Slohovka - 45 let

Od: Datum: 03.03.16 12:47 odpovědí: 4 změna: 03.03.16 15:52

Zdravím,

učitelka češtiny nám oznámila, že je soutěž ve slohu. Napadlo mě, že bych to mohla zkusit.
Téma je dopis, který bychom sami sobě psali ve 45 letech. Můžeme se nechat inspirovat staršími, a jelikož já mám ještě pár let do tohoto věku a moji rodiče jsou třicátníci, no řekněme že se nemohu inspirovat jimi. Co byste si ve čtyřiceti- čtyřiceti pěti psali? Děkuji za rady, snad z toho něco zformuluji :D


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: host*
Datum: 03.03.16 14:07

V tolika letech paměť bezvadně slouží, ale přesto je někdy dobré si sama sobě (nebo sám sobě) občas napsat různé poznámky ´co nakoupit, co uvařit´, poznamenat si někam na papírek nejposlednější datum splatnosti složenek, napsat si poznámku že, a kdy, má přijet servisák na pračku, napsat si telefonní číslo někoho důležitého (snad je jedno jestli se to píše na papírek nebo do telefonu), napsat si datum něčích narozenin, nebo domluvené datum nějaké oslavy, možná si stručně poznamenat nějaký šikovný recept, adresu a telefon nějaké kadeřnice, nebo si poznamenat nějaké zajímavé místo, které bylo v televizi, kam by se dalo jet na výlet, nebo na dovolenou. Ale žádné rozněžnělé dopisy.

Sloh nemusí být učesané vyprávění, když to má být pravdivý dopis sám (sama) sobě, tak podle pravdy. Žádné romány, žádné ucelené věty, to patří do intimního deníčku ("..můj milý deníčku, dnes ti svěřím velké tajemství: Bornovi roste břicho" - Neff). V tomhle věku si snad nikdo kromě nějakého deníku nepíše dopis, snad ani paní učitelka, která vám toto téma do slohu zadala. Normální ženská v tomhle věku je realistka, nepotřeuje se sama nad sebou dojímat a posílat si sama sobě dopis, to snad jen Mr.Bean si sám sobě pošle přání k narozeninám, nebo k Vánocům.

Zpět k tématu. Zkuste si jen tak ´mimo soutěž´ přečíst "Hovory k sobě" (Ta eis heauton), které napsal skoro před dvěma tisíci lety Marcus Aurelius Antonius Augustus. Není to žádná nuda, bude vás to bavit a také poučí. To je v podstatě dopis sobě, možná by to byla určitá inspirace k psaní vašeho slohu...?

Ohodnoceno: 3x
 
Od: empe®
Datum: 03.03.16 15:38

Děkuji za radu, ona nám to tak úplně nezadala učitelka, je to prostě soutěž, o které se dozvěděla, téma zadával někdo jiný.
Zkusím pohledat, třeba se inspirace najde :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wamp®
Datum: 03.03.16 15:40
avatar
Host:smekám *palec*
Není co dodat !
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.16 15:52

Tak teď přesně vím, po kom má moje starší dcera tuhle otázku (samozřejmě po mně):

Já tomu nerozumím?

Čemu?

Nevím, co se po mně chce!

Já (ampér) taky nevím a tak se ptám:

Dopis sám sobě ve 45 letech - píše kdo komu?

45-ti letý stejně starému?

Nebo mladší (jak staré?) já své 45 let staré identitě

Nebo 45-ti letý svému mladšímu já?

Pan Nárožný v jedné komedii říkal paní Janžurové: Formuluj přesně!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.