Matematika na vysoké škole

Od: Datum: 16.03.16 19:04 odpovědí: 7 změna: 17.03.16 22:00

Dobrý večer, chtěl bych studovat ekonomii a chtěl bych se zeptat jaké je tam matematika, už jsem hodně slyšel, že matematika na vysoké je úplně něco jiného než na střední. Jaké máte zkušenosti, bylo to zvladatelné nedělalo vám to problémy?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.03.16 19:06

Já z vysoké víceméně kvůli matice vyletěl. Teda bylo toho víc, ale tu jsem nedával nejvíc. A to jsem z ní maturoval (státní) za 2 a nikdy mi dřív nedělala problémy. Každopádně tě nechci odrazovat, já byl na technickém oboru, na ekonomii to bude třeba jiné, neboj se to zkusit ;)

Ohodnoceno: 1x

Datum: 16.03.16 19:16

Já osobně se s matematikou na vysoké na ekonomickém oboru hodně natrápila. Ale vyřešilo to doučování. Ale na ekonomickém oboru to není jen o klasické matematice, taková ekonometrie nebo statistika to je teprve mazec - alespoň pro mě. Nebo ekonomicko - matematické metody... No jsem ráda, že už to mám za sebou :-D

Ohodnoceno: 1x

Od: gassss
Datum: 16.03.16 19:41

Děkuju, máme na škole možnost výběru semináře jako příprava na vysokoškolskou matiku a nevím, zda si ho mám vybrat.

Od: axus®
Datum: 16.03.16 21:34

Brnkacka.

A nebo taky ne.

Zalezi na bunkach...

Jina nez na stredni byla. Kdyby taky ne, tak je k nicemu, ze?

Kazdopadne je zvladnutelna, jak je asi dopredu jasne, problemy jeste neznamenaji automaticke nezvladnuti, spise potrebu zapojit vice mozkovych zavitu a konec koncu ekonomka neni matfyz.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 17.03.16 10:05

Ahoj, nejprve asi záleží na tom, jak jsi na tom byl s matematikou na střední škole. Uvádí se, že pokud z ní budeš maturovat nebo pokud jdeš z gymnázia, tak asi budeš lépe připraven, než třeba z obchodky, ale i to je individuální.

Dále, na ekonomce máš matematiku vlastně skoro ve všech předmětech. Určitě Ti doporučuji, pokud máš možnost, si ten předmět na Tvé škole zapsat, bude se Ti jistě hodit. U nás na škole bylo ještě pak před nástupem do prváku možnost absolvovat jeden takový opakovacá kurz středoškolské matematiky, byl dobrovolný, ale placený.

Jinak základní matematiku tam budeš mít asi jen v prváku, přibližně, příklady jsou tam samozřejmě dosti složitější, v té matematice 1 budeš mít pravděpodobně operace s vektory, matice, relace a limity, funkce, v té druhé části (matematika 2) pak hlavně funkce - jejich analýza, integrály, limity, derivace, aj. Bohužel pokud si tento aparát neosvojíš, tak budeš mít stejně pravděpodobně problém s navazujícími předměty, které budeš mít třeba v dalších ročnících - teorie pravděpodobnosti a statistika (potřebuješ znát operace s integrály), dále statistické modelování a analýza časových řad (navazuje na statistiku), operační analýza (navazuje například na matematiku 1), finanční matematika. Na VŠ se to opravdu dosti bere do hloubky, sice tam můžeš mít jisté "úlevy" v tom, že můžeš mít třeba při zápočtu tahák se vzorečky, ale ten je Ti stejně k ničemu, pokud neznáš ten princip. Ten si nejvíce osvojíš právě počítáním samotných příkladů.

V dalších předmětech potřebuješ matematiku taky - sice asi relativně ne tak obtížnou, ale taky, taková mikro a makroekonomie je taky hodně o počítání, v účetnictví také musíš dopočítat různé částky, v cenných papírech taky. a podobně.

Záleží na tom, na jakém oboru budeš, ale matematice se pravděpodobně nevyhneš. Nicméně za sebe Ti můžu říct, že třeba finanční matematiku nebo statistiku jsme na střední opravdu brali velmi okrajově, kdežto tady jdeš hodně do hloubky. Ekonomika byla na střední hlavně o teorii, na vysoké je hlavně o počítání (viz Ekonomika podniku - zásobování, bod zvratu, odpisy, kalkulace, cash flow...)

Takže, záleží na Tobě. Při počítání sice samozřejmě můžeš používat kalkulačku nebo matematický software (Excel, Statistica...), ale musíš se s nimi naučit pracovat a třeba u zkoušky je třeba mít povolené nebudeš.

Ohodnoceno: 2x

Od: xy
Datum: 17.03.16 17:31

na VŠE mi po gymplu matika ( byly jen dva semestry ) nějaký problém nečinila. Ale je to už 20 let, v době, kdy na gymplu byla maturita z matiky povinná, takže limity, funkce, derivace, integrály, komplexní čísla a úvod do diferenciálních rovnic byl už vlastně nutný pro maturitu. Na VŠ se to o něco rozšířilo, bylo to takové víc zaměřené na teorií, ale nic ,co by člověk nezvládl.

Dnes je asi možná matika na střední méně obsáhlá a tím, že není povinná maturita, není ten strašák a žáci se matiku tak nenaučí.

takže ten seminář bych si radši zapsala.

Obdobně části lidí dělala pak problémy statistika

Ohodnoceno: 0x

Datum: 17.03.16 22:00

Jsem ve druhém semestru na VŠE a momentálně mám matiku. Jsem z gymplu, maturovala jsem jenom z jazyků, čili žádný matematický typ. V posledním roce na gymplu jsem si vzala matematický seminář, kde jsme brali matice, determinanty, limity, derivace a integrály. Všechno tohle je obsahem matematiky na vysoké škole. Na tom gymplu mi to nijak extra nešlo, měla jsem na pololetí ze semináře 3, ale tady vidím, jak mi to pomáhá. Cvičení z matiky jsou teď pro mě spíš jen opakovaní a prohlubování znalostí, díky semináři tady nemám nic, co bych před tím nikdy neviděla.

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.