Vyprávění - přímá řeč

Od: Datum: 03.04.16 23:26 odpovědí: 4 změna: 05.04.16 05:40
avatar

Dobrý den, když se prosím píše slohovka - vyprávění, a používá se přímá řeč, tak se uvozená věta nedává na další řádek jako je to v knížkách, když mluví další postava? Mohou být na jednom řádku uvozovky nahoře - mezera - uvozovky dole uvozující řeč další postavy?

např.

první řekl: ,,_____ ." ,,______ ," odpověděl druhý.

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.04.16 23:37
avatar

Mělo by se začít na dalším řádku - je to přehlednější. (I z tohoto důvodu se to tak dělá v knížkách.) Pak je jasně vidět, kde končí první přímá řeč a začíná druhá.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.04.16 12:15
avatar

Já to tak napsala a pan učitel mi to opravil se svorkou, že to má být jeden odstavec. Přitom odstavce jsem měla odsazené, přímé řeči začínaly na novém řádku bez odsazení.

Datum: 04.04.16 23:57

Dobrý den, obecně se dá psát do řádku a bez odstavců pořád pryč cokoliv, pokud se dodrží pravidla, na tom není podle mě nic nepovoleného. Ovšem pak může docházet k oné nepřehlednosti, jak už napsal rádce přede mnou. Tak, jak jste to uvedla, bych to také napsal, pokud by ta přímá řeč byla jen ojediněle, ovšem to vyprávění nevidíme celé, jeden to označí jako chybu, druhému se to jako chyba zdát nemusí. Řekl bych, že to už je spíš o estetice a přehlednosti, pokud je to napsáno bez chyb.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.04.16 05:40
avatar

Děkuji za odpověď

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.