E-mail vyučující, jiná verze oslovení

Od: odpovědí: 6 změna:

Dobrý den,

prosím Vás, mohli byste mi poradit? Byla jsem párkrát na doučování u jedné vyučující, která také vyučuje na SŠ, kterou navštěvuji. Naši třídu sice neučí, ale moje teta se zná s její sousedkou, a proto jsem k ní mohla začít chodit. Jsem ze školy již zvyklá oslovovat všechny vyučující jako paní profesorko/pane profesore. I když vím, že to není oficiálně správně, ale je to prý na naší škole zvyk. Takže když píši nějakému vyučujícímu, tak je oslovuji většinou: Dobrý den, vážená paní profesorko. Jenže ta, u které jsem byla na doučování, mi řekla, abych ji takto neoslovovala a s úsměvem dodala něco v tom smyslu, že jí z toho je špatně, když to vidí. Já teď ale nevím, jak ji mám oslovovat, ve škole to je furt stejně: paní profesorko, ale v e-mailu nevím. Titul sice má, je Ing., ale takto nikdo na škole nikoho neoslovuje. Napadlo mě tedy použít jen: Dobrý den. Myslíte, že by to šlo? Mně většinou odpoví mým křestním jménem, ale abych jí já psala to samé, samozřejmě nepřichází v úvahu. Ani: Dobrý den, paní Nováková, mi nepřijde úplně nejlepší. A pokud bych jí napsala jen. Vážená paní profesorko,...tak je to asi dost podobné té původní verzi.

Poradili byste mi, prosím, jak bych tedy měla ty e-maily začínat?

Děkuji za pomoc.

6 odpovědí na otázku

 

 


3x

V tomto případě stačí "Dobrý den". Obzvláště, když dala najevo, že si na oslovování nepotrpí.

 


2x
avatar fastcrash
U nás byl zvyk oslovovat titulem. Pane inženýre, paní magistro.

 


2x

Ahoj, možností oslovování máš samozřejmě mnoho:

- buď paní profesorko (ale to Ti sama řekla, že si nepřeje)

- nebo paní inženýrko (podle titulu)

- nebo bez oslovení, tedy jen to "dobrý den"

- případně funkcí, kterou zastává, tedy "dobrý den, paní učitelko" (také jsem takto některým vyučujícím psal nebo jsme je oslovovali, a neměli s tím problém)

Nejlepší řešení ale podle mě bude se jít jednoduše zeptat. Když už jste probrali oslovování na cvičení, tak zkrátka prober i tu e-mailovou komunikaci. Buď osobně, až se zase sejdete, se jí "mezi řečí" nebo přímo zeptej, že jsi nejsi jistá, jak ji máš oslovovat, když jí píšeš e-mail, nebo když píšeš ten e-mail, tak napiš buď dolů pod text poznámku, že jsi nejsi jistá oslovením, nebo se zeptej hned po pozdravu, něco ve stylu " Dobrý den, paní inženýrko (je toto oslovení v pořádku?)..."

 


2x

Když paní učí, tak je paní učitelka. A je to.

 


1x

Asi bych se jí slušně zeptal, jak ji oslovovat.

 


1x
V žádném případě ne profesorko. To je naprostá zhov***lost a neúcta ke skutečným profesorům.
Že se nestydí si takhle nechat říkat ti magistři co učí na gymplu.
Napiš buď její titul, nebo jen dobrý den.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]