Skloňování příjmení

Od: Datum: 29.02.16 14:25 odpovědí: 15 změna: 01.03.16 12:20

Jak oslovit pana Suchomela? Pane Suchomeli nebo Pane Suchomele?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: mp
Datum: 29.02.16 14:31

Tady bych to raději zvolil po německu "pane Suchomel". To skloňování se mě v obou případech nějak nezdá. Ale jinak podle mě bude asi dobře to "Suchomeli" podle skloňování.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 29.02.16 16:30

"Pane Suchomel" v žádném případě, pokud nechceter být za hulváte.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 29.02.16 16:45

Jiný kraj, jiný mrav. Já si na používání 5. pádu u příjmení zvykl snad až po 20 letech a dodnes si musím dávat pozor. U nás se prostě říkalo, pane Macháček. Správně česky to není, ale za "hulváte" bych v Podkrkonoší nebyl.

Datum: 29.02.16 17:14

Nic hulvátského v tom nevidím, je to běžně používané i ve formálním styku, na úradě se s tím můžete setkat naprosto běžně, zvláště u nestandartních a cizokrajných příjmení. Ostatně v jiných jazycích se příjmení také neskloňuje, raději oslovit v základním tvaru než příjmení různě "przdnit".

Pane Novák, máte tady dopis .. co na tom je hulvátského? Možná dříve, dnes už to hulvátské určitě není.

Správně skloňování mužských jmen je podle vzoru pán.

Suchomel bez Suchomela jako pán bez pána .. Pane - Suchomele.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 01.03.16 10:02

No pouřívat takové oslovení ve formálním styku na úřadě je opravdu vrchol. Dobře, nebudu tedy mluvit o hulvátství, ale nezdvořilost to prostě je a ne že není.

Ohodnoceno: 2x

Od: wampŽ
Datum: 29.02.16 15:17
Suchomeli ;)
doplněno 29.02.16 16:18: Bruno má sice pravdu,ale dá se použít i Suchomeli.
Mně to oslovení "pane Suchomele" připadá legrační.
Nemohu si pomoci :-D

Datum: 01.03.16 10:19

@wamp, a to říkal kdo, že se to "dá použít"?

Datum: 29.02.16 15:21

Oslovujeme 5. pádem, příjmení Suchomel se skloňuje podle vzoru pán, tedy pane Suchomele. Viz http://sklonuj.cz/sklonovani-prijmeni/

Ohodnoceno: 4x

Datum: 29.02.16 17:19

Kdybych voslovil pana Suchomela vod nás z baráku pane Suchomele - poslal by mě do trdele ...
U nás v Sudetech je slušnost říkat pane Suchomel.

Datum: 01.03.16 09:58

Když si o to pan Suchomel řekne, vyhovím. Ale budu si myslet svoje.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 01.03.16 10:42

jj. *palec* Jak říkám, původ nezapřu, Sudety jsou Sudety.

Ale, koho cheba jíš, toho píseň zpívej. Takže momentálně spisovně: pane Suchomele *plac*

Datum: 29.02.16 17:24

no, kdybych o tom pánovi mluvila, skloňovala bych ho podle vzoru "pán" - byl jsem tam s panem Suchomelem, bez pana Suchomela atd. - ale při oslovení se u nás běžně oslovuje 1.pádem, jsem na to zvyklá a nic hulvátského v tom nevidím - "pane Suchomel" - mi zní úplně v pořádku...

Datum: 01.03.16 10:00

Ano, to je běžná zvrhlost. Druhým stupněm je věta typu "Novák, šel sem!"-

Datum: 01.03.16 10:58

Česká příjmení se v češtině skloňují, stejně jako rodná jména, ta se běžně skloňují, to asi nikoho nenapadne oslovovat někoho jeho jménem a použít první pád (s výjimkou některých nářečí), u příjmení už to tak běžné není. Že se často v oslovení příjmením používá Pane + první pád příjmení (zejména v ústním projevu, ale už jsem dostal i pár dopisů, kde jsem byl osloven Pane + příjmení v prvním pádě - to si o autorovi dopisu pomyslím své), nemusí znamenat, že je to česky. Pane Suchomele je správný tvar (český), přesně jak píše Bruno. Vůbec chudák čeština, ta dostává v poslední době na zadek, to je neuveřitelné. Ale co? Když kupříkladu na jídelním lístku lze číst okurek nebo něco s hranolkami, a v pravidlech českého pravopisu je uveden brambor(m) i brambora(ž), to už asi není potřeba se něčemu divit.

Datum: 01.03.16 12:20

Sice vím co je 5. pád ale nᚠsoused se jmenuje Váhal, kdybych mu řekla pane Váhale myslel by, že nejsem normální, dobrý den pane Váhal, jak se daří pane Váhal, neznám jediného ve vesnici co by to říkal jinak. Pán má 84 let. Někdy je dobré zapomenout na pády a oslovovat jak je místním zvykem.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.