f1,f2,f3 a jeden nulový vodič), např. motor, svářečka, frekvenční měnič, atd. Vždy se elektrikář řídí předpisem výrobce spotřebiče. Pro ČR platí, že napětí mezi fázemi navzájem je 400V AC. Mezi fázi a nulákem 230V AC.

Jsou motory, které můžou být provozovány jak do trojúhelníka, tak do hvězdy. Myslím, že třeba u lanovky se nejprve sepne motor do hvězdy a jakmile se dosáhne otáček, tak se přepne do trojůhelníka.

Panu učiteli ve škole můžeš říct, že do hvězdy se zapojují spotřebiče třifázové, které mají 4 svorky (f1,f2,f3,n) a do trojúhleníka ty, které mají 3 svorky (f1,f2,f3). Hlavní slovo má ale výrobce spotřebiče.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: barb®
Datum: 20.04.16 20:58

Děkuji! Moc jsi mi pomohl.

Datum: 20.04.16 22:01

Radar se snaží radit i přesto, že v tom má sám trochu zmatek. Pojem hvězda/trojúhelník se používá pouze při zapojování cívek u 3f motorů, viz obrázek. Je to složitější téma, ale obecně se dá říct, že hvězdou se motory rozbíhají a při provozu se přepínají do trojúhelníka. Třeba sporák v kuchyni taky zapojujeme na 3fáze i s "nulákem", přesto o hvězdě se nedá mluvit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.04.16 22:20
avatar

Hlavní důvod pro více fázovou (u nás třífázovou) soustavu je točivé magnetické pole, které umožňuje používat konstrukčně velmi jednoduché, trvanlivé a efektivní motory.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.