Podstatná jména

Od: Datum: 18.03.16 17:04 odpovědí: 8 změna: 21.03.16 17:27
avatar

Dobrý den, jak se prosím souhrně nazývají podstatná jména látková, hromadná a pomnožná? Byly by tyto pojmy v zadání cvičení nějak nazvány? Myslím to jako např. rod podstatných jmen je mužský, ženský a střední, tak _________ podstatných jmen jdou hromadná, látková, pomnožná. Děkuju


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.03.16 21:12

Dobrý den, taky si na to ze školních let vzpomínám, ale jak by se to souhrnně nazývalo, jsem nikdy neslyšel (na základce). Liší se od odstatních v čísle, že je mají dané, významově jsou hromadná jako více věcí téhož druhu, pomnožná jako jedna věc, látková je kupříkladu voda, ta je jen jedna. Hromadná mají pouze jednotné číslo, pomnožná pouze množné, látková obvykle jednotné, v množném čísle mívají jiný význam než látkový.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.03.16 22:32
avatar

Děkuji za odpověď


doplněno 18.03.16 22:49:

Asi žádné neexistuje, jen mě napadlo, jestli se tomu nějak neříká.

Datum: 18.03.16 22:36
avatar

Žádné souhrnné označení se mi nevybavuje,

možná se tu něco přiučím... (–:

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ben®
Datum: 18.03.16 23:42
avatar

Dobrý den, podívejte se viz odkaz - já jsem tam, ovšem, nenašel žádný název, který by toto pojmenovával souhrně. Zdravím!

P.S. Možná ono číslo podstatných jmen.

http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=202

doplněno 19.03.16 09:08:

elisa24 - a to byl nějaký školní test? A už znáte výsledek, jestli to bylo správně?

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.03.16 08:15
avatar

Ano, kapitola s podstatnými jmény hromadnými, pomnožnými a látkovými se běžně v učebnicích nazývá ČÍSLO PODSTATNÝCH JMEN. Ovšem je to dost zjednodušené asi jako u shody přísudku s podmětem: tato shoda pokrývá daleko více, než jen -y,-i,-a v koncovce příčestí minulého, ale protože je to ta "hlavní" část, která dělá problémy, učí se téměř výlučně tato část. Číslo podstatných jmen jako gramatická kategorie zahrnuje spoustu jevů, které my jako rodilí mluvčí ovládáme, takže se učivo redukuje na tyto tři speciální případy podstatných jmen, jejich podstaty si osvojujeme.

Snad to trochu dává smysl. Cítím, že to vysvětlení není 100%, ale lépe to teď asi neumím.


doplněno 19.03.16 09:21:

Aha. No, ono se to má s tím číslem takhle: každé podstatné jméno má nějaké číslo, jen u některých (a to jsou právě H,P,L) se forma liší od významu. U hromadných je jméno ve formě jednotného čísla, ale význam je větší množství, u pomnožných naopak. Látková existují ve formě čísla jednotného. Tak jestli tam nechtěl(a) vyučující toto; i když, po pravdě, by mi takové cvičení přišlo trochu podivné. Ale naučit se rozlišovat formu a význam je určitě vhodné. Tak nevím.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.03.16 08:53
avatar

Děkuji za odpovědi. Já jsem právě hromadná, látková a pomnožná napsala ve škole do cvičení urči číslo (byla tam slova jako nůžky, ovce, voda, mouka, kalhoty, slepice ...), ale číslo existuje jen jednotné, množné a duálové.

Datum: 21.03.16 01:26

Nevím už přesně, jak to bylo, ale že mě čeština vždy bavila a baví podnes (měli jsme i dobrou učitelku na to), vzpomínám si na toto členění jen, že to bylo spíš tak informativní, aby si děti uvědomily podstatu věci (ono je to v řadě případů o něco složitější než o čem se tu bavíme, ale tím dětem netřeba hlavy plésti). Určovat zde mluvnické číslo je od věci, je víceméně dané (zase ne vždy - kupříkladu existuje železo i železa). Přesně jak jste to napsala, číslo je jen jednotné, množné a dvojné (v češtině již jen pozůstatky při skloňování - často užíváno nesprávně). To cvičení pro děti bych asi pojal nějak jinak, není to ani mluvnické číslo ani druh, nic takového. Vypadá to spíš na cvičení užití slov ve větách a určení významu slov v těch větách?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.03.16 17:27
avatar

Dneska jsme ten test dostávali - látkové, hromadné a pomnožné je tvar podstatného jména.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.