Rovnoramenný trojúhelník výpočet

Od: Datum: 21.02.16 20:11 odpovědí: 3 změna: 21.02.16 21:21
avatar
Zdarec, potřebuju spočítat, jaký úhel snímá moje kamerka. Vzal bych to, jako výpočet rovnostranného trojúhelníku. Znám délku protější strany(snímaný objekt-šířka), výšku základny(vzdálenost od objektu). Jak vypočítám ten úhel? Díky...
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.02.16 20:43

Chápeme-li to, co chceš spočítat, oba stejně, pak to bude rovnoramenný trojúhelník, ten rozdělíš na dva stejné pravoúhlé a použiješ trigonometrických funkcí pravoúhlého trojúhelníku (v tomto případě tangens).


doplněno 21.02.16 22:03:

Ve vzorci v prvním řádku (ostatní jsou jen úpravy pro jednodušší výpočítání) spočítáš hodnotu toho, co je na pravé straně, to je hodnota tangens poloviny toho úhlu (viz obrázek). Hodnotu "z" znáš a "š" znáš taky, akorát pro výpočet je potřeba použít půlku "š", jinak se s tím nedomluvíš. Když to spočítáš, dostaneš nějaké číslo, to je tangens poloviny toho úhlu "alfa". Abys zjistil úhel, musíš použít arcus. Podle tabulek nebo na kalkulačce to bývá přes shift. Nakonec hodnotu toho úhlu kamery vynásobíš dvěmi a máš to.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.02.16 21:03
avatar
Ano, chci vypočítat úhel alfa v Tvém příkladu. Jak zjistím arctg pro ten výpočet? Su už přes 20 let ze školy, tak tápu
Datum: 21.02.16 21:21
avatar

Asi máte na mysli rovnoramenný trojúhelník. Úhel u vrcholu rovnostranného trojúhelníka je vždy šedesát stuopňů. U rovnoramenného trojůhelníka mi přijde nejjednodušší sočitat tangentu polovičního §hlu jako podíl poloviční základny a výšky. Anebo si udělat náčrtek v měřítku a úhel změřit.

Pozdě.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.