Studentská stávka

Od: Datum: 10.03.16 15:53 odpovědí: 17 změna: 11.03.16 18:26

Zdravim, už delší dobu mi vrtá hlavou jedna věc. V souvislosti s událostmi v r.1989 se mluví o hrozbě studentské stávky a o tom jak studenti vstoupili do stávky a jak tim ohrozili tehdejší režim a kdesi cosi. Co to má znamenat? Jakej to má význam?

Nic nevyráběj, nikdo neni závislej na tom, jestli jdou do školy, nezpůsoběj žádnou reálnou újmu...

Vždyť to neni nic než gesto. Ještě ke všemu hloupý gesto, protože budou mít neomluvený hodiny, neklasifikováno a v lepšim případě budou opakovat ročník.

Nebo ne? Prosím vysvětlete mi to


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 10.03.16 16:10

Do politiky nezabrousím. Jen ti prozradím, že se nejenalo o žáky základních nebo středních škol, tudíž žádné neomluvené hodiny nehrozily.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.03.16 16:21
avatar

A navíc pedagogové stávkovali spolu se studenty, šlo o okupační stávku.

A taky stávkocvala divadla, ta taky nic nevyráběla,

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.03.16 16:24
avatar

Pokus se navodit diskuzi na toto téma v hodině dějepisu. Pochopíš mnohem rychleji, když na každou otázku ti ihned odpoví historik. *hej*A také se zeptej rodičů. Budete mít zajímavý večer, to ti zaručuji.


doplněno 10.03.16 16:47:

Figurek, skvělý odkaz. Přečetla jsem si článek a pak se dala do ostatních. Tož, jak jsme si odvykli! Těžké bláboly a pindy, že by se jeden zjevil. Blablablabla! Kristepane, to bylo!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.03.16 16:37
avatar

jj, dnes klidně můžeš říct, že předseda vládnoucí strany je totálně neschopná nula, vláda je parta lemplů a zlodějů, parlament je sbírka opilců a kariéristů (což je) a podobně. Tehdy by tě za takové řeči vyhodili ze školy, na jinou by tě nevzali a ty bys skončil u lopaty.

Mrkni se do linku, co o té demonstraci psaly tehdejší státní noviny. Článek je vpravo dole.

http://archiv.ucl.cas.cz/inde…th=RudePravo/1989/11/18/1.png

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.03.16 19:10
avatar

Uvědomte si, že český človíček by ještě dnes nadával jen u piva, celá sametová byla dobře připravená a organizovaná.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 10.03.16 22:01

Určitě tam nějaké provokace byly, ale nesdílím Váš názor, že to bylo připravené a organizované. Ono už to tak nějak tenkrát viselo ve vzduchu. Gorbačov se s Reaganem stýkal od roku 1985. V roce 1988 byly první svobodné volby v Polsku, pak Maďarsko, padla Berlínská zeď. To už si i kovaní museli uvědomit, že to je konečná. Je fakt, že organizovaně zalezli, protože věděli, že je na pár let konec (jen pár primitivů tenktát ještě operovalo Lidovymi Milicemi). Ale zase se znovu teď vynořují. Takže z toho plyne, že komunisté taky nejsou nějací nazdárci, jsou dle mého názoru chytří (alespoň teda někteří, zejména vůdci), ale bohužel to vzali ze špatného konce, teda z pohledu slušného člověka. Myšlení určité vrstvy lidí stejně nikdy nezměníte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 10.03.16 21:46

Samozřejmě kdyby studenti zůstali osamoceni, tak nic nezmůžou, jak správně dedukujete. Jenže v tom roce 1989 už byli naštvaní snad už všchni. Poslední hřebíček do rakve komunistů byl podle mě nedostatek dámských vložek a toaletního papíru asi v.r. 1988. Tam si i prostí lidé prostě uvědomili, že tento režim jim nějaký růst nezajistí. Nehledě na to, že to hlavně pustil Sovětský Svaz, který tenkrát doslova uzbrojil slavný Americký president Reagan. Jinak bysme si ani neprdli (jako v.r. 1968). Podle mě se to zlomilo tím Štěpánovým projevem v Pražském ČKD, Kdy tam mlel něco o dětech a Pražští dělníci začali skandovat "nejsme děti, nejsme děti" Pokud tam z Vás někdo byl a skandoval, tak si dovoluji Vám poděkovat. Jinak nepodceňujte studenty, obyčejně jsou to ti nejchytřejší z nás, zatím sice nic nevyrábějí, jak správně dedukujete, ale po vystudování by Vás mohl nějaký ten student jako lékař třeba operovat, jako advokát Vám pomáhat při Vašem sporu, jako architekt Vám pomoci s domem, jako IT specialista Vám pomoci s Vaším zavirovaným počítačem. Takže osobně bych se snažil si studenty moc nenaštvat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.03.16 22:58
avatar

Souhlasím s první odpovědí mp, ale nikdo mě nepřesvědčí, že to vše nebylo dopředu připravované a organizované,včetně spolupráce se studenty.A hned vám napíší proč.Začátkem září 1989 jsem měla příležitost zúčastnit se, v určité souvislosti, besedy se známými pražskými lidmi z herecké a hudební branže, kteří se potom v tzv. sametové revoluci dost veřejně angažovali.Nebudu je jmenovat,ale jeden z nich tenkrát na té besedě doslova prohlásil, že už nebude trvat dlouho, kdy před celým národem Marta Kubišová zazpívá na Václavském náměstí.A v listopadu zpívala.Doufám, že si nemyslíte, že to bylo pouhé proroctví*smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.16 10:58
avatar

No já nevím, ale představa, že to byl detailní plán, mi přijde ještě absurdnější.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.03.16 11:49
avatar

Věřte čemu chcete, ne v žádném případě nehoruji pro tehdejší režim ale i ten kdo nemá žádné informace snad už dnes ví, že "mrtví" tam ležek stáťák, že kordon policistů zavedl lidi přesně kam chtěl, že ozbrojené složky, poplatné režimu, byly tak dobře vyzbrojeni, že pokud by byl zájem tak z celé sametové byl masakr. Ano, Hrdáaleno, ten co to prorokoval byl jistě dobře informován, celé se to nepřipravovalo týden, dokonce ani rok. Mezi námi, zpěv paní Kubišové byl opravdu cosi na co nezapomenu, tak zprzněnou hymnu jsem dlouho neslyšela.


doplněno 11.03.16 12:05:

mp, bohužel mám hudební sluch, jistě že pokud bych se na to dívala z jiného pohledu, mohla bych říkat jak to bylo úžasné, padl režim, MK opět může zpívat...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 11.03.16 11:57

Liduš, dneska mám dobrou náladu (3x smíchov 10, 1x griotka) jinak bych Vás poslal do pr... (a zase bych dostal banána), ale ta hymna paní Kubišové byla to nejkrásnější, co jsem do té doby zažil. Zdravím.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mp*
Datum: 11.03.16 12:13

Já jsem byl taky v bratrstvu, ale poučil jsem se.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hk
Datum: 11.03.16 12:15

Ano, tehdy se režim ohlížel na studenty na práva lidí a na to, co o režimu řeknou na západě. Proto se režim položil z tak banální věci. Na Albertově akci pořádal městský výbor socialistického svazu mládeže včele s p. Mohoritou a Kyselým. Akce sice skončila, ale studenti posíleni atmosférou se šli ukázat do centra (už mimo oficiální program) a tam opět provokovali a čekali, co se stane. Nestalo se nic, ale Zifčák se hodil mrtvým a rozjela se kampaň už řízená chartou a západem. Režim se leknul, studenti měli pocit štěstí, když nepůjdou do školy a takhle to dopadlo. To co se stalo na Národní, by je dnes bylo pokládáno za malou bojůvků mezi pár fanoušky po skončení fotbalového zápasu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 11.03.16 18:26

Mimochodem - i ten pochod do města vedli soudruzi z StB ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od:
Datum: 11.03.16 16:21

Zajímavé je vyprávění Anky Frňové. Pokyn ke změně režimu přišel již v dubnu 1987 z Moskvy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hk
Datum: 11.03.16 16:26

Ano, SSSR tlačil na výměnu lidí a uspíšení perestrojky. Pro Moskvu bylo vedení našeho státu zarputileší, než si tehdy Moskva představovala a protlačovala nové (mladé) lidi do vedení, které se naopak snažilo zabetonovat. Tehdy přicházel svěží vítr z Moskvy. Jaký to paradox...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 11.03.16 17:06

To je normální troling, to nemá hlavu ani patu. Ale občas se někdo chytí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.