Logaritmický příklad

Od: Datum: 01.03.16 18:42 odpovědí: 6 změna: 01.03.16 21:51
Dobrý den, potřebovala bych nutně poradit. Matematika mi jde, ale s tímto příkladem si nevím rady, protože takový typ vidím poprvé. Mohl by mi ho prosím někdo spočíat? Přikládám fotku, jak jsem ho spočítala já podle postupu ze sešitu. Prý to má vyjít nějak takto v logaritmu, ale nejsem si jistá správností. Moc děkuji předem

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.03.16 19:13

No, úplně mimo nejste, ale trefa to taku není.

Kdyny před logaritmem 4 (první šlen) nebyla ta dvojka. tak byž ten váš pomocný výpočet byl na místě, ale pak by nebyla dvojka ppřed výsledkam.

Kdybu ta dvojga byla "před závorkou", tedy kdyby levá strana byůa 2(log 4 + log 5 – log 8), bylo by to O.K. Takhle je to čpatně. Pomůýe vám logaritmus mocniny:

2 log 4 = log 4².

Výýsledek pak bude mnohem jednodučšší a nebude obsahovat logaritmus vůbec.

Ohodnoceno: 2x

Od: adel
Datum: 01.03.16 20:08
Děkuji moc. Ten s tou mocninou jsem také zkoušela a vyšlo to 1, ale naše paní profesorka to chce zapsané v logaritmu, že prý to je chyták. Takže tedy nevím. Zítra to máme v testu a nejsem si jistá, co udělat. Ale s tou mocninou se mi to zdá tedy lepší
Od:
Datum: 01.03.16 20:14
Ohodnoceno: 0x

Datum: 01.03.16 20:21
Děkuji, to mi vyšlo stejně. Jen jak pak vznikne vlastně log 10, tak není to ve výsledku 1? Protože to nejmenované A je 10 a log10 10 je 1.
Datum: 01.03.16 21:51

Podívejme se na to takhle:

Budete-li tenhle příklad počítat s obecným logaritmem o základu a, bude výsledek loga 10. Pokud vezmeme, tak jak je příklad zadán, dekadický logaritmus (tedy a = 10), vyjde samozřejmě 1, ale pro jiný základ, třeba pro přirozený logaritmus, už ln10 ≠ 1. Jednička vyjde proto, že argument toho logaritmu bude roven jeho základu, což je vlastně svým způsobem náhoda (i když tvůrcem příkladu pečlivě připravená). Tak možná proto si paní učitelka přeje, abyste tam ten logaritmus měli, ale myslím si, že výsledek

y = log 10 = 1

akceptuje (aspoň doufám).

Ohodnoceno: 0x

Datum: 01.03.16 20:36
Ale moc děkuji, napíšu ro do testu a snad to bude, jak chce profesorka.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.