Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
zkoušel jsem elektrolýzu asi 4% roztoku NaCl,
nechal jsem to běžet přes noc a ráno jsem potkal v platové misce asi 10x10x0,5 cm sodíkového ,,písku", ale co mě překvapilo, že to zakrývala nějaká trochu nažloutlá kapalina, která viditelně zabraňovala, aby sodík měl kontakt s kyslíkem, nebo co to bylo, bylo to takové modrošedé. Jakmile jsem to chtěl dát do jiné zkumavky, odlít tu kapalinu a zalít to benzinem, aby se k tomu nedostal vzduch, tak se to ihned začalo pokrývat nějakou vrstvou.
K tomu dodám jednu okolnost, a tu, že jedna elektroda byla z uhlíku a druhá z pozinkovaného šroubu.
Co to mohlo být za kapalinu? Kdyby to byla voda, tak by to reagovalo extrémně bouřlivě.
P.S. Uvolňoval se i chlor. Nemohl se rozpustit ve vodě a vytvořit kyselinu chlornou?
Při elektrolyze roztoku NaCl se na katodě "usazují" ionty chloru a na anodě atomy sodíku.Ten ovšem ihned reaguje s vodou za tvorby NaOH.Chlor uniká a elektrolyt má stále více alkalickou reakci.Pokud se něco usazuje,pak to mohou být zbytky rozpadlé elektrody.
JABRAKA
Na katodě se vylučuje sodík a na anodě chlor.Já věděl,že to píši obráceně!
Každopádně elektrolýzou vodného roztku NaCl nemůže zniknout sodík, na katodě se bude uvolňovat vodík. Sodík se dá připravit elektrolýzou taveniny nebo jako amalgam elektrolýsou se rtuťovou katodou.
Jak už psal kolega, tvou elektrolýzou se na katodě uvolňoval vodík a na anodě patrně vznikal chlornanový anion. Po zahuštění roztoku se část vody i odpařila a dokonce z části chlornanu mohl vznikat až chlorečnan. Pokud se to dělo v otevřené nádobě, napadal do toho nějaký prach. Předpokládám, že uhlíková elektroda byla vydolovaná z nějaké baterie a tedy znečištěná nějakou organickou látkou. A kromě toho, elektrolyzovaný roztok jsi připravil z destilky nebo vody z vodovadu? Kromě toho nepíšeš, která elektroda byla pozinkovaná a která byla uhlíková. Nerozpustil se ti náhodou zinek na šroubu a nepřešlo do roztoku i nějaké železo z pozinkovaného šroubu? A jaký proud tvým zařízením procházel? Když to sečtu a podtrhnu, měl bys se nejprve věnovat studiu chemie. Nadšení je pěkná věc, ale v chemii musí být vyfutrovaná znalostmi, jinak může být dost nebezpečná.
Odpovědi/otázky:
Ten chlornan/chlorečnan by mohl být tedy ten písek dole?
Vodný roztok jsem připravil z vody z vodovodu a destilované vody.
Je pravda, že jsem našel elektrodu z toho hřebíku ráno takovou, že byl kousek pryč.
Napětí bylo 4,5V.
Ten písek dole byla směs NaCl, s malým množstvím (stopami ) NaClO, a pokud byl ten hřebík opravdu pozinkovaný, možná i se ZnCl2. Pokud byl ten hřebík anodou, nevznikal ani chlornan. Na anodě ochotně přecházelo železo do roztoku a oxidovalo se na FeCl3. Proto ta žlutohnědá barva. Při elektrolýze je důležitý i proud, někdy i důležitější než napětí. Ale plochá baterie nevydrží delší dobu dodávat větší proud a nemá ani příliš velkou kapacitu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.