Skloňování příjmení

Od: Datum: 11.04.16 09:30 odpovědí: 9 změna: 12.04.16 14:15

Dobrý den, jak se prosím skloňuje příjmení Škvrně? Např. 3 nebo 7 pád.

Díky za pomoc, Marek

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: jmlcŽ
Datum: 11.04.16 09:31

No já nevím - mně by se tam líbilo Škvrněti, Škvrnětem

doplněno 11.04.16 10:41:

njn, já to skloňuju jako kuře - a ono to kuře není - to je vlastně "ten" - tak pardon :( vracím se na doučování, už je to prostě hodně dlouho, co jsem byl ve škole.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 11.04.16 09:33

Škvrněmu a Škvrněm.

doplněno 11.04.16 10:59:

Kdybych neznal nositele příjmení Jíně, nevěděl bych nic. ;)

Ohodnoceno: 1x

Datum: 11.04.16 10:49

V tomto případě je plovoleno obojí, skloňovat jako kuře, ale možno ponechat i první pád, např. s panem Škvrně

Datum: 11.04.16 10:53

http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=322

Podle jazykové poradny (hned první odstavec v odkazu) máme příjmení typu "kuře" skloňovat jako soudce.

Tedy soudcovi, Škvrňovi, se soudcem, se Škvrněm. Ale lze přidávat -et-, tedy Škvrněti, se Škvrnětem.

Skloňování vzoru soudce tady dole:

http://www.mojecestina.cz/art…jmena-vzory-predseda-a-soudce

Ohodnoceno: 2x

Od: jentak
Datum: 11.04.16 13:13

Podle krasocitu: 1. škvrně, 2.škvrněte, 3.škvrněti, 4. škvrně, 5.škvrně, 6.škvrněti, 7.škvrnětem, ale jestli to mám správně nevím. já bych to tak psal.

Datum: 11.04.16 13:29

Je rozdíl mezi malým dítětem - škvrnětem a osobou jménem (třeba Josef) Škvrně. Se skloňováním méně běžných jmen bývá někdy problém. Odbočím do dostihů. Kdysi závodila kobylka jménem Čest. Asi závodila dost dlouho, protože jsem několikrát slyšela televizní komentátory, jak její jméno neskloňují čest, beze cti, ke cti..., ale bez Česti, k Česti... Trhalo mi to uši, ale asi to tak u jména Čest mělo být.

Datum: 12.04.16 06:30

Znám příjmení pan Vaškůj, nebo pan Stůj.

Jak se skloňuje toto? Připadá mi hrozně nelibozvučné: panu Stůjovi, s panem Stůjem...*smich*

Snad by bylo lepší, kdybychom se všichni jmenovali Novákovi, tam problémy nejsou...Jaga.

doplněno 12.04.16 13:11:

A co pan Kočí, pan Krejčí...ožení se a manželka je paní Kočová, Krejčová, nebo paní Kočí, Krejčí? *ee*

Datum: 12.04.16 13:54

Zase jsem pro jistotu zabrousila do jazykové poradny.

Vaškůj, také Petrůj (jsou to vlastně původně přídavná jména), ale u jména Stůj si nejsem jistá - skloňuje se jako vzor muž, ale může být i nesklonné. Dle rodinné tradice.

Paní Krejčí i paní Krejčová. Opět dle rodové tradice. Osobně jsem znala obě.

Také vím, že manželka ševce je ševcová, ale manželka Ševce je Švecová. Také jsem tu paní znala.

doplněno 12.04.16 14:06:

Konec jsem asi napsala špatně. Manželka Švece, nikoli Ševce. Končím s neobvyklými jmény s přáním, aby se všechny chyby a podivnosti schovaly pod "rodinné tradice".

Datum: 12.04.16 14:15

Jedna příbuzná má psáno Krejčí, druhá je Krejčová. Dcera pana Kočího byla Kočí. Znal jsem i paní Kočovou, ale její manžel byl tuším Koča.

Škvrně - tam mi cit velí rozlišovat jestli je to to škvrně nebo ten Škvrně.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.